הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מקדשי רומא - טיולים לרחבי העולם

מקדשי רומא
 
מקדשים רומאיים הם אימוץ מסורת אדריכלות היוונית והאטרוסקית. הרומאים הצטיינו בסדר ובלימוד. תכונות אלו באו לידי ביטוי בכך שלא הייתה להם בעיה עם אימוץ סגנונות אדריכלות של מישהו אחר, ובלבד שהדבר יתאים לצורכיהם ולסדר שהם ניסו ליצור באימפריה. מהות המקדשים הרומאיים הייתה סדר והיותם חלק מהמארג החברתי מדיני. הם ביטאו את גדולת האימפריה והקיסר, בעוד שמהות המקדשים היוונים הייתה האמנות והיופי שבהם שביטאו את גדולת האדם.
אלא שהיו גם התאמות. מערכת הערכים של התרבות משפיעה, לפי המודל של גירץ, על סמלי התרבות החשובים שלה, באימפריה הרומאית זה היה קשור לתחום האדריכלות ובמיוחד בניית המקדשים. הגאונות של הרומאים התבטאה בבנייה. הם היו התרבות היחידה שבנתה לא רק לצורך שימושי או דתי, אלא בכדי לבטא את הסדר והניצחון הרומאי. דוגמא לכך הם קשתות הניצחון והפורומים בערים השונות. 

המקדשים ביטאו את גוף האדם, כפי שמפרט וויטרוויוס – אדריכלו של אוגוסטוס:  
"לפיכך, מאחר שהטבע עיצב את גוף האדם באופן שאיבריו מתאימים בפרופורציה למסגרת הכללית, נראים הדברים כי לקדמונים היו סיבות טובות להחזיק בכלל כי בבניינים מושלמים, על האיברים השונים להימצא ביחסים סימטריים מדויקים ביחס למבנה הכללי. לכן, בשעה שהעבירו לידינו את הנתונים לסידורם הנכון של מבנים לסוגיהם, הקפידו על כך במיוחד ביחס למקדשי האלים. בניינים שבהם בדרך כלל הישגים וטעויות נותרים בעינם לדורות[1]."
הם נבנו על פי תקן שכלל סדר גברי – דורי, וסדר נשי – יוני.

[1] ויטרוויוס "על האדריכלות" - פרק שלישי חלק א'

 


 הרומאים הדגישו את חזית המקדשים, סימטריה, והמרחב הציבורי הקשור אליהם. המקדש החשוב ביותר היה הפנתאון ברומא, עגול עם כיפה, בכל עיר היה מתחם מקודש במקום הבולט ביותר, ובו מקדשים לאלים השונים.
בחדר המרכזי היה פסל האל, ומאחוריו מקום לאכסון דברים. לעיתים המקדשים כוונו אל זריחת השמש. עם הקמת הקיסרות נבנו מקדשים לשליטים והם הפכו להיות האלים.
 
העיר הרומאית התייחסה לכיווני השמיים. האוריינטציה של הרחובות והבניינים הראשים הייתה, במידת האפשר, לפי כיווני הרוחות, וזאת בהתאם לתכנון העירוני שנשען על מסורת תכנון ערים יוונית שנקראה "תכנון היפודמי". עיר רומאית נבנתה בצורת מרובע שאותו חוצים רשת של רחובות בכיווני צפון דרום ומזרח מערב, הרחוב המרכזי צפון – דרום נקרא ה"קארדו", והרחוב המרכזי מזרח – מערב נקרא "דקומנס".

בכל עיר רומית היו מקדשים הן לאלים והן לאלות: מקדשים לאלים נבנו על הציר צפון – דרום, ומקדשים לאלות על הציר מזרח – מערב. הציר צפון – דרום סימל את הנצח, את הר האלים – האולימפוס שבירכתי צפון. הציר מזרח – מערב סימל את העיקרון הנשי של לידה והתחדשות, את מעשה הבריאה שמתחדש כל יום על ידי זריחת השמש.
במאה ה-3 לספירה מתפשטת ברומא דת פולחן השמש. חלק מהקיסרים, כמו אורליאן – 271 לספירה ואף דיוקלטיאנוס, תופשים עצמם כהתגלמות של אל השמש הלא מנוצח – סול אינוויסטיקוס. כתוצאה מכך מתחזקת הנטייה לבנות מבני ציבור ומקדשים באוריינטציה מזרח מערב.

 

 

מאמרים בנושא דת רומאית
 
מאמרים בנושא רומא העתיקה
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו