הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מיסטיקה איסלאמית בירושלים - טיולים לרחבי העולם

המסע האופקי והמסע האנכי.

"ישתבח (אלוהים) אשר הסיע את עבדו בלילה מן המסגד הקדוש אל המסגד הקיצון אשר בירכנו את סביבותיו למען נראהו מאותותינו, כי הוא השומע והרואה". (פרק 17 פסוק 1, סורת אל איסרא)
 

בניין הסראיה בירושלים – הדרווישים הקלנדריים – טנשוק.

במאה ה11 מתחילה במרכז אסיה תנועה של דרווישים שנקראו קלנדרים, שהם למעשה במידה מסוימת המשך של מסורת הבבות הטורקמנים מלפני האסלאם. אלו היו אנשים שפרשו מהבלי העולם הזה, חי כנזירים, נודדים בדרכים, וחלקם נחשבו כבעלי כוחות מיוחדים. הם היו המשך של השמאנים של השבטים התורכיים הפגאניים. בזו להבלי העולם והכניעו עצמם לרצון האל, לאהבתו, כפי שעושים ההינדים והבודהיסטים שהיו נפוצים באזור מרכז אסיה באותה תקופה. חלק מהדרווישים הללו גם בזו לדת הממוסדת ולמוסדותיה וראו את הצביעות הטבועה בהם. הם היו אנשי קצה, מיסטיקנים מורדים בחברה, לא קונבנציונליים, אחת הדמויות המפורסמות ביותר ביניהם היה אדם בשם אחמט יסיבי, שלא היו תלמידים רבים אותם הוא שלח לכל קצווי העולם המוסלמי של אותה תקופה. אחד מתלמידיו היה האגי בקטשי מקפדוקיה שהתחיל את המסדר הבקטישי, יש אומרים שרומי ינק מסורתם וששמס מטבריז היה קשור אליהם.
מרכז אסיה הייתה באותה תקופה ארץ של עובדי אש – זרתוסתראבודהיסטים, פאגאניזם, ומרכז לימוד של איסלאם. בגלל מיקומה בקצה האימפריה המוסלמית היא הייתה גם ארץ של דעות מוסלמיות חורגות, וממנה יצא למשל המרד העבאסי. ארץ של נון קונפרמיזם.
אחת הדמויות החשובות הקשורות כנראה לקלנדרים היא דמותו של קדגוון ו7 המאסטרים שהובילו אל יצירת המסדר הנקשבנדי במאה ה14. קדגוון, חי במאה ה11-12 וחיפש את סוד הזיכר השקט על ידי מדיטציות מתחת למים. לחברה הללו היו קשרים עם השבטים התורכיים שפלשו באותה תקופה לאנטוליה.
במאה ה14 אנחנו מוצאים את המרכז של הסופים הקלנדרים בבית הקברות בממילא. אלא שאז מגיעה לעיר גברת עשירה בשם טונשוק והיא בונה להם מרכז מפואר ברחוב מעלה חלדיה, ומול המרכז ניתן לראות את קברה. היא מגיעה לעיר בשנת 1391 ונפטרת בשנת 1398, הבניין נבנה לפי מיטב המסורת הממלוכית: בנייה בגוונים אדמדמים, תשליבים גיאומטריים, מוקרנס, תגליפי ציפורים ופרחים מעל השערים ופסוקים נבחרים מן הקוראןלימים שולב במבנה במתחם גדול שבנתה מדרום לו רעייתו של הסולטן סולימן המפואר שקראו לה: חאצקי סולטאנה. סולימן המפואר היה השליט העותמאני החשוב ביותר ששלט מעל 60 שנה ותקופתו היא תור הזהב של האימפריה העותמאנית במאה ה16. הוא זה שבנה את חומות ירושלים, שיפץ את כיפת הסלע ועטה אותה באריחים צבעונים שנעשו ברמה הכי גבוההומתברר שגם אשתו לא טמנה ידה בצלחת. במאה ה19 הפך המבנה למבנה השלטון של הממשל העותמאני בעיר העתיקה, מבנה הסראיה. כיום הוא משמש בית יתומים מוסלמי.

 

בניין המחכמה בירושלים, והגביע של תנכיז.

תנכיז היה אחד הבנאים החשובים בירושלים ששרידי בנייתו נמצאים עד היום, הוא היה אמיר ממלוכי ששלט על סוריה וישראל שנים רבות. בתקופתו של הסולטן הממלוכי מחמד בן קלאון. הגיאוגרף המוסלמי אל עומרי אומר עליו: "הוא החזיר את ירושלים למדרגת עיר, תחת אשר הייתה לפנים מקום מוזנח ונשכח.
הממלוכים היו קסטה צבאית ששלטה במצרים מתקופת צלאח א דין והאיוביםשזה המאה ה12, ועד לתקופת נפוליון, תחילת המאה ה19. אלו היו נערים פגנים או נוצריםשהובאו מהקווקז, מרכז אסיה, הבלקן, נחטפו ממשפחותיהם או נמכרו על ידי משפחות עניותוהובאו למצרים להתחנך בפנימיות צבאיות. משגדלו הם קיבלו עליהם את תפקידי האדמיניסטרציה והצבא ברחבי הממלכה. הם חונכו לדבקות דתית, וזה מסביר את השקעתם הרבה במבנים בירושלים. בנוסף לכך מתברר יותר ויותר, לאחרונה, שהתקופה הממלוכית הייתה תקופת פריחה של ארץ ישראל. הממלוכים החליפו את האיובים בשלטון במצרים באמצע המאה ה13, והצליחו לעצור את המונגולים בקרב עין חרוד. לאחר מכן הם פנו לגירוש הצלבנים בארץ ישראל והשתלטו על אימפריה אדירה שכללה את מצרים, חלקים מצפון אפריקה, ישראלסוריה, ואף אזורים נוספים במזרח התיכון, סוד כוחם הצבאי היה יכולתם במלחמת פרשיםסוד כוחם הרוחני היה החינוך הדתי שהם קיבלו, שמן הסתם היה קשור לפנים הסופיות של האיסלאם.
תנכיז, כאמור, היה המושל של סוריה וישראל, אחדים מהממלוכים קיבלו תפקידים בכירים בממלכה, ומן הסתם היחסים ביניהם לבין השליט באותה תקופה היו יחסים של אחווה ולא של מלך ומשרתים, מכיוון שהם גדלו ביחד, ואכלו מאותו המסטינג, כמו שאומרים כיום בצבא. תנכיז בנה את הכוס, מתקן הטהרה, בהר הבית, ואימץ אותו כסמלואולי סמל לטהרה הרוחנית שבה חפץ? את הסמל הזה ניתן למצוא בכניסה למבנה הגדול שהוא הקים ביציאה משער השלשלת. ביום נקרא המקום מחכמה תנכזיה, מכיוון שבתקופה העותומאנית היה זה מקום המשפט של ירושלים, בעבר זה היה מדרסה, אולם כנראה שבתחילתו, כך לפי מקורות מוקדמים, זה היה חאנקה, מרכז של סופים. ממערב להר הבית הוקמו מרכזים רבים של סופים – חאנאקות, חלקם לפי ארצות מוצא, חלקם לפי שיוך למסדר. בניין התנכזיה הוא אחד מהם, הוא שולט בתצפית על רחבת הכותל, ולכן יש בו כיום בסיס של משמר הגבול. סביב החצר המרכזית ישנם ארבעה אולמות הערוכים בתבנית צלב, תכנית אופיינית במדרסות גדולות בערים מוסלמיות בימי הביניים המאוחרים.
ליד המחכמה יש סביל יפה מהתקופה העותומאנית שבו משולב גלגל רוזטה ממבנים עתיקים יותר, וקצת מעבר לפינה קברה של גברת תורכיה – חאתון תורכאן שנקברה בשנת 1352, ועל חזיתו גילופים גיאומטריים יפהפיים באבן

 

ברכה חאן: רחוב השלשלת פינת רחוב הכותל. החאלדיה.

השם מסגיר את הזיקה למשפחת אל חאלדי, שם נמצאת ספריית המשפחההמבנה נבנה במאה ה13 ושמו המקורי ברכה חאן שכן בתוכו שלוש מצבות ותחתן קבור אדם בשם ברכה חאן ושני בניו. בשנות הארבעים של המאה ה13 גייס שליט מצרים א צאלח איוב לצבאו גדודים של חואריזמים, הם שמו קץ לשלטון הצלבנים בירושלים בשנת 1244. מאוחר יותר נשא הסולטאן הממלוכי ביברס לאישה את בתו של אחד המפקדים החואריזמים, ובנם הקבור כאן הוא ברכה חאן. הכתובת העליונה מעל החלון המרכזי, ששורתה האחרונה היא בשפה הפרסיתמעניינת במיוחד:
"בשם אללה הרחום והחנון... אלוהינו, תן לנו את אשר הובטחנו על ידי שלוחיך, ואל תקל בנו ביום התקומה כי אתה לא תפר הבטחתך... זוהי אחוזת הקבר של העבד הנזקק לרחמי אללה וסליחתו ברכה חאן, יאיר אללה את קברו, מת ביום שישי בראשית חדש מחרם שנת ארבע וארבעים ושש מאות, יסלח לו אללה לו ולהוריו.. טהורים יצאנו מהתוהו וטמאים נהיינו. שקטים נכנסנו לעולם וחרדים נהיינו. נעשינו מהאדמה השחורה מאש ומיםואחר כך חזרנו אל האדמה".
מהשורות האחרונות ניתן לקלוט את הפילוסופיה הסופית שמאחוריהם, הם אלו שנכתבו בשפה הפרסית ואולי הם מתייחסים לציטוט ממקור כלשהו?

 

משרדי הווקף בירושלים.

כשממשיכים מרחוב הגיא ימינה לרחוב שער הברזל מגיעים למקבץ זואיות ומדרסות בכניסה לשער הברזל. ראשית יש את מדרסת אל ארעוניה שנבנתה ביוזמת ראעון אל כאמל במאה ה14, הוא היה גולה לירושלים, פקיד חשוב באימפריה, מושל העיר חלב לשעברובכניסה נוכל לראות את הרנכ – הסמל האישי שלו, שהוא מעויין. בשנות השלושים נקבר כאן מחמד עלי גנאח, מנהיג הליגה המוסלמית בהודו וב1948 עבד אל קאדר חוסייני. כיום המקום משמש למגורים. מימים למדרסה הזו יש מדרסה אחרת: מדרסת אל מזהריה שנבנתה בסוף המאה ה15 על ידי אבו בכר אבן מזהר שהיה פקיד חשוב בקהיר. ממול יוצאת סמטה אל רחבת הכותל הקטן, ליד השער עצמו יש את משרדי הווקף המוסלמי, ומעבר לשער את קברו של עבדאללה מלך ירדן.
 

קראו מאמרים על ירושלים המוסלמית - לחצו לקישור

כיפת הסלע
סביל קאיתבאי
רבעה אל אדוויה
דרווישים בירושלים
המסדר הנקשבנדי בירושלים
סלמן הפרסי
מיסטיקה איסלאמית בירושלים
המסע השמימי של מוחמד
 
מאמרים על ירושלים - לחצו לקישור
מקומות בירושלים
סודות ירושלים
היסטוריה ירושלים
כנסיות ירושלים
ירושלים היהודית
ירושלים המוסלמית
ירושלים הנוצרית
הר הזיתים
הר ציון
הרובע הארמני
ספר באבן

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו