הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מרכז סרביה - טיולים לרחבי העולם

מרכז סרביה
אזורי הדנובה הסרבית

בלגרד - belgrad
נמצאת על הדנובה במקום מפגש נהרות. התפתחה כמבצר רומאי וביזנטי, והיית המרכז של שלטון הונגרי למול העותמאנים המתקדמים ולאחר מכן מרכז עותומאני למול האוסטרים המאיימים. בסופו של דבר במאה ה19 הפכה לבירת המדינה סרביה החדשה. ולימים גם לבירת יוגוסלביה. מדובר על עיר גדולה (מעל מיליון איש), יפה, עם חיי לילה תוססים, מוזיאונים, רחובות מרווחים, ואתרים היסטוריים. היא צומת תחבורה חשוב ויש אליה טיסות נוחות מישראל
לחצו - מאמר על בלגרד 

מצודת סמדרובו osmederov
היא הדוגמא הטובה ביותר באירופה של ביצורים בשטח פתוח מימי הביניים, נבנתה על ידי השליט הסרבי דוראד ברנקוביץ brankovic (אחרון המלכים הסרבים העצמאיים) בשנת 1427 בכדי לשמש כבירה חדשה של סרביה. הוא קיבל אותה מההונגרים, והפכה למרכז תרבות וספרות, המודל היה מצודת קונסטנטינופול. יש לה 25 מגדלים בגובה 25 מטר. חלק מהאבנים הובאו מערים רומאיות מהסביבה, בנאים מדוברובניק ווונציה השתתפו בעשיה, יש במצודה קיפ – מגדל, חדר כס מלכות, חדר אוצר, מעין עיר פנימית. מנהרות בריחה, עובי קירות של 2.5 עד 4 מטר
המלך היה צריך לתמרן בין הכוחות הגדולים של התקופה – הונגרים מצד אחד ועותומאניים מהצד השני, הוא היה מדינת חסות, נתין של ההונגרים וגם ווסאל של העותומאניים. בשנת 1430 כבשו העותומאניים את סלוניקי, בשנת 1427 לקחו ההונגרים שלטון על בלגרד שהוקמה מחדש עשרים וחמש שנה קודם לכן, ברנקוביץ היה צריך לחפש בירה חדשה. זו נמצאה 45 ק"מ מבלגרד, במיקום אסטרטגי על הדנובה, מקום המפגש של הדנובה עם נהר ועמק מוראבה המוביל לשטחי מקדוניה וסלוניקי. המיקום החדש היה מצד אחד קרוב להונגרים ומצד שני סיפק את העותומאניים בכך שחסם את הכניסה לדרום הבלקן. באותו הזמן חתמו העותומאניים הסכם שלום עם הסרבים ומוראד השני נשא את ביתו של ברנקוביץ לאישה. בתיווכה נחתם גם הסכם שלום עם ההונגרים.
ב1429 הופר השלום והחלה מחדש המלחמה בין הצבאות העותומאניים והסרבים, הם הכניעו את המצודה, למרות שלא הצליחו להבקיע את הביצורים. אלא שהמצודה חזרה לידיים סרביות בהסכם שלום נוסף, שגם הוא הופר בזמנו של מחמט השני שכובש אותה, לאחר כמה ניסיונות כושלים, ב1459. ומביא לקיצה של הממלכה הסרבית המוחלשת.
במהלך ימי הגדולה של סמדרובו הובאו לכנסיית העיר שרידיו של לוקס האוונגליסט.

 

עמק המלכים
אזור נהר הibar הוא המקום שממנו שלטו מלכי סרביה בימי הביניים, זהו נהר מפותל בין ההרים, באזור זה הקימו מלכי סרביה בימי הביניים קתדרלות מופלאות, המשתוות רק לאלה של איטליה שלפני הרנסנס. במאות 14-12 סרביה היתה ממלכה אדירה, ששלטה על חלקים גדולים של הבלקן. המלכים התחתנו עם נסיכות אירופיות, שהביאו בנאים מוונציה ומדוברובניק. כל מלך רצה להתעלות על רעהו, והתוצאה: מבחר של קתדרלות מדהימות, הבנויות בסגנון רומנסקי, גותי וסגנון אדריכלי מיוחד שהתפתח בבלקן, הנקרא רסקה והמשלב בין המזרח למערב. בנוסף לאדריכלות מרשימה, ישנם ציורי קיר נפלאים המוכיחים שסגנון הציור הרנסנסי התחיל בבלקן, הרבה לפני שהגיע לאיטליה, וגם פיסול – דבר מאוד לא אופייני לכנסיות אורתודוקסיות.
עמק המלכים משתרע לאורך 100 ק"מ לצדו של נהר האיבר. מסביב לו הרים נישאים ובהם שמורות טבע, הוא שזור בעיירות וכפרים, ובין לבין, בלב הטבע, ניתן למצוא את הקתדרלות העתיקות. מסורת הנצרות הבלקנית היא לבנות מבני דת מחוץ לערים ולא בתוכן, כמו באיטליה, כשסמוך לכל קתדרלה יש מנזר. בצפון העמק ניתן למצוא את מנזר וקתדרלת זיקה (Zica), שנבנו על ידי סנט סבא, מייסד הנצרות הסרבית במאה ה-12. בדרום בעמק, לא רחוק מהעיירה נובי פזאר, נמצאים מנזר וקתדרלת סופוקינה (Sopoćani), שם קבורים אחדים ממלכי סרביה, ובין שתי הקתדרלות הללו נמצאים עוד כמה מבנים נהדרים, שהיפה והחשוב ביניהם הוא קתדרלת סטודינקה (Studinca), שנבנתה על ידי מייסד האימפריה הסרבית במאה ה-13, סטפן נמג'ה.
מאמר עמק המלכים

עמק המוראבה morava במרכז סרביה
במרכז סרביה ישנו עמק גדול מצדי נהר המוארבה שהיה מרכז המדינה בימי הביניים. זהו אזור מעבר בין ניש לבלגרד שבו התפתחו מנזרים שהם כעין ערים מבוצרות. הסגנון האדריכלי המיוחד של סרביה – כיפות מתרוממות. קרוי על שם אזור זה. 
מאמר עמק המוראבה

אזור שומדגיה בסרביה shumadija
אזור זה נמצא מדרום לבלגרד והוא נחשב לטוסקנה של סרביה, חבל ארץ של גבעות, ייקבים, ירק, ערים עתיקות. מנזרים ומבצרים. תמצאו בו את היינות הטובים ביותר בסרביה, להלן כמה מהאתרים העיקריים:

טופולה topola
יש שם כנסייה ומתחם לכבוד המלכים הסרביים של המאה ה19 שנקרא oplenac  בו שחזור של פסיפסי אמנות מימי הביניים ורצפת שיש בקריפטה תת קרקעית, מקום יפה עם שלווה.
 

 
חבל וויוודינה בצפון סרביה vojvodina
זוהי למעשה חבל ארץ עצמאי המונה כשני מיליון איש ובו אוכלוסיה מעורבת של הונגרים, סרבים, קרואטים, רומנים ומיעוטים אחרים, בשונה משאר סרביה חבל ארץ זה היה בשלטון הקיסרות האוסטרו הונגרית ב300 השנה האחרונות ולא האימפריה העותומאנית. בירת החבל היא העיר, המצודה והנמל של נובי סאד על הדנובה 

מנזר קרוסנדול -krusedol 
מופיע על שטר 5 דינר סרבי, הפטריארך ארסני השלישי קבור במקום וכן השליט הסרבי האחרון העצמאי – ברנקוביץ מהמאה ה15. שזה משפחה שהתפצלה מנמנגק. כמו כן קבור שם המלך מילאן הראשון שמלך בסוף המאה ה19, אשתו של המלך מילוס, ועוד

 
סרמסקי קלובסקי –sremski karlovci 
עיר קדושה סרבית בסגנון הבארוק שנבנה ועלתה לגדולה במאות 18 ו19. כאן נחתם שלום קרלוביץ בין האוסטרים לעותומאנים ב1699 שהבטיח את ההגמוניה של האימפריה האוסטרית במזרח- מרכז אירופה. ומאז היה המקום מוצב קדמי של הסרבים והנצרות אל מול האסלאם. העיר ידועה בממתקים שלה: עוגות bermet  וkugolf ובבנייני הבארוק המפוארים ובהם כנסייה הפטריארך, הקתדראלה האורתודוקסית בה דוגמאות יפות של ציור. יש שם מוזיאון של הכנסיה האורתודוקסית. זה מקום מושב הקיץ של הפטריארך. 
על גבעה מעל העיר קפלת השלום, מקום שם נחתם חוזה קרלוביץ. בבית העירייה הוכרזה עצמאות וודינה ב1848. בונה העיר הגדול ומבשר התחייה הסרבית היה הפטריארך ברנקוביץ גיאוגי שנעזר בארכיטקט וולדמיר ניקוליק. הוא בנה למשפחתו קפלה בסגנון סרבי מסורתי, ומשלב באדריכלות שלו אלמנטים נאו קלאסיים ומוסלמים. 
בעיר נמצאת מצבה לזכרו של branko radicevic  משורר מהמאה ה19 שנחשב למשורר הלאומי ומחדש השפה הסרבית, בה אבנים מכל חלקי סרביה

מצודת נובי סאד פטרו וורדין - novi sad
מי שייסד את המצודה היה הקיסר האוסטרי לאופילד הראשון, שנלחם עם העותומאניים. הראשון שבנה בקנה מידה רחב היה הקיסר האוסטרי יוסף הראשון. ב1705 לאחר שלום קרלוביץ. החלק השני שלה הושלם בימי מריה טרזה. היא הפלתה את היהודים וגרשה אותם מפארג, ורק מכתב איום של הסולטאן התורכי אוהב היהודים מהמוט הראשון הביא לחזרתם לעיר
במצודה יש עיר תחתונה בסגנון בארוק שנקראת סובורביום, היא נבנתה בתחילתה המאה ה18. בזמן זה גם נבנה המגדל ומדרגות המובלים אל החלק העליון. האזור נקרא על שם לודווינג מבאדן, מפקד צבאי. בזמן זה נבנה מנזר סט גורי, שהיה מרכז של הישועים. וכן גשר בלגרד בסגנון נאו קלאסי. בסוף המאה ה18 נבנתה מערכת של מנהרות תת קרקעית כחלק מהביצורים. 
גם החלקים העליונים של המצודה נבנו במאה ה18 והם כוללים מגורי קצינים, מגורי חיילים, מחסנים, ועוד.
 

סירמיום sirmium
הייתה הבירה של מחוז פאנוניה התחתונה, המחוז שנקשר היסטורית עם עמק הדנובה. בסוף המאה ה3 לספירה, במסגרת הרפורמות של דיוקליטיאנוס, הוכרזה אחת מארבע בירות של האימפריה. נמצאת ליד העיר הסרבית סרמסקה מיטרוביצה על גדות נהר הסאבה. זאת אחת הערים העתיקות בעולם, עם שרידים מ5000 לפנה"ס. היא נחרבה על ידי פולשים אווארים (רוכבים בערבות הונגריה) בסוף המאה ה6.
 
קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור
היסטוריה סרביה
חופש ועריצות סרבים
הסלאבים
סרביה המוקדמת
סרביה הרומאית
אתרים במזרח סרביה
אתרים במערב סרביה
אתרים במרכז סרביה
בלגרד
מנזרי סרביה
סאבא הקדוש - האבא של הסרבים
 
הצעות לטיולים - לחצו לפרטים
טיול מוזיקאלי לפסטיבל חצוצרות הגדול בעולם
טיול המגלה את מסתרי הדנובה
 טיול לקבוצות סגורות סרביה
טרק סרביה
טיול ג'יפים סרביה
סוף שבוע בהרים
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו