הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מנזרי סרביה - טיולים לרחבי העולם

מנזרי סרביה

בזמן הכיבוש העותומאני הכנסייה נהיית מגינת העם ושומרת המורשת. החיים הלאומיים והתרבותיים מתרכזים במנזרים. הלאומיות הסרבית קשורה קשר בל יינתק לדת. המאבק הלאומי נתפש כמאבק דתי, הכנסייה היא שהובילה אותו ושמרה על רוח האומה, במנזרים פרחה התרבות, אמנות, ספרות, בסרביה יש יותר ממאתיים מנזרים היסטוריים, שחלקם אתרי מורשת עולמית.

המנזרים מצטיינים באדריכלות המיוחדת שלהם ובאמנות הציור ואף הפיסול (מאפיין נדיר לכנסיות אורתודוקסיות). הראשונים שבהם בנויים בסגנון רסקה – raska school התפתח בסרביה במאה ה13-14 כשילוב של אדריכלות ביזנטית ולטינית, רציונליזם לטיני ומיסטיקה יוונית. אולם יחידי nave שמעליו כיפה ולפניו נרתקס (מבואה) , תחת גג אחד. החזית שיש או גבס, פסלים וסגנון רומנסקי, דמויות דתיות ופנטסטיות עם עיטורים צמחיים, הציורים בסגנון ביזנטי. פרסקאות, שלוש רצועות של חלוקה היררכית מלמעלה למטה: למטה דמויות אנוש, באמצע העולם המופלא של התנ"ך, ולמעלה ממלכת השמיים.
האחרונים בסגנון מוראבה Morava

בציור גם כן התפתח סגנון ייחודי שנקרא בית הספר של רסקה raska, האמנים הסרבים למדו בביזנטיון, אך פיתחו סגנון משל עצמם. שבו מופיעים פרטים עדינים של יופי בפרצוף, בקומפוזיציה ובמידות, יופי אנושי, ריאליזם ותכונות פסיכולוגיות ואינדיבידואליות. לדוגמא, פרצופים תמימים ויפים אצל הצעירים, אצילות וחוזק במבוגרים. זהו מעין רנסנס לפני הרנסנס.
בזמן המלך מילוטין מתגברת ההשפעה הביזנטית של הרנסנס הפלאולוגי, והכנסיות נבנות בהתאם. בציורים נמצא דמויות קטנות בתנועה, חללים עמוקים, נוף רחב ברקע, נושאים מסובכים, באדריכלות נמצא בבסיס הכנסייה את תבנית הצלב היווני.

סגנון רסקה
raska school התפתח בסרביה במאה ה13-14 כשילוב של אדריכלות ביזנטית ולטינית, רציונליזם לטיני ומיסטיקה יוונית. אולם יחידי nave שמעליו כיפה ולפניו נרתקס (מבואה) , תחת גג אחד. החזית שיש או גבס, פסלים וסגנון רומנסקי, דמויות דתיות ופנטסטיות עם עיטורים צמחיים, הציורים בסגנון ביזנטי. פרסקאות, שלוש רצועות של חלוקה היררכית מלמעלה למטה: למטה דמויות אנוש, באמצע העולם המופלא של התנ"ך, ולמעלה ממלכת השמיים.
המנזרים הקלאסיים:

עמק המלכים

מנזר סטודניקה studenica.

(אתר מורשת עולמי) המנזר נבנה בסוף המאה ה12 (1196) על ידי סטפן נמניאה הראשון – מייסד השושלת הסרבית. בעמק המלכים שבמחוז רסקה, המקום שממנו המשפחה הגיעה. זהו האתר החשוב, הגדול והעשיר במנזרי סרביה. המרכז הרוחני שלה, כאן נכתב קובץ החוקים של סנט סאבא - סטודינקה טופיקון וגם הספר החיים של סטפן נמניאה המתאר את החיים בימי הביניים של סרביה. המלך רדוסלב (1330) הוסיף נרתקס (אולם כניסה) גדול. המלך מילוטין בנה כנסייה קטנה נוספת עם פרסקאות נפלאות.
הבניין הראשי הוא משיש ונבנה בעזרת אמני אבן מדוברובניק. כנסיות סטודינקה הם שילוב נפלא של אדריכלות רומנסקית וביזנטית. מזכיר את כנסיות איטליה.
המנזר נבנה בין ההרים המיוערים שבשיפולי עמק נהר האיבר ibar הלא הוא עמק המלכים. והוא פעיל גם כיום
 

 

מנזר זיכה zica

הוא נבנה במאה ה13 על ידי סנט סבא, מייסד הנצרות הסרבית, כמרכז של הארכיבישופות שבה זכה. במילים יותר פשוטות, מנזר זיקה נבנה כמרכז של הנצרות המקומית, אחראי על הארץ מבחינה דתית, מחליף את המרכז (ארכיבישופות) באוכריד שבמקדוניה. סבאס בנה אותה בהשפעת המנזרים בהר אתוס, הוא ציווה שיהיה צבוע אדום, צבע הקדושים – מרטירים, ובעל כיפה מתומנת, מגדל הפעמונים והנרתקס הגדול הם בסגנון הר אתוס. הכנסייה הראשית מוקדשת לעליה לשמיים של ישו, החלק המזרחי הוא העתיק יותר שנבנה על ידי סאבאס. רוב הפרסקאות מזמן המלך מילוטין ששיפץ את הכנסייה, בכניסה יש פרסקאות חשובות נוספות מהמאה ה14 וכתב הזכויות של המנזר, מסמך היסטורי חשוב. שבע מלכים הוכתרו כאן, ולכל אחד מהם נפתח פתח בקיר ולאחר מכן נסגר
בחצר כנסייה קטנה נוספת המוקדשת לפטרוס, וגם בה פרסקאות (ציורים) יפות.
הבניין משמאל לכניסה הוא חדש, אבל הושפע אדריכלית מהכנסייה הישנה. זהו מקום מושב הבישוף.
המנזר נבנה בפרברי העיר קרליובו karlijevo בכניסה לעמק נהר האיבר, הלא הוא עמק המלכים, בעת החדשה המלך הסרבי הראשון, הנסיך מילאן אוברדוביץ הוכתר כאן.

מנזר סופוקאני sopocani.

(אתר מורשת עולמי). נבנה על ידי המלך אורוס uros הראשון במאה ה13 (1270). לכפר על חטאיו, מתוך כוונה שהמקום ישמש כמקום הקבורה, המאוזוליאום של מלכי סרביה, מכיוון שהוא ממוקם ליד העיר ראס, שהייתה בירת מחוז רסקה וממלכת סרביה. הבניין המרכזי הוא שילוב של סגנונות רומנסק וביזנטי, בתבנית בזיליקה עם מגדל פעמונים גדול. דוגמא לבית ספר רסקה, בעל קווים סימטריים. בפנים יש פרסקאות שנחשבות ליפות מסוגם, ציור ריאליסטי מהמאה ה13, קומפוזיציה דרמטית, שימוש באור, שאיננו מוכר בעולם האורתודוקסי באותה תקופה. הסגנון האמנותי ציורי הזה נאבד לאחר מכן.
נמצא כיום לא רחוק מעיר נובי פזאר על גדות נהר האיבר, בקצה הדרומי של עמק המלכים

מנזר גרדק gardac
עוד אחד מפניני עמק המלכים שלאורך נהר האיבר. נבנה על ידי מלכה אהובה של סרביה שהייתה הראשונה להכניס את הסגנון הגותי לסרביה. המלכה נקראה הלן מאנג'ו והיא כנראה הגיעה מצרפת, מביאה את הסגנון הגותי יחד אתה. יחד עם זאת, הסגנון המשפיע ביותר על הבניין הוא רומנסק

אזורים אחרים

 

מנזר מילישבה miliseva

נבנה על ידי ולדיסלב נמייק vladislav nemanjic במאה ה13 (1230). המרכז הרוחני החשוב ביותר לסרבים לאחר סטודינקה, כאן הוכתר המלך הבוסני tvrtkos 1 ובו נמצא ציור "המלאך הלבן". הציור המפורסם והמסתורי ביותר בסרביה – מבטו וחיוכו המסתורי של המלאך שבו את דמיונם של מילוני סרבים במשך הדורות, באופן המזכיר את המונה ליזה, יצירתו של לאונרדו דה וינצ'י. המלאך הלבן הוא יצירה מהמאה ה-13 הקשורה להופעה באזור של כת מיסטית מסתורית, הבוגומילים בבוסניה. הם האמינו שבעולם יש היררכיה של ישויות אנרגטיות, שבראשה נמצאת האנרגיה הלבנה, הקשורה לאור הגנוז שנוצר לפני הבריאה של השמש והמאורות. הבוגומילים הקימו מדינה חצי עצמאית בבוסניה, ומשם ההשפעה שלהם עברה גם לדרום צרפת ונתנה השראה להתפתחות הכפירה הקתרית, אך על כך בספר אחר. המלאך הלבן נחשב למונה ליזה של סרביה, בשל הצבעים, קומפוזיציה והסוד שהתמונה טומנת בחובה. המלאך מצביע מבלי שנשים לב לכיוון הקבר הריק של ישוע.
כאן ובספוקני מגיע הציור הסרבי המוקדם לשיאו.
המנזר נבנה לא רחוק מהעיר פרייפולי prijepolje ועמק נהר הלים, והוא פעיל גם כיום
מאמר מנזרים בקוסובו 
מנזרים סרבים מאוחרים

 

עמק המוראבה morava במרכז סרביה

במרכז סרביה ישנו עמק רחב, כמה עשרות קילומטר, מצדי נהר המוראבה, בדרומו נמצאת העיר ניש ובצפונו מצודת סמדרובו. למקום זה עבר מרכז החיים של המדינה הסרבית לאחר סיום ימי השושלת נמניאה והתסופה של קרב קוסובו. במשך מאה שנים נוספות של עצמאות וגם לאחר מכן נבנו בצדי העמק, מנזרים שהם כעין ערים מבוצרות. והתפתח סגנון אדריכלי מיוחד נוסף של סרביה שנקרא סגנון מוראבה, המאפיין אותו, בין השאר, הוא כיפות המתרוממות לשמים, מעמק המוראבה הוא מתפשט לכל הבלקן, כולל בולגריה, מקדוניה, אלבניה ויוון.
להלן כמה מהאתרים המרכזיים:

קרוסווק – krusevac
המרכז של החיים הסרבים עבר בסוף תקופת נמניאה, לאחר התפוררות הממלכה של סטפן דושן, מקוסובו אל עמק המוראבה, שם התפתח סגנון אדריכלות יחודי שנקרא סגנון המוראבה, הנסיך לאזאר, שהתפרסם לאחר מכן במלחמתו בעותומאניים הקים בקרוסווק את בירתו, מצודה על הגבעה, במקום מפגש שני נהרות המוראבה. היא הייתה הבירה מ1371 ועד ל1403 שאז הבן שלו העביר אותה לסמדרבו smaderovo לחופי הדנובה, צפונה יותר מהתורכים המתקדמים.
הכנסייה של העיר נבנתה ב1377 והיא יצירת אמנות הראשונה והחשובה של סגנון מוראבה, אבנים אדומות לבנות מתחלפות וחלונות רוזטה, כיפת צילנדר העולה אל על ונותנת תפישה חדשה של חלל.

מנזר רבניצה ravanica
הצאר לאזר הוביל את הסרבים למלחמת גבורה בעותומאניים בקרב קוסובו, אך מת בקרב ונקבר במנזר נוסף שהוא הקים שנקרא רבניצה. ביחד עם הבירה שלו קרוסווק, זאת ההתחלה של סגנון מוראבה, בסגנון זה יש הרבה חלונות, מעברים בין אבן ללבנים, קרמיקה וגבס. המנזר שוכן כמה ק"מ מהכביש הראשי בעמק צדדי ויפה. הו מוקף חומה ומהווה מעין עיר קטנה ומוגנת.

 

מנזר מנסיגה manasija

נבנה על ידי השליט לזרביץ lazarevic האחרון מבין השליטים הסרבים הגדולים שהיה כפוף כווסל לעותומאניים, אך יחד עם זאת שמר על מידה מסוימת של עצמאות, ישנם אגדות רבות עליו, הוא החל את הספרות הסרבית החילונית, כתב את שירת האהבה, היה מיסטיקן, דיפלומט וגנרל מוצלח. במלחמה עם תימור לנג עזר לעותומאניים, תימור כיבד אותו על אומץ ליבו ומנהיגותו ואפשר לו לחזור לארצו עם צבאו.
לזרביץ בנה את המנזר כמרכז תרבותי לעם הסרבי, השם נובע ממנה התנ"כי מיהודה, אדם שחזר בתשובה בגלות בבל והחל לסגוד לאלוהים, שבתמורה החזיר לו את ממלכתו. המקום היה מרכז כתיבה, תרגום, וספרות והוא דוגמא טובה לאדריכלות מוראבה. לזרביץ מת בגיל צעיר. 
אנו מזמינים אתכם לגלות את יופייה ועושרה של סרביה
קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור
היסטוריה סרביה
חופש ועריצות סרבים
הסלאבים
סרביה המוקדמת
סרביה הרומאית
אתרים במזרח סרביה
אתרים במערב סרביה
אתרים במרכז סרביה
בלגרד
מנזרי סרביה
סאבא הקדוש - האבא של הסרבים
 
הצעות לטיולים - לחצו לפרטים
טיול מוזיקאלי לפסטיבל חצוצרות הגדול בעולם
טיול המגלה את מסתרי הדנובה
 טיול לקבוצות סגורות סרביה
טרק סרביה
טיול ג'יפים סרביה
סוף שבוע בהרים
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו