הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

ליד בוכרה - טיולים לרחבי העולם

ליד בוכרה

קייסר עריפון. הקומפלקס של  הסורים הנקשבנדים.
המרכז ההיסטורי של המסדר הנקשבנדי נמצא בכפר קטן בשם קייסר עריפון ליד בוכרה. זה קומפלקס גדול של מבנים, חצרות, בריכות וגנים, הבנוי לפי מיטב המסורת האדריכלית המרכז אסיאנית. כאן חי ונקבר נקשבנד - מייסד המסדר הנקשבנדי. זהו המקום שהיה אתר עלייה לרגל העיקרי והקדוש בחאנת בוכרה במאות 16-20. בו קבורים מלכי בוכרה. הוא הוקם בצורתו הנוכחית על ידי עבדולה חאן שהעביר את הבירה מסמרקנד לבוכרה, אבל על יסודות קדומים יותר, במקום מסגד עתיק, בריכות מים, חצרות, מסגד הנשים היחיד במרכז אסיה, בית קברות ובו קבריהם של מלכי בוכרה. אנשים קדושים, עץ קדוש, מוזיאון, ומרכז לסופים הנקשבנדים.
 
ביקור באתר מתחיל, לפי בקשתו של נקשבנד, בביקור בקבר אמו, ומשם מובילה הדרך, דרך גנים ותעלות מים, אל חצר ובה בריכה גדולה ועץ קדוש. כיום יש במקום מרכז שימור
לא רחוק מהכניסה נמצאים משרדי האחראים על המקום מטעם הממשלה האוזבקית, שמייחסת לאתר חשיבות רבה. למולם, מספר אולמות ובתוכם מוזיאון המציג את תולדות התנועה הסופית במרכז אסיה. זהו אחד המוזיאונים המעניינים בעולם, ורואים בו את כלי הנגינה, התלבושות, אמצעי התפילה וההיסטוריה של מסדרי הדרווישים השונים. לפי מיטב ידיעתי, אין עוד מוזיאון כזה בעולם כולו, מה גם שהתצוגה מלווה בחומר כתוב רב ובמידע וירטואלי. ליד המוזיאון יש חדרי אוכל ואכסון לצליינים הרבים.
במרכז המתחם יש כמה מסגדים עתיקים, אחד מהם הוא מסגד הנשים היחיד במרכז אסיה. בנוסף לכך ישנן מספר בריכות, אחדות מהם גדולות במיוחד, וליד אחת מהם עץ מקודש שאנשים תולים עליו בדים ועוברים מתחת לגזעו. בלב המתחם נמצאת חצר גדולה, שבמרכזה בריכה, ובצדה נמצא מבנה אבן גדול, הנראה כמו כעבה – זהו מקום קברו של הקדוש. מצדה האחר של הבריכה יש מבנה משונה קטן עם כיפה וארבעה מגדלונים, ובו מניחים מנחות. משמעותו סמלית והיא קשורה לאמונת זרתוסתרא ואדריכלות מבני האש הקדושה, כפי שהיתה נפוצה בפרס ובאוזבקיסטן לפני בוא האסלאם.
בכניסה האחורית של המתחם ישנם שולחנות ובהם אנשים קדושים מברכים את המבקרים ונותנים להם פיסת לחם טקסית ומלח כחלק מהברכה. כניסה זו מובילה לבית קברות אדיר, בו קבורים מלכי בוכרה ואציליה. מספר רב מאוד של מאוזוליאומים ומבני קבורה מעיד על חשיבות המקום ועוצמתו בימי קדם. עד השתלטות הרוסים על אוזבקיסטן היה זה מרכז שוקק, אליו הגיעו אנשים ועולי רגל מכל רחבי העולם. בתקופה הקומוניסטית דוכאה הדת והמקום שמם, וכיום הוא מחדש את ימיו מחדש.
האתר מעניין מאד ויש בו דוגמאות אדריכלות ייחודיות של מבנים וחצרות. הרבה מסורות מיסטיות של המסדר קשורות למקום ואחת לשנה, בסוף השבוע השלישי של ספטמבר, מגיעים הנקשבנדים מכל רחבי העולם לחגוג את יום מותו של נקשבנד שחי במאה ה-14. 
 

צור בחר. הקומפלקס של השייכים הדוייברים.

 בכפר צור בהאר (Char Bakr), שנמצא לא רחוק מבוכרה, קיים מתחם מפואר וגדול ובו כמה מסגדים ומבני ציבור ומספר גדול של אחוזות קבר, מאוזוליאומים, וכמובן גם בריכות וגנים. אלו מבנים בעלי נפח חלל עצום, הבנויים לתלפיות. מפליא למצוא מבנים מפוארים כאלו בלב האזור הכפרי, ללא כל שייכות נראית לסביבה. המתחם, מסתבר, היה חלקת עולמם של השייח'ים הדויברים, שהובילו את המסדר הנקשבנדי במאות 16-18 החל מזמנו של עבדולה חאן השני, שהוא זה שבנה במקום מאוזוליאום לאיבן סעיד - השייח' הראשון שלהם.
במשך השנים נבנו במקום חנקה, מסגד ומדרסה ומתחם אדיר שמעיד על עוצמתם וכוחם של השייח'ים שהעלו והורידו שליטים.
בניגוד למנהיגים אחרים של המסדר, שקיבלו את העמדה כתוצאה מכישוריהם והאור שזיהו בהם, הרי שבמקרה של שייח'ים אלו עמדת ההנהגה עברה בירושה. המשפחה צברה רכוש רב והרבה מאדמות הכפרים שליד בוכרה היו הקדש דתי בשליטתם. את הכסף הם השקיעו בבניית המתחם המפואר.
 
נכנסים דרך השער שלמול מגרש החנייה ועוברים ליד גני הוורדים עד שמגיעים לבריכות גדולות, שמולן יש רחבה מוגבהת הנמצאת בין שני מבנים אדירים. מומלץ להיכנס פנימה ולהתרשם מהחלל. מהבריכות דרך הלבנים מוליכה בין בניינים שונים אל אזורי הקברים.


 

העיירה קג'דוון.

עיר קטנה עשרים קילומטר מבוכרה בה נמצאת המדרסה של קג'דוון, זאת המדרסה השלישית שנבנתה על ידי אולג בק, ליד מקום קברו של קג'דוון - מייסד מסורת המאסטרים של מרכז אסיה, האיש שמצא את סוד הזיכר השקט. העיירה מפורסמת גם כמרכז של קדרות. ישנם מספר בתי מלאכה מסורתיים, בהם עוצרים התיירים.
זהו בניין יפה שלידו מגדל קטן בסגנון מסורתי. במרכז המדרסה ישנה בריכה קטנה, שלכאורה היא לנוי, אולם למעשה מעידה על סודו של האיש הקבור במקום.
 
שייח' קג'דוון היה תלמיד בדרך הסופית, אומן בטכניקת הזיכר – חזרה אין סופית על שמו של האל במטרה להתחבר למהותו. אלא שבמהלך התרגול התלמיד שומע את עצמו אומר את שם האל, ועל ידי כך יכולה להתחזק בתוכו הגאווה על היותו הולך בדרך, גאווה שתרחיק אותו מהאל. קג'דוון ניסה לגלות את הסוד של הפסוק המופיע בקוראן ואומר: "קרא לזה שתומך בך בצניעות, ובסוד לבבותיכם" – איך להימנע ממלכודת הגאווה.
הדרכה שמימית הגיעה אליו והנחתה אותו לקיים טבילות ממושכות במים. הוא צלל במים במשך דקות רבות, ואז נגלה לו שאין צורך להגיד את מילת האל, מכיוון שכל דבר אומר אותה, העצים, האבנים הפרחים, ויותר מכל פעימות ליבנו והנשימה שלנו. כל מה שצריך זה רק להקשיב. "הסוד של הלבבות" הוא, שבכל פעימה הלב מבטא את שם האל וכך גם הנשימות.
קג'דוון גילה את טכניקת הזיכר השקט, הגיית שם האל לפי תבנית הגוף תוך כדי הפעלה של חלקים רוחניים רדומים בתוכו. ה"סוד" שקגדוון גילה קשור ליסוד המים ולכן חשיבות הבריכה באדריכלות המדרסה שלו. 

מאמרים - לחצו לקישור
יוון במרכז אסיה  
היסטוריה אוזבקיסטן 
תימור לנג 
סמרקנד 
שאחריזאבס 
טשקנט 
בוכרה 
ליד בוכרה 
חיווה
אסלאם באוזבקיסטן
יהדות באוזבקיסטן

 
הצעות לטיולים באוזבקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
הצעה לטיול טגיקיסטן ואוזבקיסטן
הצעה לטיול קיריגסטן ואוזבקיסטן
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו