הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מסורת סורבקי - טיולים לרחבי העולם

מסורת הסורבקי

זאת מסורת שבה ילדים הולכים בין הבתים בתחילת השנה החדשה עם מקלות מעוצבים בצורה מטה הרמס וטופחים לאנשים על גבם, מברכים את הבית

ישנם מספר תיאוריות על מקור השם surva, סורבה, אחת מהם קשורה לתרקים שחיו לפני אלפיים שנה בבולגריה והעריצו את אל השמש שלו הרבה שמות, ביניהם sura או sureget, המשמעות של sur זה שמש. מסורת הסורבקי ידועה ופופולרית בבולגריה, זהו טקס ליבול, פוריות, בריאות ומזל טוב. קבוצות של ילדים קטנים שלא הגיע לבגרות הולכים מבית לבית ומברכים את המשפחה סדרך שהיא המשך של הקולדרי, ונעשית ב31.12 -1.1.01

הילדים לוקחים איתם סוג של ענף מקל שנקרא survachka, זהו ענף שמעוצב עם פירות יבשים, פופקורן, ומעיין בייגלה עגול

 

מקלו של האל הרמס

לאל הרמס היה מקל שנקרא caduceus והוא אחד הסמלים העתיקים ביותר. במצרים הרמס נודע בשם תות. המקל הוא שני נחשים מלופפים לשני הכיוונים בצורה המזכירה ד.נ.א. ובקצהו גולה מכונפת המזכירה את השמש. יש כאלו הטוענים שמקורו משומר העתיקה. לפי המיתולוגי היוונית המטה ניתן למרקורי על ידי אפולו וקשור לרפואה – אסקלפיוס (זה שונה מהמוט של אסקלפיוס שיש בו רק נחש אחד). בימי הביניים מטה הקדוקאוס הפך להיות הסמל של הכוכב והמתכת מרקורי.

באופן כללי הקדוקאוס מייצג את האיזון בין חסד ודין שהם שני הנחשים וביניהם המתינות שהיא המטה הישר. לפי מקורות אחרים מוט הזהב הוא קו השמווה שמימי ושני נחשים, זכר ונקבה, מייצגים את מסלול השמש והירח. המקום שבו הגוף של נחשים רחוק מהמקל המרכזי מייצג את גדילת היום בחצי השנה ולהפך.

במובן זה הסורווצקה מייצג את התקופה שלאחר היום הקצר בשנה, שבו היום מתארך.

 

 

 

עוד על הסורבקי

התחלת המסורת בזמן השנה החדשה והיום הקצר בשנה. בו גברים מחופשים מבצעים פעולות שמטרתם גירוש הרוחות הרעות והבטחת הפריון של האדמה. הסורבקי הולכים מבית לבית ומכים אנשים על גבם עם ענף עץ המסמל את עץ החיים, הם מבקרים אנשים לאחר רדת הלילה, כדי שהשמש לא תתפוש אותם בדרך, ולאחר מכן רוקדים ומבצעים מעשים היתוליים בכיכר הכפר ובהם נישואים מקודשים וטקסי פריון. באי הבית חייבים לכבד ולתת מתנה לסורבקי, ולעיתים יש הצגה של מוות ולידה מחדש

התחפושת מכסות את כל הגוף ומעל הראש, הם עשויות מסגרות של עץ המכוסות בפרוות, נוצות, תלבושות פולקלור לאומיות,  ומקושטות בסרטים (הרבה פעמים אדומים) ונצנצים.

מסכות של חיות או מפלצות, או דמויות גרוטסקיות מכסות את הפנים. לעיתים יש שתי מסכות, אחת מקדימה ואחת מאחורה. מעל הראש תוספת לתחפושת המגדילה אותה ונותנת נפח נוסף לצורך הפחדת השדים, לעיתים זה כובע מחודד עם נצנצים, לעיתים מסגרת מעץ עם נוצות, או כובע מאורך עם פרוות. העורות הם בעיקר של עז או כבש. על התחפושות תולים בצל, שום, עלים של תירס, צמחי מרפא, סרטים, חלקים נוצצים.

חגורה של פעמוני נחושת ענקיים עוטרת את הגוף ומשמיעה קולות רעש רמים עם כל תנועה.

המסכה נעשית באופן אישי ובמשך זמן רב על ידי הלובש אותה, והיא אינדיבידואלית, מבטאת במידה רבה את נפשו של האדם הלובש אותה

 

זמן מסוכן – בין הכריסטמס 25.12 לאפיפניה, חג הטבילה 6.1

מסורת סורבקי שבה המחופשים עוברים מבית לבית קורית מה25.12 ועד ה6.1 זהו זמן החושך בין הלידה של ישו לבין הטבילה שלו, בין הזמן שהוא הופיע בעולם פיזית, לבין הזמן שנכנס אליו הכרייסט, וזה הזמן המסוכן, ולכן יש לגרש את הרוע בשני דרכים, האחת גלויה ואחדותית – קולדרי, והשנייה סמויה, ערמומית ואינדיבידואלית – סורבקי וקוקרי, המשתתפים נותנים דרור לאינדיבידואליות שלהם ביצירת המסכות.

בכל מקרה אלו גברים שצריכים לעורר את האדמה, מכיוון שהיא ישנה. ואילו הנשים יבואו ידי ביטוי אחר כך, גם בהצגות הגברים מתחפשים לנשים.

 

 

מאמרים על פולקלור בלקני לפי לוח השנה - לחצו לקישור
 
דפי סרטונים מטקסי פולקלור שונים - לחצו לקישור
 
טיולי פולקלור לאורך השנה
 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו