הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

נצרות מונופיזיטית - טיולים לרחבי העולם

הזרם המונופיזיטי

בתחילת ההיסטוריה הנוצרית פילגה מחלוקת קשה את המאמינים. האם לישו יש שני טבעים – אנושי ואלוהי, או רק טבע אחד? האורתודוקסיה טענה שלישו יש שני טבעים שהתגשמו באדם אחד, וזהו חלק מהמסתורין הנוצרי המשליך גם על המסתורין של החיים: שני דברים שהם אחד. גוף ורוח.
אלא שהיו כאלו שטענו שלישו יש רק טבע אחד ואנושיותו היא רק אשלייה. היו אלו בעיקר עמי המזרח התיכון העתיקים שאצלם הדת הייתה מושרשת עמוק בלבבות וקשה היה להם לקבל את השניות בעלת האופי ההלניסטי, תוסיפו לכך היבטים פוליטים של שלטון, שפה, כלכלה וגאווה לאומית ותבינו למה כבר במאה ה5 לספירה התרחש פיצול בעולם הנוצרי בין כנסיות שדבקו במסורת האורתודוקסית הדיאופיזיטית לבין כנסיות שהדגישו את אחדותו של ישו ונקראו לכן מונופיזיטיות. (מונו – אחד, פיזי – טבע). הכנסיות הפורשות התגבשו על קווים לאומיים ופיתחו, כל אחת, מסורת ייחודית משל עצמה. ואלו העיקריות שבהן

 

1. הכנסייה הסורית – נקראת גם היעקובינית מכיוון שגובשה וחוזקה על ידי נזיר בשם יעקוב במאה ה6 לספירה. כנסייה זו טוענת להמשכיות ישירה מישו, פטרוס ופאולוס והשליחים, ולדוגמא ישנה בידם חליפת מכתבים בין ישו למלך של אדסה קדום. הפטריארך הראשון שלה – איגנטיוס, היה אותו ילד קטן שעליו הצביע ישו כדוגמא לתלמידים שרבו ביניהם. כנסייה זו פיתחה מסורת של שירה ותפילה ייחודית, נזירות סגפנית, פרקטיקות של מסע רוחני, וכתבי קודש עצמאיים שחלקם מסתמכים על דמותו של "תומא" – אחיו הרוחני של ישו. כיום יש כשני מיליון סורים ברחבי העולם, שחלקם הקטן חי בסוריה ומדבר ארמית, כמו בזמנו של ישו, וחלקם הגדול בדרום הודו.

אפרים הסורי - לחצו למאמר נוסף

 

2. הכנסייה הקופטית – טוענת להיות ממשיכת דרכו של מרקוס, אחד מכותבי הבשורה שהגיע לאלכסנדריה, אלא שבנוסף לספר המופיע בקנון הוא כתב ספר נוסף שבו הדברים שלא יכלו לגלות לכולם, וספר זה נמצא בידי אבות הכנסייה. הקופטים ממשיכים את מסורת המיסטיקה הגנוסטית שמצאה סוג של בית בתנועת נזירות המדבר שהתחילה במצרים, ובדמויות תיאולוגיות גדולות מהחיים כגון אוריגנס, סנט קלמנט מאלכסנדריה, אתנסיוס, ועוד. במאה ה5 היא נפרדה סופית מהאורתודוקסיה והחלה ביצירת כנסייה לאומית המשלבת אלמנטים מצריים עתיקים, כגון השפה, בפולחנה, וכיום יש כ12 מיליון קופטים ברחבי העולם

מאמר על אוריגן - לחצו כאן

מאמר על אנטוניוס הקדוש, מייסד הנזירות - לחצו כאן

מאמר על אתנסיוס פטריארך אלכסנדריה הכל יכול במאה ה4 - לחצו כאן

למאמר על הנזירות המצרית הקדומה - לחצו כאן

למאמר על ג'ון קסיאן - לחצו כאן

 

3. הכנסיה הארמנית – זהו העם הראשון שהתנצר בעולם. עוד לפני הקיסר קונסטנטינוס ניצר גרגורי המאיר את ארמניה, שבגלל ריחוקה ובידודה התפתחה בה נצרות מיוחדת הממשיכה, במידת מה, מסורת דת זרתוסתרא של הממלכה הקדומה –  מכאן הדגש על האור במקום על האש.
ארמניה הייתה במשך רוב ההיסטוריה מחוץ למעגל ההשפעה של הביזנטים, וכך התפתחה בה נצרות לאומית ייחודית, ואפילו זרמים גנוסטים שנקראו פאולינים. במאה ה9 החלה פריחה תרבותית שנמשכה בתקופת מסעי הצלב, עת הוקמה ממלכת ארמניה הקטנה בקיליקיה ונוצרו יחסים טובים עם הצלבנים. עם הכיבוש העותומאני הם קיבלו מעמד בכורה כאחראים לכל העדות המונופיזיטיות בארץ, ובנוסף לכך וועידת הכנסיה הלאומית בסיס הכירה בירושלים כפטריארכיה עצמאית. הארמנים היוו משקל נגד לאורתודוקסים באימפריה העותומאנית. מסיבה זו התפתחו אתרים ארמנים רבים ואף רובע שלם בירושלים. במלחמת העולם הראשונה עברו הארמנים שואה ופליטים רבים הגיעו לארץ. עם פירוק ברית המועצות הם זכו לעצמאות לאחר אלף שנות כיבוש  יש כיום כ8 מיליון נוצרים ארמנים בעולם, חלקם בארמניה עצמה, ורובם בפזורה.

גרגורי המאיר - לחצו למאמר נוסף
מאמר על הנצרות הארמנית - לחצו כאן
מאמר על הארמנים בירושלים "תרבויות עולמי ישראל" - לחצו כאן
מליסינדה - לחצו למאמר

 

4. הכנסיה האתיופית – זאת כיום הכנסייה המונופיזיטית הגדולה ביותר בעולם, קרוב ל30 מיליון איש. הנצרות הגיעה לאתיופיה כבר במאה ה4 וייתכן שהיה לה בסיס יהודי קדום. הנצרות האתיופית היא הדומה ביותר ליהדות מכל הזרמים בעולם. האתיופים שומרים שבת, כשר, את עשרת הדברות, ומאמינים שארון הברית נמצא אצלם, בעיר הנקראת אקסום, כל כנסייה אתיופית היא למעשה חיקוי של בית המקדש, כשמרכזה חיקוי של ארון הברית המשמש מושא להערצה וחפץ מרכזי בטקסים. לכנסייה האתיופית קדושים, ספרים ומסורות רוחניות משל עצמה, שהושפעו מהנזירות הסורית, ממסורת האבות המצריים, ואפילו מהארמנים. זהו פרק מפואר ולא ידוע של תרבות נוצרית שהתקיימה בהמשכיות ובנפרד משאר העולם הנוצרי במשך קרוב ל1600 שנה.


לקריאת מאמרים על הנצרות האתיופית - לחצו כאן
מאמר על
יארד הקדוש - לחצו כאן

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו