הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מיתולוגיה גנוסטית - טיולים לרחבי העולם

כדי להעמיק במיתוס הגנוסטי: קראו את המאמרים הבאים:
העלייה הגנוסטית (השמימית)
הגואל הגנוסטי
כוחה של מחשבה
החוויה הגנוסטית
טקסים והפולחן הגנוסטי
 
ווליאמס rethinking Gnosticism מציע להגדיר מחדש את הגנוסטיות כתנועות פרשנות דמיאורגית (אלוהות משנית) של טקסטים מהברית החדשה והישנה, להלן כמה התייחסויות
 
פרשנות על ספר בראשית:
בספר בראשית יוצר אלוהים ביום הראשון את השמיים ואת הארץ, אך אלו לא השמיים והארץ האמיתיים, אלא הממלכות הלא נראות. ממלכות האור, מכיוון שרק ביום השני יוצר אלוהים את השמיים ואת המים, ורק ביום השלישי את האדמה. 
הבריאה של האור ביום הראשון היא אור גנוז ולא אור פיזי, מכיוון שרק ביום הרביעי יוצר אלוהים את השמש.  הבריאה הרוחנית ביום הראשון היא עולם של המלאכים. המלאכים נועדו לחוות את האל ולהנות מקרבתו, , במקום זאת הם מורדים באל.
 
בבראשית. בפרק א'
אלוהים בורא אדם בצלמו ובדמותו. זכר ונקבה, אנדרוגינוס. והם שולטים בכל החי.
הוא קרוי אלוהים
בראשית פרק ב'
אלוהים יוצר את האדם, עפר מן האדמה, ומהצלע שלו את חווה. אדם זה הוא האדם הארצי והאלוהים במקרה הזה הוא האלוהים המזויף שלא מצליח להכניס חיים לאדמה הזו.
הוא קרוי "יהוה אלוהים", זאת אומרת
 אלוהים משני, מסוג אחר, אל נוקם ונוטר. "אלה תולדות השמים והארץ בהבראם ביום עשות יהוה אלוהים ארץ ושמיים."
 
בספר ישעינו יד' 12-15 מתוארת נפילת הלל בן שחר: 
"איך נפלת משמים הילל בן שחר נגדעת לארץ חולש על גויים, ואתה אמרת בלבבך השמים אעלה ממעל לכוכבי אל ארים כסאי ואשב בהר מועד בירכתי צפון, אעלה על במתי עב אדמה לעליון, אך אל שאול תורד אל ירכתי בור."
במסורת הנוצרית ידוע הלל בן שחר בלוציפר – נושא האור – השטן. חטאו של לוציפר היה חטא הגאווה והעונש הרחקה מאלוהים.
 
 בספרו על ההמיתוס הגנוסטי טוען כך: Holroyd stuart
אלוהים אשם במה שקורה ולא בני אדם, כי האלוהים שאנו מתייחסים אליו איננו האלוהים האמיתי, אלא אלוהים מתחזה, אלוהים מלא חולשות, נוקם ונוטר, הוא שיצר את העולם הפיזי, כראי לחוסר שלמותו, הוא יצר אדם מנסה לחקות את האלוהים העליון, הלא נראה, האלוהים האחר, שיצר דמות אדם אור, אדם קדום לכל קדומים.
אבל כשאלוהים המזויף ניסה להפיח חיים בגולם שיצר הוא לא הצליח והיה חייב לקרוא לעזרתו את האלוהים האמיתי.
האלוהים האמיתי נפח חיים באדם ומאז טבע האדם הוא דואלי. יש בו רוח ויש בו חומר, זה גם מסביר את סיפור הבריאה הכפול של האדם בבראשית. בפרק א' יוצר אלוהים אדם בצלמו ובדמותו. זכר ונקבה, אנדרוגינוס. והם שולטים בכל החי.
בפרק ב' יוצר אלוהים את האדם שוב, עפר מן האדמה, קודם כל את אדם ואחר כך מהצלע שלו את חווה.  זה האדם הארצי והאלוהים במקרה הזה הוא האלוהים המזויף שלא מצליח להכניס חיים לאדמה זו.
 
ארכיטיפ אדם קדמון לכל קדומים:
הנביא יחזקאל ראה את תהילת אלוהים בצורת אדם. יחזקאל פרק א' פסוק 26. זה ביחד עם פרשנות של בריאת האדם בבראשית הוביל לאגדה על האדם השמימי, אדם קדום לכל קדומים.
 
מיתולוגיה של הבריאה והקוסמוס: 
האדם עולה דרך שבעה הרקיעים לרקיע השמיני והתשיעי, בכל רקיע הנשמה משאירה תכונה רעה הקשורה  לפלנטה של אותו רקיע. בירידה למטה הנשמה מקבלת תכונה רעה מכל רקיע, זו התפישה הגנוסטית, תפישה זאת נמצאת גם באגדות על ירידת האלה השומרית איננה לשאול, לבקר את אחות ארשיכל, היא יורדת דרך שבע ממלכות ובכל ממלכה מורידים אחד מהבגדים שלה עד שהיא נשארת ערומה ללא כוחות קסם. 
 
לפי קורט רודולף kurt rudolf:
אחת מהשתקפויות האל – החוכמה, בתאוותה לדעת את עצמה – יסוד נקבי, הפיקה את החומר כדי שישמש כראי שבו תוכל להשתקף. מן החומר הזה יצר כוח שלישי שהגנוסטיקאים קראו לו ה"בורא" את עולמנו. בתוך העולם נשבו יסודות של רוח.
החוכמה, מתוך חרטה על האסון שהמיטה על עולם הרוח, סייעה לשבויים להיגאל. הגאולה נעשית באמצעות ידע סודי אשר נועד רק למעטים שהיסוד הרוחני נמצא בהם.
הגנוסטים דחו את סיפור התגשמותו של ישו בבשר. גופניותו של ישו הייתה רק מראית עין. ישו הופיע כדי להעניק לאנשי הרוח ידע שיסייע להם להיגאל, ידע זה מופיע בספרים הגנוסטיים שהם תערובת של מאגיה, אסטרולוגיה וקוסמולוגיה.
הידע העביר את המשתמש בו דרך שורה של דלתות מיסטיות בדרך אל העולם של האור, כשם שבספר המתים המצרי ובמסע השמש דרך הלילה הנשמה עוברת ממלכות חושך ונלחמת במפלצות, כך הגנוסטיקן עובר דרך מפלצות החומר של הכוכבים. הגנוסטיקה הייתה דרך רק למעטים, לרוחניים, והדגישה ידע. 
השילוש הנוצרי של אב , בן ורוח הקודש שווה לשילוש האפלטוני של האחד, השכל ורוח העולם.
  
אלוהים ראה את עצמו במי האור שהקיפו אותו, הוא הכיר את עצמו ובאותו הרגע מחשבתו נהייתה יישות נשית נפרדת בשם אנואיה – מחשבה. ביחד הם יצרו עוד ישויות זכריות ונקביות ועולם שלם של כוחות אלוהיים, עולם זה הוא ההתגשמות של אלוהים ונקרא הפלרומה, המלאות של אלוהים, והכוחות שלו נקראים איונים. האחרון שבאיונים  הוא סופיה – חוכמה. שבגללה קרתה טרגדיה קוסמית, היא ניסתה לחקות את אלוהים בתהליך הבריאה, ויצרה בורא שהוא יצר את העולם הפיזי.
 
האדם.
האדם זר לעולם, נשמתו או מחשבתו או הניצוץ האלוהי שבו, בכל מקרה כוחות האני הפנימי שלו – היו שייכים במקור לעולם האלוהי, אך נלכדו בעולם חומר זה, התגשמו בגוף ושועבדו לתשוקות, כתוצאה מכך אדם שכח לחלוטין את מוצאו האלוהי. והוא יכול להיוושע רק אם יקבל גנוסיס – ידע
 
ההגדרה של גנוסיס לפי תאודותוס, גנוסטיקן נוצרי מהמאה השנייה. גנוסיס זה הידע של מי אנחנו ומה נהיינו, איפה היינו ולתוך מה נזרקנו, לאן אנו הולכים וממה אנו נגאלים, מה זה לידה ומה זה לידה מחדש
חלק מהכתבים הגנוסטים הם בצורה של שאלות ותשובות עם ישו. הם מביאים את התורה הסודית של ישו, שיחות שלו עם תלמידיו, הסברים שלו על דברים שונים. רב בהם הנסתר על הגלוי 
 
לפי ספרו של doresse
בתחילה היה חושך ותהום של מים שהרוח הוציאה מעצמה והרחיקה אותו ממנה, ולכן בכעסו החושך תקף את הרוח ונוצר מעין רחם שהוליד 4 איונים ו14 נוספים ונוצרו הימין והשמאל, החושך והאור. 
הכוח הגבוה נקרא ברבלו – האם השמימית, היא יצרה יצור שברא את העולם התחתון בשם איאלדהבאות (בטקסטים של נאג חמאדי הוא מתואר בדמות אריה) או סבאות שחשב עצמו עליון ויחיד על כל השאר.
הוא אומר: "אני האל היחיד יש לעבוד רק אותי".
ואז נשמע קול מלמעלה "יש לך טעות".
ברבלו התחרטה ועשתה הכל לתקן את המצב, היא מזוהה עם סופיה

הלן היא דמות נשית שמתגלגלת בעולם, היא המחשבה הראשונה שדרכה נוצרו המלאכים והיא אותה הלן שבגללה חרב העולם הישן במלחמת טרויה, היא התגלגלה בזונה מצור שהייתה בת זוגתו של סימון. היא מופיעה בכל דור ומפתה אנשים

מעבר לאלוהים הזה יש את השקט הגדול, המקור של הדברים , זה הזכרי, מתחתיו יש את המחשבה הגדולה, היא הנקבית, המולידה את הכל. כשהם מזדווגים הם יוצרים את החלל שבו יש את האב העומד זקוף שיש לו התחלה וסוף

שבעה הארכונים זכו לחיזיון של הרוח, סופיה שהופיעה בחומר, השתקפות של האל העליון, והחליטו ליצור אדם בדמות זוהרת זו. חוסר היכולת שלהם גרם לאדם לזחול כמו תולעת עד שאלוהים האמיתי שלח לו ניצוץ חיים.
 
מהאיחוד של האב העליון עם מחשבתו נוצרים זוגות איונים – שמונה שהם הoddoad (מזכיר את מצרים) ואלו הם:
אב ומחשבה
אינטליגנציה ואמת
מילה וחיים
אדם ראשוני והכנסייה
 
המילה יוצרת עוד עשר איונים, אדם ראשון וכנסייה יוצרים שנים עשר, וכך ביחד יש לנו שלושים. 

האיון האחרון – חוכמה – סופיה, רצתה לחקות מעשה האב, אך היא עושה זאת לבד בלי בן זוג. 
היא לא יודעת שהזכות ליצור לבד נשמרת רק לאב העליון. והיא יוצרת משהו מעוות.
בכדי לתקן זאת האב העליון מבקש מאינטליגנציה ואמת לברוא זוג נוסף והוא ישו ורוח הקודש. והוא יוצר בעצמו איון חדש והוא הצלב stauros והגבול horos.
הגבול והצלב מחזקים את הפלרומה ומפרידים את הבריאה הנחותה והמעוותת שיצרה סופיה מהגבוה.

הפלרומה מהללת את האל ויוצרת את הפרי המושלם הלא הוא ישו המשיח.
הכוונה של חוכמה לברוא את העולם נהיית ישות בפני עצמה והיא נקראת "החוכמה", הפן הארצי שלה, היא טועה בתוהו, אך ישו מרחם עליה ונותן לה צורה, ואז היא מטפת מעלה, אבל הורוס, הגבול, מונע ממנה להגיע אל הפלרומה. סופיה מתפללת ומתחננת, ומתפילות ותחינות אלו נוצר העולם.
החוכמה, סופיה הנופלת, נקראת גם רוח הקודש של האדמה, ירושלים השמימית ושל האם.
ישו הוא החתן שלה שמתקן את סבלה על ידי גנוסיס, ואז היא מולידה את המלאכים, ונוצרים העקרונות של חומר, פסיכי ורוח – פנאומתי. להם מקבילים שלושה גזעים של אנשים ושלןשה מקומות בעולם התחתון והעליון.
 
מעל הכל יש את האוגודוד, מתחת את הרקיע השביעי בו נמצא הדמירוג, הוא אבא ואמא בו זמנית ונקרא לכן מטרופטור, יוצר את שבעה הרקיעים  והיצורים הארציים והשמימייים, שעליהם הוא שולט. הוא חושב שהוא עליון וקורא "אני אלוהים אין בלעדי" יוצר את האדם הארצי, אלא שהאם שמה בתוך האדם מרכיב רוחני לא ידוע לו
  
מאמרים על הגנוסטיות - לחצו לקריאה
היסטוריה גנוסטית
ספרות גנוסטית
מיתולוגיה גנוסטית
סקירה כללית
בתי ספר גנוסטיים
המאמצים
המניכאים
הפאוליקנים
המסיליאנים
הקתרים בצרפת
הבוגומילים 

 
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו