הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מזרח סרביה - טיולים לרחבי העולם

אתרים במזרח סרביה

אזור זה כמעט ולא מוכר למטייל הישראלי, במרכזו נמצאים הרי הבלקן ועמק נפלא שנהר הדנובה חותר בהם שנקרא קניון שערי הברזל. אלו ההרים הגבוהים ביותר בסרביה, יש בהם עתיקות רומאיות מרשימות וניתן לטייל בדרך הקיסרים הרומאיים, או בדרך היין בין יקבים, עיירות וכפרים, להלן כמה מהאתרים הלא מוכרים והיפים:
לחצו מאמר אתרים רומאים במזרח סרביה

הרי הבלקן

דמיטרווגרד – dimitrovgrad
בדרך המובילה מסופיה לניש ישנם כמה אתרים מעניינים, מיד לאחר שחוצים את הגבול מבולגריה לסרביה, מגיעים לעיירה בת 10.000 תושבים הנקראת על שם מנהגי המפלגה הקומוניסטית הבולגרית שדגל באיחוד של המדינות הסלאביות בבלקן, העיירה מעורבת והיו באזור קרבות קשים בין בולגריה לסרביה. מסיבה זו יש על הגבעה מעל העיר מונומנט לשלום ואחדות

מנזר פוגנבוסקי – poganovsky
ליד דמיטרווגרד נמצא אחד המנזרים היפים בבלקן, בפתחו של קניון יפה. מנזר פוגנבו הוא אחד החשובים בסרביה מבחינה אמנותית, נבנה במאה ה14 והציורים הושלמו במאה ה15. יש בהם השפעה של הרנסנס הפלאוגלי מתקופת האימפריה הביזנטית האחרונה. יש אומרים שבנתה אותו  נסיכה בולגרית ויש אומרים נסיך הקשור למלך הסרבי הגדול סטפן דושן, ציורי הקיר שמורים וכן יש אייקון כפול קדוש ובו מחזות מחזון יחזקאל 

ניש nish

ניש היא הבירה של דרום סרביה. עיר היסטורית עתיקה. הוקמה לראשונה על ידי השבטים הקלטים שהתיישבו בסרביה במאה ה3 לפנה"ס בשם Scordisci, הם היו חלק מהפלישה הקלטית – גלית לבלקן, בדומה לפלישות דומות לאיטליה. הקלטים היו לוחמים נועזים והם הקימו ממלכה שכללה בתוכה תרקים ואילירים מקומיים והתפשטה על פני סרביה, קרואטיה וחלקים מבולגריה, בפלישות שלהם הם הגיעו עד יוון והפריעו להתפתחות המדינה המקדונית.
התרבות הקלטית היא עמוקה ורוחניות, במהלך השנים השבטים התפשטו על כל אירופה, מהבלקן ועד לאירלנד וספרד, והגיעו גם לאסיה הקטנה (גלטיה). בלגרד הייתה מצודה קלטית קדומה והמרכז של הישות המדינית שלהם היה בעמק הסאבה, אך כנראה שם בעמק המוראבה.
העיר נקראת על שם נהר הניסה שעל גדותיו היא הוקמה, אלא בסביבה שרידי ישוב ניאוליתי כבר מאלף השישי. אתר ארכיאולוגי בשם HUMSKA CHUKA ובו מערות שהוא חלק מתרבות של מעבר לשימוש בנחושת
הרומאים פיתחו את העיר כמקום אסטרטגי צומת דרכים, מושב לגיון ובסיס לפעולות בבלקן. כאן נולד קונסטנטינוס הגדול שהרחיב ופיתח את העיר והפך אותה לבירת מחוז דקיה הים תיכונית החדש. הקיסרים ולנטיניאן וולנס נפגשו בווילה מדיאנה mediana הקיימת עד היום בשנת 364 לספירה והחליטו על פיצול האימפריה. כיום יש במקום אתר ארכיאולוגי חשוב שבמרכזו הווילה ששוחזרה במלואה, כולל פסיפסים יפים, מערכת מים, חימום וביוב, ועוד.

העיר נחרבה על ידי פלישות ההונים ונבנתה מחדש על ידי הביזנטיים והבולגרים. במאה ה13 הפכה להיות חלק מהאימפריה הסרבית ובמאה ה15 חלק מהאימפריה העותומאנית. במהלך כל התקופה הזו היא נחרבה ונבנתה פעמים רבות, נכבשת על ידי ממלכות שונות. במאה ה12 היא הופכת לבירת הממלכה החדשה הסרבית של סטפן נמניאה, שם הוא מקבל את פני המלך פרדריך ברברוסה ומסע הצלב השלישי בדרך לירושלים.
לקראת סוף התקופה העותומאנית ניש ממלאת תפקיד חשוב במאבק של הסרבים לעצמאות. ב1809 מובסים הסרבים ונטבחים בידי העותומאניים בהקשר זה אתר חובה לביקור הוא מגדל הגולגולות. רק ב1878 משוחררת העיר סופית ומצטרפת לשאר סרביה. עד אז היא עיר מוסלמית ובולגרית ברובה, ולאחר מכן היא הופכת חזרה להיות סרבי. יש בה קהילה יהודית קטנה ובית כנסת שהפך למוזיאון, מצודה על גדות הנהר שבסיסה הוא רומאי, אבל במצבה הנוכחי היא מהתקופה העותומאנית. הרבה שרידים רומאיים מפוזרים בין שבילי המצודה שהיום היא פארק לטיולי המקומיים.
כיום זו העיר השלישית בגודלה בסרביה עם אוכלוסייה של קרוב ל200.000 איש, מרכז תחבורה, תרבות, אמנות, תעשייה ואדמיניסטרציה של אזור הדרום.

 

סוקו באניה sokobanya והר ראנתג' – rantj

עיר מרחצאות ונופש מהחשובות בסרביה, כיום יש כ8000 איש ומספר של מלונות ספא ובתי הארחה. נודעה בתכונות המרפא שלה כבר בתקופה הרומאית, בתקופה הסרבית הייתה מצודה ועיר עתיקה ששרידיהם קיימים ליד העיר, וכן ניתן למצוא קניון אדיר היוצא מההרים לידה ואגם לא רחוק ממנה, סוקובאניה מוקמת הרים שהמפורסם שביניהם הוא הר רנתג' הנראה בצורת פירמידה אדירה
לפי אנשי העידן החדש בתוך ההר חבויה פירמידה שהחביאו חייזרים המפיצה קרינה חזקה, וזה יהיה אחד ממקומות יום הדין לפי נבואות המאיה, דבר שהביא משוגעים רבים לאזור.

קניון ומערת lazareva. - 
זהו הקניון העמוק במזרח סרביה, באורך 4 ק"מ, עומק 500 מטר וצר עד כדי 4 מטר. בפתחו יש 2 מערות נטיפים מקסימות, לקניון עצמו קשה להיכנס

פרוזרווק prozarevac 
עיר של 50.000 איש לא רחוק ממקום מפגש המוראבה עם הדנובה, בעבר התקיימה במקום עיר רומאית עתיקה, בה נחתם הסכם השלום בין ההונים לרומאים, הייתה לה חשיבות גדולה במאבק הסרבים לעצמאות 
 

קניון שערי הברזל iron gates

זהו החלק היפה ביותר של הדנובה בו היא מתחפרת לאורך מאה קילומטר בין הרי הבלקן לקרפטים יוצרת סדרה מתחלפת של קניונים צרים ואגמים רחבים שבהם ניתן לשוט. לאורך הקניון ישנם כמה אתרים השווים ביקור, ולגדותיו פארק הרי הבלקן, בו כפרים ציוריים, עיירות כורים, מערות נטיפים ויישובים הקדומים באירופה. בעבר היו במקום כמה אשדות שהיוו סכנה לספינות, במקום זה מתחתר הנהר לעומק הגדול ביותר בעולם – 90 מטר. כיום יש בסוף הקניון סכר שיוצר מראה של פיורד שקט.  

מצודת גולבץ - golubuc

נמצאת בתחילת קניון שערי הברזל מצד מערב, זאת אחת המצודות היפות על הדנובה, מקור השם הוא הונגרי, היא נבנתה במאה ה14 ויש לה עשרה מגדלים. חשיבותה היא בכך שהיא נמצאת בפתח הקניון, שולטת על המקום הצר של השייט בדנובה.
 

לפנסקי וויר lepenski vir

זהו אתר חובה ואולי היישוב הקדום בעולם בו נמצאו שרידי כפר בן 9000 שנה, במקום נמצאו יותר מ250 שלדים של אנשים גבוהים, בריאים, כולם במצב טוב, וזה אומר שלא היו מלחמות באותה תקופה. התושבים גרו באוהלים דמויי הר בצורת טרפז שנמצא בצד השני של הנהר (היישוב הוא לגדות הדנובה) ומכאן שהר זה היה קדוש והם התייחסו אליו. היישוב התקיים במשך 4000 שנה ומוצאים בו שלושה שלבי קבורה: בשלב הראשון קברו על הצד במקביל לנהר, זאת אומרת שהם התייחסו לנהר כיישות חיה שאיתה קיוו להתמזג (כמו דגים) לאחר המוות, בשלב השני לפני 7000 שנה השתנו מנהגי הקבורה, וכנראה גם מנהגי הפולחן וקברו בצורת עדם עושה מדיטציה עם רגליים משוכלות. בשלב השלישי, לפני כ6000 שנה החלו לקבור אנשים בצורה של עובר הנמצא ברחם - מקופל.
במקום מוזיאון קטן, שיחזור של הכפר, סרטי הדגמה, והוא מגלה צד לא ידוע ומפתיע של ישוב אנושי קדום באירופה - לחצו מאמר לפנסקי ויר
 

 

קלדובו kladovo

נמל על הדנובה הנמצא בסוף קניון שערי הברזל, לידו יש את הסכר הסוגר על הקניון והוא אחד מהסכרים ההידרואלקטריים הגדולים בעולם, פרויקט משותף של רומניה וסרביה, "שתי ארצות שכנות שלעולם לא ידעו מלחמה", כפי שכתוב בהקדשת הסכר שנבנה בתקופה הקומוניסטית.
קלדובו היא עיר קטנה שבה התרחשה אחת מפרשות המעפילים הטרגיות של מלחמת העולם השנייה (פרשת קלדובו), בנוסף לכך יש שם מוזיאון חשוב המרכז ממצאים מאזור קניון שערי הברזל, מחוץ לעיר מצודה רומאית עתיקה של דיאנה, הדנובה הייתה קו הגבול של האימפריה הרומית ולכן ריבוי המבנים והממצאים הרומאים באזור, ובמיוחד השרידים של גשר טריאנוס, שאותו בנו הרומאים על הנהר כאמצעי מעבר חיילים שכבשו את רומניה

מנזר וקשתות וורטנה vratna
בקניון נחבא בלב הרי הבלקן נמצא אחד מפלאי הטבע של סרביה, קשתות אבן ענקיות טבעיות שכמותן אין בהרבה מקומות בעולם. לפי אמונת המקומיים זה מקום משכן הvalve מעין פיות טבע שהם חצי אייל חצי בחורה. שריד אולי לאמונה הפגנית הקדומה באל המקורנן והאלוהות הנשית. ישנם שתי קשתות ענק נגישות, שתחתן זורם נהר, ועוד אחת רחוקה יותר. הן נמצאות ליד מנזר בשם דומה (vratna) שנבנה במאה ה14 על ידי המלך הסרבי מלוטין, נחרב ונבנה מחדש במאה ה19, וכיום מאכלס שתי נזירות.

על האתרים הבאים במזרח סרביה ניתן לקרוא בדף סרביה הרומאית - מסלול דרך המלכים, לחצו לקישור:
פליקס רומליאנה - ארמון של הקיסר גלריוס בלב יערות מזרח סרביה
הגשר של טריאנוס - אחד הפרויקטים ההנדסים המופלאים של הרומאים, גשר על הדנובה ליד קלדובו
וויווינציום - שרידי עיר רומאית עתיקה ליד הדנובה


 
אנו מזמינים אתכם לגלות את יופייה ועושרה של סרביה
קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור
היסטוריה סרביה
חופש ועריצות סרבים
הסלאבים
סרביה המוקדמת
סרביה הרומאית
אתרים במזרח סרביה
אתרים במערב סרביה
אתרים במרכז סרביה
בלגרד
מנזרי סרביה
סאבא הקדוש - האבא של הסרבים
 
הצעות לטיולים - לחצו לפרטים
טיול מוזיקאלי לפסטיבל חצוצרות הגדול בעולם
טיול המגלה את מסתרי הדנובה
 טיול לקבוצות סגורות סרביה
טרק סרביה
טיול ג'יפים סרביה
סוף שבוע בהרים
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו