הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

נצרות מרונית - טיולים לרחבי העולם

סיפורם של המרונים בלבנון

אם סיפורם של הארמנים ושל הסורית הוא של לאום שקיבל על עצמו דת, והדת הופכת להיות לדת לאומית (במקרה של הארמנים), הרי שסיפורם של המרונים הוא הפוך: דת שמקבלת על עצמה לאום. ולמה הכוונה?
בסוף המאה הרביעית תחילת המאה החמישית חי בהרים שבצפון סוריה נזיר אגדי בשם סט מארון. סביב נזיר זה התקבצו נזירים נוספים ולימים נוסד מנזר שהיה גדול מאד והשפיע והיה בקשרים עם סביבתו (מקבילה לזה ניתן למצוא בסיפור של אבתימיוס במדבר יהודה והקמת המנזר במישור אדומים, מדובר על קהילה בת מאות נזירים הקשורה לשבטים ולאוכלוסייה היושבת מסביב למנזר). בזמן שהמחלוקות המונופיזיטית קרעה את המזרח מהנצרות האורתודוקסית של ביזנטיון, קיבלו על עצמם הנזירים של מארון את האמונה הדאופיזיטית האורתודוקסית, במיוחד לאחר שהקיסר הרקליוס בתחילת המאה ה7 הציעה סוג של פשרה אמונתית שנקראה מונוטאליטיות, שבה תמך גם האפיפיור ברומא של אותה תקופה. מה שיצא הוא שהמרונים היו אי של אמונה אורתודוקסית בתוך ים של מונופיזיטים, ולכן הם סבלו מהתנכלויות ורדיפות של שכניהם, כשבשיאם נרצחו כ300 נזירים על ידי המון מוסת. כתוצאה מכך נמלטו הנזירים והאנשים שהיו קשורים אליהם אל הרי צפון הלבנון, שם הם יכלו להמשיך להאמין בשקט. כבר היו להם שלוחות של מאמינים בהרים, וכשעוד ועוד נזירים הגיעו לאזור הם שכנעו חלק מהתושבים המקומיים לקבל את אמונתם. זמן קצר לאחר המעבר להר הלבנון נפלה סוריה לידי המוסלמים, אלא שהמרונים ממעוזיהם בהרים, המשיכו להתנגד במשך 100 שנים לכיבוש המוסלמי ולמעשה שמרו על עצמאות ההר. כאן החלה להתגבש הלאומיות המרונית. ממנזר של נזירים שקשור לסביבתו, החלה להתגבש אומה בעלת קווים ייחודיים משל עצמה. בדרך פלא הצליחו המרונים להחזיק מעמד אל מול אימפריה מוסלמית אדירה ורק בגידה של קיסר ביזנטיון בהם הביאה לכיבוש הר הלבנון 100 שנים לאחר כיבוש אנטיוכיה. המרונים נסוגו לתוך העמקים בהרים, הופכים את המדרונות הלא נגישים לחקלאות טרסות מדהימה ומצליחים להוציא לחם מארץ שנחשבה ללא מעובדת. בתוך העמקים הם שמרו על ייחודם מבודדים מהעולם, ששכח מקיומם, כך הם התקיימו במשך מאות שנים עד שהגיעו הצלבנים שהופתעו לגלות בעמקים שבהרים קהילה נוצרית אבודה שנחשבה ללא קיימת. המרונים שמחו על בוא הצלבנים והם העדה הנוצרית היחידה שהתגייסה כאיש אחד לטובת מאמץ המלחמה הנוצרי. 50.000 נוצרים מרונים נהרגו במהלך הקרבות של הצלבנים. כשהממלוכים כובשים מחדש את לבנון הם מעניקים זכויות ויחס סובלני בזכות הפחד של הממלוכים מחבירה של המרונים למסע צלב חדש. דבר נוסף שקורה בזמן מסעי הצלב הוא שהקשר של המרונים עם האפיפיורות ברומא מתחזק, ובסופו של תהליך המרונים מוכרים (במאות מאוחרות יותר) כעדה עצמאית במסגרת הכנסייה הקתולית. במאה ה19 יש פריחה תרבותית, כלכלית ופוליטית של המרונים שלמרות תבוסה וטבח שהם סובלים מידי הדרוזים, נהיים העדה המובילה ובעלת ההגמוניה בלבנון. דבר שמוביל ליצירת לבנון העצמאית לאחר מלחמת העולם הראשונה.

 

נוצרים המדברים ערבית

המרונים נשענים, אם כן, אל המסורת של הכנסייה הסורית שהתחילה באנטיוכיה, הפטריארך שלהם נקרא גם הוא הפטריארך של אנטיוכיה, אך במהלך הדורות הם התקרבו אל הנצרות של רומא ונכנסו תחת חסותה. בתור מי שהתחילו כנזירים סורים גם אצל המרונים יש דגש על הספרות והרבה ספרות ייחודית עתיקה, השפה בה הם השתמשו בעבר הייתה ארמית, ובמאות האחרונות הם עברו לערבית. יש להם כמה מסדרי נזירות ונזירים, הם מונים כ2.5 מיליון איש בעולם, כשבלבנון יש מיליון איש, ומיליון וחצי מפוזרים בקהילות שונות ברחבי העולם. בארץ יש כמה אלפים המרוכזים בעיקר בכפר גוש חלב שבגליל.


 
מאמרים על נצרות באתר - לחצו לקישור
סדרת מאמרים כללי
נצרות קופטית
נצרות מרונית
נצרות סורית


מאמרים על נצרות באתר תרבויות עולמי חו"ל - לחצו לקישור
נצרות אורתודוקסית
נצרות סלאבית
נצרות קתולית
נצרות פרוטסטנטית
נצרות מונופיזיטית
נזירות מצרית
נצרות כופרת
נצרות אתיופית


מאמרים נוספים בנושאי נצרות
סדרת מאמרים בנושא מיסטיקה נוצרית - לחצו כאן
סדרת מאמרים בנושא קדושים בנצרות - לחצו כאן 
 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו