הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מקדוניה היוונית - טיולים לרחבי העולם

מקדוניה היוונית

מקדוניה היא אחת מ13 המחוזות של יוון המודרנית, הצטרפה לשאר המחוזות רק ב1912 לאחר מלחמות הבלקן ויושבה זמן קצר לאחר מכן על ידי פליטים יוונים מאסיה הקטנה שבוא בהמשך לחילופי האוכלוסין בין יוון וטורקיה. זוהי יוון החדשה, שהיא רק חלק אחד ממקדוניה ההיסטורית, חבל ארץ יפה, טרגי ומעניין שבלבו העיר סלוניקי
לחצו כאן למאמר סלוניקי


נהרות מקדוניה היוונית:

שני נהרות גדולים זורמים במקדוניה, האחד זה ההאליאקמון, הזורם כולו ביוון לאורך יותר משלוש מאות ק"מ ויוצר כיום מערכת אגמים אדירה, והשני זה האקסיום (וורדר) הזורם מרחק זהה. לפי היוונים הקדומים אם אתה רוצה שהכבשה שלך תהיה לבנה, תן לה לשתות מההאליאקמון, אם רוצה שחורה, תן לה לשתות מהאקסיום.
 

דיון dion

המרכז הדתי של מקדוניה היה בדיון שלרגלי הר אולימפוס, הבירה בוורגינה, המקדונים אמצו אמונות של שכניהם כגון התרקים, ופולחן השמש של הפאונינים מצפון להם. המקדונים האמינו במאגיה והיו להם חיי דת עשירים. אלכסנדר הגדול הקריב כאן קורבנות לפני היציאה למסע לאסיה. בדיון יש מקדש גדול לזאוס, וגם מקדשים קטנים לדמטר, איסיס – שהייתה אהודה על ידי אלכסנדר, פסיפס יפה בבית דיוניסוס. חומות ותיאטרון הלני.
 

ורגינה vergina

נקראה בימי קדם איגאי aigai והייתה הבירה העתיקה והעיר החשובה והקדושה במוקדון עד לימי פיליפוס, שנרצח בארמונותיה בזמן החתונה של מלך אפירוס ונקבר במקום. ב1977 ארכיאולוג יווני שחפר את התל גילה מתחתיו מתחם קבורה מדהים ובלתי מופרע ברובו ובו אוצרות זהב וכסף, חפצים אישיים, חפצי פולחן ודת, וכל מה שקשור לקבורת מלכים ואצילים מאותה תקופה.
אחד המבנים הראשונים שהתגלו בקומפלקס שמתחת לתל הוא מבנה מרובע הבנוי מאבנים גדולות שנקרא ההרואיון, בו נמצאו שני ציורים יוונים עתיקים ונדירים של חטיפת פרספונה על ידי פלוטו ושבעה גברים יוצאים לציד, ביניהם אלכסנדר ופיליפוס. זהו אחד השרידים הנדירים של ציור מיוון הקלאסית.
לא רחוק משם התגלו סימני שריפה של גופה על במה במקום גבוה. האנשים היחידים ששרפו את גופתה ביוון היו השליטים מהשושלת הארגאידית, מכיוון שהם נחשבו לצאצאיו של הרקולס שנקבר בצורה דומה. היחיד שיכל היה להישרף בצורה כזו היה פיליפוס.
ליד מקום שריפת הגופה יש קבר של אלכסנדר הרביעי, בנו של אלכסנדר מוקדון, ולידו קברו של פיליפוס עצמו, באפריז שמעל הכניסה לקבר ציורים נפלאים של סצנות ציד בה נראים פיליפוס ואלכסנדר וכל גדולי החצר. בקבר עצמו התגלו כתרים, תכשיטים, קופסאות זהב שבתוכם היו מניחים את העצמות ועליהם עיטור של כוכב וורגינה (הסמל של מקדוניה), בגדים, רהיטים, וציוד אישי של פיליפוס, כלי מלחמה, מגנים, ועוד.
המקום משול לאוצר תות אנח אמון של יוון, והוא אתר חובה למטייל.
 
בנוסף לקברים המלכותיים התגלו מאות קברים של פשוטי העם הנותנים לנו מושג על אורח החיים היווני הקדום, בקברים בובות משחק של ילדים, כתובות, תכשיטי נשים, ועוד.
בנוסף לקברים התגלה גם הארמון העתיק והתיאטרון שבו נרצח פיליפוס.
אלא שעוד בזמן מלכות פיליפוס החלה וורגינה לפנות את מקומה כעיר החשובה במוקדון לפלה, ולימים היא נהרסה וננטשה, אחד המלכים האחרונים של מוקדון כיסה את מתחם הקבורה המלכותי בתל עפר ענק ששמר על האוצרות על לימינו אנו.

 

פלה pella

במאה החמישית לפנה"ס מחליט מלך מקדוני בשם ארכילאוס להקים בירה חדשה במקום אגאי ייתכן שבגלל סתימת נמלה של זו על ידי סחף של נהר ההאליאקמון. פלה מוקמת בקצה מפרץ ים ולפי תכנון היפודומי של רחובות שתי וערב ואזורים ציבוריים.
היפודומוס ממילטוס נחשב לאבי התכנון העירוני. במאה החמישית לפנה"ס הוא תכנן את הערים פיראוס ליד אתונה, רודוס, טוריום באיטליה, ופלה בירת מקדוניה. ביסוד התכנון סדר וארגון, רחובות שתי וערב, עזור ציבורי מרכזי שנקרא אגורה, ממנו יוצאים הרחובות לצדדים. אזור ציבורי נוסף של המקדשים ובנייני המלכים והאצולה. מערכת מים וניקוז. העיר צריכה להתאים ל10.000 אזרחים חופשיים או 50.000 אנשים באופן כללי.
היפודומוס היה גם פילוסוף, מתמטיקאי ורופא, והאמין שסידור העיר ישפיע על אורחות החיים ומחשבתם של תושביה.
בפלה הוא תכנן וביצע את האגורה, שטח ציבורי מרובע במרכז העיר, הגדול ביותר בעולם, לידו שווקים וחנויות בעלי מלאכה, רשת של רחובות היוצרת בלוקים של בתים, באזורים העשירים הבתים הם בית בכל בלוק בשטח של יותר מ2500 מ"ר, ובאזורים העניים יש כמה בתים קטנים יותר בכל הצטלבות רחובות – בלוק, הבתים היו בני שני קומות, פונים כלפי חצר פנימית וסגורים כלפי חוץ.
 
בפלה נמצאו בתים של עשירים ובהם רצפות פסיפס מרשימות, מפעלים של ייצור קרמיקה, בובות, כלי בית, ששווקו לכל העולם העתיק. מקדשים מרשימים כמו המקדש העגול לדרדנוס, הבן של דמטר אלת האדמה והמייצג של כוח הטבע הזכרי. ובמיוחד מספר קברים על תכולתם ובהם כאלו מהמאה ה6 לפנה"ס, עוד מלפני היות העיר, של אצילים מקדונים ובהם מסכות זהב.
האתר הארכיאולוגי עצמו שטוח ולא מרשים במיוחד, אבל המוזיאון החדש, לעומת זאת, הוא אחד היפים והעשירים ביוון. במסגרתו יש אולם המוקדש לפסיפסים שנמצאו בבתים והחפצים שמראים את חיי היום יום, כולל מודלים של בתים. באולם השני יש שחזור של בתי המלאכה, המפעלים והשווקים. באולם נוסף שחזור של המקדשים וממצאים הקשורים לאלים ולפולחן. המקום המרשים ביותר הוא בקומה השנייה שם מוצגים מסכות הזהב שנמצאו בקברי האצילים ביחד עם כלי נשקם מהצד האחד, והמסכות של האצילות ביחד עם התכשיטים שלהם מהצד השני.

 

למאמרים על מקדוניה העצמאית - לחצו כאן

 

מאמרים על תרבות יוון - לחצו לקישור

סדרת מאמרים אלי יוון
סדרת מאמרים דת יוון
סדרת מאמרים מיסטריות ביוון
סדרת מאמרים היסטוריה יוון
סדרת מאמרים מיתולוגיה יוונית
מסע הגיבור
תיאטרון יווני
פילוסופיה יוונית
הדרך היוונית
סדרת מאמרים נצרות יוונית
מיסטיקה ביזנטית
היסטוריה ביזנטית
 
מאמרים על אזורים  ואתרים ביוון - לחצו לקישור
אתרים ביוון
תרקיה היוונית
מקדוניה היוונית
אפירוס
כרתים
סמותרקי
אלואסיס
פרתנון באתונה
תבאי
פלפונס
דלפי
סלוניקי

 טיולים ביוון - לחצו לקישור
טיול מיתולוגיה
קרנבל ומיתוס ביוון
טקסי האנסטנריה


 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו