הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מרכז אסיה - טיולים לרחבי העולם

מסתרי האדמה

 
מרכז אסיה הוא האזור היבשתי ביותר בעולם, משמע הרחוק ביותר מן האוקיינוסים שמכסים 70% מכדה"א, זה הלב הפועם של היבשת הגדולה ביותר שמהווה כשליש מהשטח היבשתי הכללי. מרכז אסיה נמצא לא רחוק מההרים הגבוהים בעולם – הימאליה, ובפינתו הדרום מזרחית ישנה רמה מוגבהת – פמיר, שהיא מעין פקעת רמות ורכסים, ממנה יוצאים שלושה שלשלות ההרים הגבוהים בעולם: רכס ההימאליה מצד אחד, הרי הינדו קוש מהצד השני והרי טיאן שיאן מהצד השלישי. לא בכדי נקרא אזור זה גג העולם והוא נחשב מבחינת היסטורית לאחד המקומות האפשריים של ארץ מוצא העמים ההודו אירופאים, אזור של בתי ספר רוחניים עתיקים.
אלא שמרכז אסיה זה לא רק הרים אלא בעיקר מישור ערבה ומדבר אינסופיים שבהם נדדו שבטים נודדים בכל התקופות ההיסטוריות. בתוך המישורים זורמים נהרות גדולים היוצאים מההרים, ואלו יוצרים נאות מדבר שבהם התיישבו בני אדם, בדומה לנילוס במצרים או תרבויות ארם נהריים.
בימים קדומים יותר היה זה אזור פורה יותר, והרבה מהסודות של הפרהיסטוריה ותקופת הקרח טמונים מתחת לחול ובמרחבי הערבה הריקים, אלא שעם התפתחות התרבות האנושית, התחממות והתייבשות העולם המוכר לנו לאחר תקופת הקרח, החלו נוודים עם סוסים וגמלים לפקוד את המרחבים הפתוחים, וביניהם עמים ידועים כגון הסקיתים הקדומים, השבטים התורכים, ההוניים והמונגולים.
 
הגודל העצום של הארץ, הריקנות, מיקומה המרכזי, והקשר שלה לשלשלות ההרים שהם השלד של כדור הארץ גורמים לכך שאנרגיית האדמה באזורים אלו תהיה חזקה ומורגשת במיוחד. ישנם תיאוריות המדברות על כך שכדור הארץ הוא יצור חי (תיאוריית גאיה), בקנה מידה גדול, שידע לשמור על תנאים קבועים של סביבה במסגרת המשתנה של היקום לאורך זמן קיומו, ולפתח מתוכו ובתוכו את החיים האורגניים לצרכי גדילתו, אם תיאוריה זו נכונה, הרי שחלקים שונים בכדור הארץ הם בעלי תפקיד שונה במסגרת האורגניזם הגדול, ובכלל זה מרכז אסיה. זאת ועוד, אחת ההבנות הבסיסיות של העולמות הרוחניים אומרת שכל דבר אנרגטי צריך עוגן פיזי בכדי להתבטא דרכו, וכל הופעה פיזית מרמזת על כוח אנרגטי שפועל מאחוריה, ביהדות קורים לזה "שלהבת האחוזה בגחלת". המרחבים הריקים העצומים, ההרים הגבוהים והנהרות של מרכז אסיה מכילים בתוכם רוח גדולה, את הרוח של אימא אדמה, כשם שהמישורים הגדולים של המערב התיכון בארצות הברית עושים זאת. הקדמונים קידשו את האדמה והעריצו אותה, עד כדי כך שבדת זרתוסטרא הקדומה, שהתחילה באזור זה, אסור היה לקבור גופה באדמה כדי לא לזהם אותה.
 
אלא שלא רק האדמה הייתה קדושה, גם השמיים. האל של המישורים הגדולים בזמן הנדידות של השבטים התורכים והמונגולים נקרא טנגרי, אל השמיים, הצבע שלו היה כחול, וניתן היה להתקשר אליו במקומות מיוחדים באדמה.
בערבות האינסופיות השמיים נראים יפה יותר מכל מקום אחר, הכוכבים בלילה זוהרים, העננים והצבעים השונים של השמיים ביום מספרים סיפור מרתק, למי שיכול לשמוע. האדמה היא בת זוג של השמיים, וישנם שני דברים הבאים מהשמיים ומקדשים אותה, האחד זה מים והשני זה אש, כך לפי תפישת האנשים הקדומים של מרכז אסיה שהאמינו בנביא בשם זרתוסטרא. לא מדובר על אש פיזית בלבד, אלא סוג מיוחד של אש רוחנית שנראה במקומות מסוימים ולכן הקימו בהם מקדשים, במסגרת הדת הקדומה של האזור שהועברה על ידי הנביא שחי לפני שלושת אלפים שנים, כפי שנכתבה בספרי האווסטה העתיקים (ראו בהמשך), האש והמים נחשבו למטהרים את האדמה שנמצאת במאבק אינסופי בין טוב ורע, זיהום וטיהור, במסגרת מאבק זה לאדם יש תפקיד מכריע בניצחון הסופי והבאת העולם למצב הטוהר הראשוני והרוחני שלו בסוף הזמן.
 

חמש ארצות

 
מרכז אסיה מחולק כיום לחמש ארצות, כולם רפובליקות לשעבר של ברית המועצות ושמות כולם נגמרות במילה "סטן" שמשמעה "ארץ", ואלו הם: אוזבקיסטן, טג'יקיסטן, קזחסטן, טורקמניסטן וקירגיסטן. הסובייטים קבעו את גבולות המדינות ללא התחשבות בגבולות הדמוגרפיים הטבעיים, וכך אנו מוצאים אוכלוסייה טג'יקית גדולה בתוך אוזבקיסטן, ואוכלוסייה אוזבקית גדולה בצפון טג'יקיסטן, וכן הלאה.
מדינה נוספת שאפשר להחשיב חלקים ממנה כמרכז אסיאתיים היא אפגניסטן, בה נמצאת אוכלוסייה טג'יקית גדולה.
 
המדינה הגדולה ביותר מבין החמישה היא אוזבקיסטן עם אוכלוסייה של 32 מיליון איש. מיד אחריה נמצאת קזחסטן, אחת המדינות הגדולות בעולם מבחינת שטח, המשתרעת מהוולגה ועד סין, עם אוכלוסייה של 19 מיליון איש. טג'קיסטן הקטנה יחסית מאכלסת תשעה מיליון אנשים, קירגיסטן שישה מיליון ולבסוף טורקמניסטן  עם יותר מחמישה מיליון. ביחד יש לנו פסיפס תוסס, צעיר ואנרגטי, מוסלמי מסורתי ברובו המכריע, של יותר מ60 מיליון איש.
בעבר היו ניסיונות רבים לאחד מרחב זה, גם בתוך עצמו וגם עם חלקים אחרים בעולם, מרכז אסיה גובל ממזרח בסין, ממערב ברוסיה האירופאית, מדרום בהודו, ומדרום מזרח באיראן, כולם כוחות עולמיים חשובים. עם נפילת הקומוניזם התעררו היחסים בין חלק מהמדינות, הרבה כתוצאה מהגבולות הבלתי אפשריים, וכן בתוך המדינות עצמם, בטג'יקיסטן, לדוגמא, התפתחה מלחמת אזרחים אכזרית בשנות ה90 שגרמה לסגירת הגבולות עם שכנותיה, כיום המשטרים באופן כללי יותר יציבים ונרשמת התקדמות כלכלית גדולה. החומות מוסרות בהדרגה ויש ניסיונות בכיוון של יצירת מרחב פתוח ברוח השוק האירופאי המשותף.
 

שני עמים

 
שני עמים/תרבויות מאכלסים את מרכז אסיה כיום: האחד זה האיראנים שהם יסוד קדום יותר הודו אירופאי, כוללים בהם את העם הטגיקי המדבר סוג של איראנית, חלקים מאוזבקיסטן, טורקמניסטן ואזרבייג'ן, אלו עובדי האדמה הקדומים הקשורים גם לממלכות עתיקות כגון בקטיריה, סוגודיה, שהשתלבו באימפריות הפרסיות העתיקות  של כורש ודריווש – מהודו ועד כוש, או של הפרתים והססנים יורשיהם.
הגורם השני הוא העמים הטורקיים שמאכלסים את ארצות טורקמניסטן, אוזבקיסטן, קזחסטן, חלקים מקירגיסטן, וכמובן גם את תורכיה, אלו הנוודים שפלשו לאזור בגלים שונים לאורך כל ההיסטוריה, החל מהתקופה הקלאסית, המשך בימי הביניים וכלה במאות ה16-17. מקורם כנראה בערבות מונגוליה ואסיה, והם הפכו לחקלאים ויושבי קבע.
 
הרוחניות של העמים התורכים היא מסוג אחד, וקשורה לערבה וכוחות הטבע – השמיים, ואילו הרוחניות של העמים האיראניים היא מסוג אחר, עתיקה יותר והודו אירופאית.
שני התרבויות הללו מצאו בית בתוך האסלאם ופיתחו את היסודות המיסטיים שבו, נשענים על מסורות העבר שבהם מרכז אסיה היה ספוג: בודהיזם, הינדואיזם, יוגה, מניכאיזם, זרתוסתרא, פילוסופיה יוונית ועוד.
התרבות של העמים הפרסיים הושפעה במיוחד מהיסודות העתיקום, בעוד שזו של הטורקים שומרת במידה רבה על רוח השמאניות של שבטי הנודדים בערבות.

הצעה למסלול בעקבות הסופים למרכז אסיה
בסוף המאה ה7 מגיעה האסלאם למרכז אסיה ומשנה אותה. זהו אסלאם רך ואוהב, שדוגל בקבלה וסבלנות כדרך חיים וקשור למסדרים הסופים (כמו חסידות אצלנו).
המסלול מתחיל בטשקנט, שהיא יעד נוח לטיסות וגם מקום הקוראן העתיק ביותר בעולם של החליף עותמאן. משם ממשיכים לסמרקנד המופלאה, בה מתחמים מתחילת האסלאם וזמן הפריחה של המסדרים הסופים בימי הביניים ותחת שלטון השושלות התימורודיות והאוזבקיות. נבקר במרכזים של הסופים, חנקות, קברי צדיקים. לא רחוק מסמרקנד נמצא קברו של אימאם בוכרי בתוך מתחם מרשים, האיש שכתב ואסף את ה"משנה" המוסלמי, החד'ית. לאחר מכן נמשיך לבוכרה, מרכז של למדנות איסלאמית והעיר הרביעית בחשיבותה באסלאם, אלא שנוסף לזה בוכרה היא המרכז של המסדר הנקשבנדי ומסדרים סופים אחרים. מבוכרה ממשיכים דרומה לאזור חורזם שבמרכזו העיר העתיקה חיווה, שבה הזמן קפא מלכת.
לאחר מכן נעבור את הגבול לתורכמניסטן ונגלה ארץ מוזרה זו.
המהדרים יכולים להצפין גם לקזחסטן, שם נמצא קברו של הקדוש המרכז אסיאתי החשוב ביותר אחמט יסאווי


הצעה למסלול בעקבות תרבויות עתיקות במרכז אסיה
מסלול זה הוא מעגלי ועובר דרך שלוש ארצות שכנות, המקום להתחיל בו הוא טשקנט מפני זמינות הטיסות. מטשקנט תיקח אותנו הדרך לסמרקנד שהייתה בעבר הבירה של ממלכת סוגודיה העתיקה. בימי קדם היו שני ממלכות עתיקות במרכז אסיה, האחת נקראת סוגודיה  והשנייה בקטריה. נגלה את השרידים של תרבות סוגודיה, באזורים היפים של הרי הפאן ומשם נמשיך לעמק של נהר האוקסוס שם היה מרכזה של הממלכה הבקטירית, כמו גם של ממלכות עתיקות נוספות. האוקסוס הוא הנהר הגדול של מרכז אסיה, בסדר גודל של הנילוס, נבקר בתרמז שהייתה מרכז בודהיסטי ויווני ונמשיך לאורך הנהר עד למקורותיו בהרי פמיר, בדרך נעשה גיחה לדושנבה, הבירה של טגיקיסטן.
אזור הרי פמיר הוא אחד היפים והמסתוריים בכדה"א, ואולי גם מקור העמים ההודו אירופאים, נשמרו בו מסורות עתיקות, ומאכלסת אותו כת מיסטית שנקראת איסמעילים. הם קשורים למיסטיקה האיסלאמית, אך יונקים ממקורות עתיקים יותר.
נגיע לרמות הגבוהות הסמוכות לגבולות הודו (קשמיר) סין, טיבט ואפגניסטן, לאזור מסדרון וואחן, שהיה מקום מעבר בין דתות ותרבויות, לא רחוק משקע טרים. הבודהיזם עבר דרך כאן מהודו לסין.
נמשיך צפונה להרי טיאן שיאן בטג'יקיסטן, נבקר בעיר הקדושה אוש, ובעמק הפרגנה, מקור גידול הסוסים, זהו אזור נהר הסי דריה, שהוא הנהר השני בגודלו במרכז אסיה, הוא עובר דרך חוג'נד העתיקה, הקשורה לסוגודים, ומשם קצרה הדרך לטשקנט.

כרגע נמצא בהכנה ספר על מרכז אסיה, אתם מוזמנים לקרוא אותו באתר בקישורים הללו:
הקדמה למסלול תרבויות עתיקות מרכז אסיה
מסלול תרבויות עתיקות מרכז אסיה
הקדמה למסלול סופים מרכז אסיה 1
הקדמה מסלול סופים מרכז אסיה 2
מסלול סופים מרכז אסיה

 
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו