הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מערב מקדוניה - טיולים לרחבי העולם

אתרים במערב מקדוניה

 זהו האזור ההררי והיפה ביותר במקדוניה, בדרום מזרח יש את האגמים הגדולים פרספה ואוכריד, לא רחוק מהם הר פליסטר והעיר ביטולה, בצפון את שמורת מברובו שהיא חלק מהאלפים הדינריים, להלן פירוט לגבי כמה מהאתרים המוכרים למטייל הישראלי וגם כאלו שלא:

במערב מקדוניה שלושה פארקים לאומיים - הר פליסטר בדרום, רכס גליצינצה בדרום מערב ליד אגם אוכריד ושמורת מברובו בצפון מערב.

 פארק לאומי פליסטר pelister

מביטולה אפשר לצאת לטיולים מסביב להר פליסטר, לגלות עמקים נסתרים, שבהם חבויים כפרים ציוריים בין יערות ופלגי מים, במרכז הפארק הר בבה החולש על העיר, מעין חרמון או אולימפוס מקומי המתנשא לגובה 2600 מטר! בפארק יער עשיר ובו דובים וזאבים, ההר מפורסם בזכות שני האגמים הנמצאים בראשו הנקראים העיניים של פליסטר, ניתן להגיע אליהם רק בג'יפ.
 
מלובישטה malovishte
 
כפר יפהפה בתוך שמורת פליסטר, ארבע קילומטר מהכביש הראשי אוכריד ביטולה. הוא היה כפר גדול בסוף המאה ה-19 של אוכלוסייה וולכית ובמרכזו קתדראלה מפוארת, בכפר גרו שלושת אלפים איש שעסקו בגידול צאן ובקר, מסחר ומלאכות יד. הכפר ירד ממעמדו לאחר מלחמת העולם הראשונה וכיום גרים בו רק מאה איש, אך רוב הבתים המקוריים נשארו, וזאת אחת הדוגמאות היפות של ארכיטקטורה של אותה תקופה, נעשים מאמצים רבים לשמר את הכפר על תרבות הבנייה המקורית שלו. הכנסייה היא יצירת אמנות של ממש עם איקונוסטסיס מגולף מדהים וציורי קיר מעניינים וכן אוסף איקונות חשוב.
 


 

אגם אוכריד  uchrid
 
זהו אחד האגמים העתיקים בעולם, בן יותר מ-4 מיליון שנה, אגם טקטוני הדומה לימת בייקל. הוא מגיע לעומק 289 מטר ושטחו 360 קמ"ר, פנינת בלקן אמיתית. מסביב לחופיו כמה אתרים מעניינים, בתי מלון רבים ועיר תיירות עתיקה וחשובה.
אגם אוכריד (Orhid) הוא אתר התיירות המרכזי של מקדוניה. במקום יש שדה תעופה ויש שנים שבקיץ מגיעות אליו טיסות שכר מישראל.
מאמר על אוכריד - לחצו לקישור
 
אגם פרספה persepa
 
באגם פרספה יש איים עם כנסיות ומפרצים יפים. אי הנחשים ובו כנסייה מהמאה ה-14 עם פרסקאות מדהימות. האגם הוא אגם טקטוני גבוה וגדול על גבול מקדוניה, אלבניה ויוון. אין כמעט מקומות תיירות סביבו וחבל כי הוא מאד יפה. בנוסף על כך יש כפרים ציוריים הנחבאים בשולי ההרים שסביבו.
הוא שוכן בגובה 950 מטר, בשטחן של שלוש מדינות – אלבניה, יוון ומקדוניה, וקרוי על שם פרספונה, בתה של אלת האדמה שנחטפה לשאול על ידי האדס. בלב האגם יש איים ועליהם כנסיות ומבצרים עתיקים, ומסביבו עמקים עם מטעי תפוחים ושני פארקים לאומיים, הפארק של גליצניק ופארק פליסטר.
 
פארק לאומי גליציה galicica
 
נמצא בין אגם אוכריד לאגם פרספה, על גבול יוון ואלבניה. ישנו כביש עם מעבר הרים גבוה ויפה בתוך הפארק בין אגמי פרספה ואוכריד, ניתן לעלות אליו ממנזר סווטי נחום לחופי אגם אוכריד. מראשו תצפיות מרהיבות אל שני האגמים, מהכביש יוצאים מספר שבילים רגליים אל פסגות ההרים.
 
פארק לאומי מברובו mavrovo
 
הפארק הגדול במקדוניה. אזור הררי פראי במרכזו אגם מברובו ואתר סקי. ליד האגם שפע של מלונות, ניתן לטייל בפארק ברגל, ג'יפים, אופניים וסוסים. המשרדים ממוקמים ליד האגם ומציעים מבחר מפות והכוונה. 

 

 
 

אתרים בהרי צפון מערב מקדוניה  

מנזר יוהן ביגורסקי (יוחנן המטביל) bigorski 

זהו אחד המנזרים החשובים במקדוניה, מקום של השכלה ותרבות, קהילה נזירית פעילה שלקחה תחת חסותה גם מנזרי בת באזור, מיקום המנזר בערוץ נהר הרדיקה (radika), אחד הקניונים היפים במקדוניה. המנזר שוקם עם קבלת עצמאותה של מקדוניה. הוא בנוי בצורת המנזרים בהר אתוס דבר מצביע על הקשר האמיץ בין המנזר להר הקדוש. ואכן חלק מהנזירים הגיעו מהרפובליקה הנזירית של הר אתוס בצפון יוון.
ניתן לראות מוטיבים מעניינים כבר בכניסה, מתומן נמצא על הרצפה של השער ודרקונים בשוקת המים. מוטיב המתומן חוזר בבניין עצמו. מעל כנסיית המנזר, למשל, בולטות שתי כיפות מתומנות גדולות. המתומן הוא מהמאפיינים של הבנייה בהר אתוס, ומסמל את המיסטיקה הנוצרית. שבע קשור לסדר הטבעי של הדברים, לשבעת הסקרמנטים, ואילו שמונה קשור להתגלות האלוהית, לשמונה ברכות אשרי, לאור הנסתר ולתחיית ישוע ביום השמיני. הכיפה המתומנת המרכזית של הכנסייה נראית מבפנים שטוחה ובה שלושה מעגלים, כשישוע במרכז. אלו הם שלושה מעגלים של ידע: חיצוני, אמצעי ופנימי.
 
המבנה הנוכחי שהוא ברובו מהמאה ה-19 הוקם על בסיס מנזר מהמאה ה-16, לפי האגדה נוסד המנזר במאה ה-11, כאשר תמונת איקון פלאית של יוחנן המטביל התגלתה במקום על ידי אדם שלימים הפך לארכיבישוף של אוכריד וייסד את המנזר. עד היום ניתן לראות את האיקון המופלא בתוך הכנסייה.
מתחת לכנסייה נביעה של מים שנוצרה עם הופעת האיקון במקום. צריך לזכור שיוחנן המטביל קשור למים ושבנצרות האורתודוקסית יש מעיינות מקודשים הקשורים אליו. מים זורמים גם בקניון שלרגלי המנזר, היערות העבותים מסביב וההרים המתרוממים לגבהים מופלאים יוצרים במקום אווירה מיוחדת. על צלעי ההרים כפרים אלבנים ברובם, אך מעל המנזר יש כפר מקדוני בשם קליצינקה, שהיה מאחז מקדוני חשוב מול השבטים האלבנים ותרם רבות למנזר ולהגנתו.
 
בנוסף להיותו מקום קדוש היה מנזר יוהן ביגורסקי גם מרכז ציירי איקונות, אמני גילוף בעץ, ובנאים. הדבר בא לידי ביטוי באיקונוסטזיס המרשים המגולף מעץ שנעשה על ידי קבוצה של אמני עץ מומחים בראשות פטר פיליפוביץ במאה ה-19. עבודת העץ היא המעולה מסוגה וכמוה יש רק שתי עבודות דומות במקדוניה. על האיקונוסטזיס ניתן לראות אין ספור דמויות מגולפות בעץ, כולל דמויות המגלפים, התגליפים מתארים סיפורים מהתנ"ך והברית החדשה. לפני האיקונוסטזיס יש תיבה עם שרידי קדושים.

 


מנזר הנשים של סנט ג'ורג' בדבאר debar

בהמשך קניון הרדיקה נשפך הנהר לאגם המלאכותי של דבאר, ולחופו שוכנת העיירה בעלת האוכלוסייה האלבנית "דבאר" (debar). בפאתי העיירה נמצא מנזר של נשים מקדוניות שהוקם רק בשנים האחרונות סביב כנסייה עתיקה של סנט ג'ורג' שהייתה במקום. המנזר הוא שלוחה של מנזר יוהן ביגורסקי הסמוך ואב המנזר של ביגורסקי הוא גם האב הרוחני של הנזירות, מפקח עליהן, עורך את טקסי המיסה, ומלמדן.
 
בכניסה לכנסייה מצד ימין ישנה תמונה של ג'ורג' הקדוש. לאף של ג'ורג' מודבק קצה אצבע נוטף דם. זהו העתק תמונה דומה שנמצאת במנזר ג'ורג' הקדוש בהר אתוס. לפי המסופר לאחר שהנזירים גמרו לבנות את המנזר, הם לא ידעו למי להקדישו. ולכן הם השאירו במקום לוח עץ ריק למשך הלילה. והנה, כשבאו עם בוקר, הם ראו על הלוח את תמונתו של ג'ורג' הקדוש. אב המנזר לא האמין בנס ובספקנותו הושיט אצבעו לתמונה כדי לבדוק אם הצבע טרי. כעונש על ספקנותו נשארה אצבעו דבוקה לתמונה, ולבסוף נאלצו לקטוע אותה והיא מחוברת לאפו של ג'ורג' הקדוש עד היום.
 
הנזירות במנזר רואות בג'ורג הקדוש דמות המגנה עליהם מפני כל צרה ומצוקה, ובמיוחד מפני האוכלוסייה האלבנית העוינת שבסביבה. הן מקבלות אורחים, ואחת מהם בשם ברברה מדברת אנגלית מצוינת ואף מציעה ממבחר המזכרות הקדושות שבמקום. כנסיית המנזר נמצאת בגן נפלא חבוי בין חומות, שממנו יש מבט מרהיב על האגם. אחת מעיסוקיהן של הנזירות הוא יצירת כובעי בישופים. כובעים מפוארים שלעשותם לוקח כמה חודשים.
.

 

 

מאמרים מקדוניה  - לחצו לקישור:

היסטוריה מקדוניה 

מצב עכשווי מקדוניה 

תרבות ודתות מקדוניה 

סטונהג בבלקן 

אור מיסטי בבלקן

מרכז מקדוניה

מערב מקדוניה

מזרח מקדוניה

אגם אוכריד

 עצמאות מקדוניה

 

הצעות לטיולים במקדוניה - לחצו לקישור

טיול לקבוצות סגורות

מקדוניה וצפון יוון

טיול מוזיקאלי

ג'יפים מקדוניה

קבוצות קטנות 

טיול יין במקדוניה ובולגריה

טראק בשמורת מברובו

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו