הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אסיה הקטנה - טיולים לרחבי העולם

ממלכות עתיקות 
 

טרויה

העיר הוקמה לפני חמשת אלפים שנה ויותר בצד האסיאתי של מיצרי הדרדנלים קרוב להר אידה שהוא מקור המסורות של הסיבילה (נשים נביאות) והאלוהות הנשית שנודעה בשם סיבל. זה היה מרכז מקודש ונבואה, אליו באו להתחדשות מכל רחבי יוון וכרתים.
טרויה הייתה מאורגנת כחברה תיאוקרטית הנשלטת על ידי מלכים ומלכות כוהנים, בה גברים ונשים שווים.
לפי האגדה טרויה יוסדה על ידי דרדנוס, פליט של המבול שהגיע לסמותרקיה ולאחר ירידת המים עבר לטורקיה וייסד עיר בשם דרדנוס שעל שמה הדרדנלים, לא רחוק מטרויה.
 
הנריך שלימן מצא שרידים של עיר עתיקה ובה שכבת חורבן מהמאה ה12 לפנה"ס, לימים זוהתה כטרויה ונבנתה עליה עיר בתקופה הקלאסית, יש כאלו המתווכחים עם הזיהוי, בעיר גרו כ10.000 איש. וייתכן והיא קשורה למסורות עתיקות של הפלסיגים היוונים והמלחמה מבטאת מאבק בין הישן לחדש
בכל מקרה כל האזור של טרויה והר אידה הוא מקום מוצאם של האלים הכבירים: אלת האדמה, האם הגדולה, הסיבל, וכן אלוהים כתוניים אחרים של הטבע.
הר אידה מקודש וקשור לאלה סיבל, שם נכתבו נבואות הסיבילות, הוא קשור למלחמות טרויה שנמצאת למרגלותיו מצפון. פריס גדל בהר על ידי הנימפות, ארטמיס שכנה בו, להרה היה כוח בהר, ולבסוף הוא קשור להלן, שאיננה רק דמות פיזית אלא מסמלת את הנשיות הקדושה שנפלה.
 
שארית הפליטה של טרויה בורחת להר אידה.
הניצחון של היוונים על טרויה מסמל מצד אחד את השתחררות שלהם מכבלי המלוכה והדת של המזרח. אולם מצד שני הנפילה של טרויה הביאה בעקבותיה סבל רב למשתתפים במלחמה, ובסופו של דבר גם לחורבן יוון החדשה, הצאצאים של טרויה עברו לאיטליה וייסדו שם את העיר אלבה לונגה ולימים גם את רומא.
 
מלחמת טרויה הייתה במידה רבה מלחמת אזרחים יוונית, בין הדוקטרינה הישנה של שלטון האלה, ובין הרוח החדשה של יוזמה ומלחמה גבריים. מסע אודיסוס מסמל חניכה, הוא הגיבור האחרון וחביבה של אתנה שנהיית המנטורית שלו ושל בנו, אשתו פנלופה מסמלת את הנפש, והוא יכול להתאחד אתה רק לאחר שהשלים את מסעו האישי

 
גם מערב טורקיה נפגע בפלישות של היונים והדורים.
מעניין לציין שהמקורות החיתיים מדברים על כך שבשנת 1200 לפני הספירה מאיימים על הממלכה שני דברים: האחד זה האויב המסתורי, שהוא כנראה גויי הים, מכתבים נואשים נשלחים מאוגרית לאנשי קפריסין בבקשות לדווח להם על התקדמות האויב הנל. הדבר השני המאיים על הממלכה הוא רעב נוראי. מכתבים נואשים נשלחים ממחוזות החיתים למושלים להחיש משלוחים של מזון ממצרים "אחרת נגווע כולנו ברעב...". ייתכן מאד שהרעב הזה נגרם בשל איזשהו אסון אקולוגי, והוא זה גם שגרם לגלים הללו של הנוודים.
העולם העתיק של טרויה והיוונים נעלם, ונשאר רק באגדות המופיעות שוב לאחר 500 שנה.
מעניין לציין שלפי האגדה הרומית, רומא נוסדה על ידי צאצאי טרויה שגלו מעירם לצפון אפריקה ומשם לרומא. הם אלו שהקימו את העיר, וזה מסביר אולי מבחינתם את הכיבוש הרומי של יוון, מבחינת סגירת מעגל.
 

ממלכות יווניות קדומות באסיה הקטנה
 

פריגיה:

הפריגים היו חלק מגויי הים, בתקופת מידס, המאה השמינית, הם הקימו ממלכה חזקה ששלטה במרכז ודרום מזרח אנטוליה, המלך מידס נודע כדמות אגדית בין היוונים, האגדות שקשורות אליו הם האגדה על הקשר הגורקי, ועל האצבע שהופכת כל דבר שהיא נוגעת בו לזהב.
האגדה על הקשר הגורקי מספרת על גורדיוס שהיה איכר עני והגיע עם עגלתו לפריגיה, היכן שנביא מקומי אמר שהמלך העתידי יופיע עם עגלה. האנשים הפכו את גורדיוס למלך, והוא כאות תודה הקדיש את עגלתו לזאוס, קושר אותה בקשר מיוחד שנאמר עליו שמי שיתיר אותו ישלוט באסיה, האדם שהתיר את הקשר היה אלכסנדר מוקדון, והוא עשה זאת על ידי מכה בחרבו.
אגדה אחרת מספרת שמידס המלך היה שופט בתחרות מוזיקה בין פאן לבין אפולו. הוא פסק לטובתו של פאן, ובתגובה אפולו העניק לו אוזניים של חמור, מידס החביא את האוזניים תחת כובעו ולא הרשה לאיש לגלות את סודו. הספר, שלא יכל להכיל את עצמו לחש את הסוד לחור באדמה ומילא את החור עפר, על החור גדלו קנים שלחשו את סודו של מידס לכל רוח.
אגדת מגע הזהב מספרת שהמלך מידס קיבל ברכה מדיוניסוס שכל דבר שיגע בו יהפוך לזהב. כתוצאה מזה נהפך מאכלו, משקהו, ואפילו ביתו, לזהב. המלך המתחרט ביקש לבטל את המתנה וצווה לרחוץ את ידיו בנהר פקטולוס, כתוצאה מזה מזמן זה והלאה עפרות הנהר מכילות זהב.
לפריגים הייתה אלה חשובה בשם קובילה שהייתה אלת הטבע, הם הקדישו לה נסכים שמזכירים את החמאם הטורקי של היום.

 

לידיה:

ממלכה גדולה במערב תורכיה שהגיע לשיאה ב680 לפני הספירה, ותרבותה השפיעה על כל תורכיה. ב546 המלך שלה הלך לאוראקאל מדלפי בכדי להיוועץ האם לצאת למלחמה עם הפרסים או לא? תשובתה של האוראקאל הייתה שהמלחמה תביא לנפילתה של ממלכה גדולה. המלך קראוסוס פירש זאת כנפילתה של ממלכת פרס בעוד שלמעשה הנפילה הייתה של ממלכתו שלו כתוצאה מהמלחמה הזאת.
התרומה החשובה ביותר של לידיה לתרבות האנושית הייתה ההמצאה של המטבעות, לראשונה הוטבעו מטבעות של אלקטרום ב640 לפני הספירה ושימשו במסחר.
 
 
 
מערב תורכיה (ממלכות יווניות)
הברית האיונית:
היוונים הקימו מושבות במערב טורקיה כבר בימי החיתים. במאה השמינית הוקמה ליגה של 12 ערים ראשיות, כשאחת הראשיות מביניהן היא מילטוס. האיונים נכבשו  על ידי כורש ב546 לפני הספירה ומילטוס נחרבה לאחר מרד ב494 לפני הספירה. כשנכבשו הערים האיוניות כל הפילוסופים והאמנים היגרו לאתונה ולאיטליה. לפי חלק מהחוקרים זאת אחת הסיבות לפריחה התרבותית של אתונה. ההישגים של אתונה מקורם בניסיונות מוקדמים באיוניה, אפילו הדמוקרטיה היוונית מקורה בניסיונות מוקדמים באיוניה.
 
אפסוס
לאחר תום תקופת המלכים כוהנים, עם חורבן טרויה, החל ביוון החיפוש אחר איכויות האישיות, מסע הגיבור, ובעיקר פיתוח האינטלקט, כתהליך לימוד וחניכה המקבל השראה שמימית. ניסו לחבר בין שני הדרכים הרוחניות שמקורם באטלנטיס: המיקרוקוסמוס – האדם והאדמה, והמקרוקוסמוס – השמיים ויכולת החשיבה. האלים הרמס ואתנה היו מדריכי החניכה, אתנה גילתה את העולם החיצוני, והרמס היה המדריך לעולם הפנימי, מביא את האדם לעולם התחתון, האגדות היווניות נחוו והוסברו.
 
אפסוס נוסדה במאה ה11 לפנה"ס על ידי מתיישבים מאתונה במקום עיר קדומה אחרת, היא הייתה בית ספר ומרכז המסתורין של ארטמיס, או בשמה האחר דיאנה. אחותו של אפולו הייתה אלת הירח ושליטה על התהליכים הלא מודעים בחיים. אדונת החיות, מקדש אחר שלה היה בבוארון בצד השני של הים האגאי לא רחוק מאתונה, כנראה שהפולחן שלה נקשר לים, מכיוון שהיא נולדה על האי של דלוס.
ארטמיס – דיאנה הייתה אלת הציד. הציד נתפש כיום על ידנו כמשהו מגונה הקשור להרג, אך לא כך היה בימי קדם. אחד התנאים להיות שליט טוב היה מבחן הצייד, פיתוח יכולות מעקב, הרגשה, קליטה של בעלי החיים, שמסמלת יכולת הנהגה של בני אדם.
 
במסגרת הלימודים של דרכי דיאנה, הלוגוס, המילה היוצרת, נחוותה ככוח הנמצא בטבע ובבני האדם, המסוגל לאחד אותם עם עולם הרוח. ארטמיס קשורה לאינטואיציה, הכוהנות שלה היו נשים צעירות בתולות שנקראו "דובות".
המרכז הרוחני באפסוס חדל להתקיים במאה ה4 לפני הספירה.

מאמרים על היסטוריה עתיקה ביוון - לחצו לקישור
היסטוריה עתיקה
כרתים והמינואים
יוון המיקינית
אטלנטיס ויוון
הרודטוס
אסיה הקטנה
הפוליס היווני
הפלנקה היוונית
יוון הקלאסית
שקיעת יוון
התקופה ההלנית

 
מאמרים על תרבות יוון - לחצו לקישור
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו