הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מסגד אל ג'זאר - טיולים לרחבי העולם

מסגד אל ג'זאר.

זהו האתר המוסלמי החשוב ביותר בישראל שלפני 1967, אחד המסגדים היפים בארץ, השני רק למסגדי הר הבית.
את המסגד בנה לפני מאתיים שנה, אחד השליטים האכזריים וחסרי צלם אנוש שחיו אי פעם בארץ, אל ג'זאר שהיה ידוע בכינויו הקצב. אולם אין הדבר גורע מיופיו ומנכסי האמנות והאדריכלות המוסלמית המצויים בו. ייחודה של עכו שיש בה את האכזריות והחסד יחדיו. הכיעור והיופי, הרוע השטני והקורבן האלוהי. מתוך הסחי והדחי של הביצה צומח לו פרח לוטוס יפהפה, מקום שם עינו ונהרגו אנשים על לא עוול בכפם, משמש גם מקום תפילה לנשמות זכות המחפשות אחר היושב במרומים. אבל אי אפשר להתעלם מהרוע, ויש להזכירו, להכירו, לדעת אותו, אך להתעלם ממנו ולא לחשוב עליו, לחשוב על הטוב. זוהי משמעות המשפט היהודי: סור מרע ועשה טוב!
ובכן, מסגד אל ג'זאר (שמו הנוסף הוא המסגד הלבן), נבנה בסגנון המסגדים של איסטנבול, השואבים השראתם מכנסיית איה סופיה. כיפה ענקית הנשענת על ארבע קשתות, הכיפה מסמלת את האחדות של האלוהות הנחלקת לארבע מצבים, ארבע נהרות היוצאים מגן עדן, ארבע יסודות. הכיפה היא סמל לאידיאה הראשונית – סופיה, האור האלוהי, ואור זה נחלק תחילה לארבע אורות, ארבע צבעים. הנראים בחלונות הצבעוניים שבקשתות של הכיפה. הצבעים הם ירוק, אדום, כחול וצהוב, והם מסמלים במיסטיקה האסלאמית את ארבע היסודות שמהם נוצר העולם, שהם ההתחלקות הראשונית של האור האלוהי בדרך אל עולם החומר.

 

האדריכלות של המסגד משלבת בין שני מוטיבים:

מחד הכיפה המרשימה שהדבר הבולט בה זה המרחב הרב, הריקות שבה, המנורה המפוארת שבמרכז והאור החודר דרך החלונות, הכיפה מבטאת את הרוחני ואת האלוהי. מאידך הרצפה מכוסת השטיחים שאין עליה דבר נוסף והיא מכוונת לקיבלה במכה. הרצפה מסמלת את הארציות, את הפשטות, את הצניעות של הדת המוסלמית.
הרוחניות המוסלמית, בדומה לרוחניות היהודית, מטרתה לחבר בין שמיים לארץ, דבר זה מתבטא בתנועות התפילה המוסלמית. התפילה מתחילה בעמידה ובהפניית כפות ידיים כלפי מעלה ובהמשכה כריעות שבהם נוגעים עם המצח באדמה. על האדם להיכנע (מוסלם) לרצון האל ולפעול בעולם הזה, כפי שעשה מוחמד, הרוחניות המוסלמית, וגם היהודית לצורך העניין, רואה את האלוהים בכל, מחברת בין שמיים בארץ. בניגוד לרוחניות הנוצרית שעיקרה הוא ייסוד מלכות שמיים כאן על פני האדמה, ושבעקבותיה באים הפאר וההדר של הכנסיות המבטא מציאות אחרת בעולם הזה.  

שערה מזקנו של מוחמד

במסגד אל ג'זאר שמור חפץ "קדוש", שערה משערות זקנו של מוחמד שהובאה לכאן ב1900 על ידי משפחת שוקיירי. שערה זו מוצגת אחת לשנה בחג הרמאדאן.
המסגד מוקף חצר גדולה התחומה משלושת צדיה בחדרים ואכסדרת עמודים, בעבר היה זה מרכז לימוד חוק איסלאמי (מדרסה). בחצר מצויים עצים דקלים ומתקן הטהרות מרשים לפני התפילה בצורת מתומן. ליד המסגד הוקמו קבריהם של ג'זאר פחה וסולימן פחה, בצד הצפוני מזרחי נמצא בית הדין השרעי של עכו ומדרום מזרח משרדי הווקף וספריה, השייח' המקומי, סמיר עאסי, ישמח לקבל מבקרים ולהסביר על המקום בתיאום מראש.
אחד הדברים המרשימים ביותר במתחם של מסגד אל ג'זאר הם האולמות התת קרקעיים מהתקופה הצלבנית, וכן בריכות מים גדולות שבעבר אפשר היה לבקר בהן. המסגד בנוי על שרידי הקתדראלה המרכזית של עכו הצלבנית.
המסגד והחצר פתוחים למבקרים תמורת תשלום צנוע, הכניסה היא ממדרחוב אל ג'זאר שליד אולמות האבירים והחניון בכניסה לעיר העתיקה, ניתן לראות את המסגד מכל מקום בעיר, הוא בולט בכיפתו הירוקה הגדולה.

 

מאמרים על עכו לחצו לקישור

עכו מבוא כללי
מסגד אל גזאר
בהאים בעכו
זאוויה בעכו


מאמרים על מקומות בגליל - לחצו לקישור
בקעת ארבל
הר האושר
טבחה וכפר נחום
טבריה
חצור וקדש
הר מיירון
גוש חלב
פקיעין
צפת
עכו
ציפורי
בית שערים
נצרת
תבור
מקומות בגולן
מקומות בצפון ובמרכז נוספים

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו