הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

נצרות קופטית - טיולים לרחבי העולם

 

מי הם למעשה הקופטים?

השליח הראשון אל הקופטים, היה לפי האגדה סנט מרקוס, כותב הבשורה השנייה, תלמיד ישיר של פטרוס, ודמות חשובה בירושלים של הנוצרים הראשונים. לפי הסורים בביתו הייתה הסעודה האחרונה הוא היה זה שהלך עם כד המים בשוק. הוא היה אחד מ70 התלמידים של ישו. לפי האגדה הוא הגיע לאלכסנדריה במטרה לחפש אנשים שאליהם הוא יוכל להעביר את הבשורה, בינתיים הוא ניגש לתקן את סנדליו אצל סנדלר בשם אנניוס. במהלך התיקון הסנדלר דפק את אצבעו, וצעק, כתוצאה מהכאב "אלוהים הוא אחד". מרקוס הבין שהגיע לאדם הנכון. הוא ריפא את הסנדלר מפצעו. ולאחר מכן, לאחר שהסנדלר שאל אותו מנין כוח הריפוי שלו, הוא סיפר לו על ישו ועל הבשורה שלו. הסנדלר נהיה, כמובן, נוצרי, וכך כל בני ביתו, ואחר כך גם הפטריארך הראשון של אלכסנדריה. לפי האגדה ניתן גם ללמוד על הנוצרים המצריים הראשונים, הם היו כנראה מקהילת היהודים היווניים שחיה באלכסנדריה, וזה ניתן להבין מהקריאה: "אלוהים הוא אחד".
אנניוס נהיה הבישוף הראשון ביחד עם 3 פרסביטרים – אבות ו7 דיאקונים ו11 משרתים אחרים.
פעולתו של מרקוס באלכסנדריה והקמת הכנסייה והקהילה שם הרגיזה מאד את הפגאנים, בזמן הפסטיבל של סרפיס, שהיה בדיוק בזמן הפסחא, קהל גדול נכנס לכנסייה, תפש את מרקוס וגרר אותו ברחובות אלכסנדריה. בלילה, הוא נזרק שותת דם לכלא. הייתה רעידת אדמה גדולה ומלאך הופיע לפניו ואמר לו כך: הו מרקוס, משרת האלוהים, הראשון מבין הקודשים במצרים, ראה שמך נכתב בספר של החיים הנצחיים ואתה נספר בין השליחים הקדושים, הזיכרון שלך לא ישכח לנצח..." לאחר מכן ישו הופיע לפני מרקוס.
בבוקר ההמון המוסת הוציא את מרקוס וגרר את גופו בכל רחבי העיר עד שמת, שניסו לשרוף את גופתו שלח ישו סערה גדולה שפיזרה את הכנופיה, והמאמינים יכלו לקחת אותה ולקבור אותה בכנסיה, שם היא נמצאת עד היום
.

סנט מרקוס:

בברית החדשה מופיע יוחנן מרקוס כמלוום של המיסיונרים הראשונים פאול וברנבס. הוא היה בקשרים קרובים עם ברנבס, גם קשרי משפחה, כנראה בני דודים. הוא ליווה את פול וברנבס בשליחות הראשונה שלהם לסלוקיה וקפריסין כעוזר, ואז הוא נסע איתם לפמפליה באסיה הקטנה, שם הוא עזב אותם וחזר לירושלים (הכל מופיע במפעלות השליחים ובמכתב אל הקולוסיאנים). העזיבה של מרקוס גרמה לריב בין ברנבס ופאול, כשפאול תכנן את המסע השני הוא הציע זאת לברנבס וברנבס הציע לקחת אתם גם את מרקוס, פאול סרב בתואנה ש"אחד שעזב אותם בפמפיליה" לא זכאי להימנות על חברתם. כתוצאה מהריב דרכם של פאול וברנבס נפרדה וברנבס לקח אתו את מרקוס לקפריסין בעוד שפאול חזק לקיליקיה וסוריה.
מרקוס נחשב קרוב לפטר מכיוון שבמכתב של פטר הראשון הכותב מעביר דרישת שלום לקוראים ממרקוס שמזוהה עם מרקוס האוונגליוני המדובר.
לפי המסורת הנוצרית הבשורה על פי מרקוס היא רשומות של דברים שקיבל מרקוס מפטרוס. מרקוס הוא המתרגם או המפרש של פטרוס. קלמנט מאלכסנדריה שחי בסוף המאה השניה אומר שמרקוס, המתרגם והתלמיד של פטרוס, גם העביר לנו בצורה כתובה את הדברים שנאמרו על ידי פטרוס, לפי דבריו מרקוס כתב את הבשורה שלו ברומא בזמן שפטרוס עדיין לימד. הוא מסתמך על הפסוק במכתב הראשון של פטרוס: זו אשר בבבל, שנבחרה יחד אתכם, שולחת לכם ברכות, וכך גם בני מרקוס. זו אשר בבל מפורש כרומא, קהילת רומא. יש מפרשים שאומרים ש"זו אשר בבבל" הכוונה היא למצרים...וזאת לפי גון קריסוסטום.
יחד עם זאת המקור הראשון המוסמך שמתאר את תפקידו של מרקוס כמייסד הכנסייה במצרים הוא אאוזוביוס, היסטוריון הכנסייה שחי בקיסריה במאה ה4. "אומרים שמרקוס זה היה הראשון לצאת למצרים ולהטיף את הבשורה, שהוא כבר כתב לעצמו, והראשון שארגן את הכנסיות באלכסנדריה".
לפי אאוזוביוס מרקוס הגיע למצרים 15 שנה לאחר מות ישו.

 

בשורות סודיות

ישנו מכתב מקלמנט מאלכסנדריה, שיש וויכוח בין החוקרים בנוגע למהימנותו, על בשורה סודית שנכתב על ידי מרקוס בהיותו באלכסנדריה. קלמנט מצטט קטע מבשורה זו שבה ישו מקים מהמוות צעיר ומקבל אותו בטקס לילי ארוך של חניכה.
"באשר למרקוס, אס בזמן שהותו של פטרוס ברומא הוא כתב סיכום של מעשי אדונו, לא, יחד עם זאת, מספר על כולם, ולא מרמז על הסודיים שבהם, אלא בוחר את אלו שהוא חשב שהם השימושיים ביותר למען הגברת האמונה של אלו שהודרכו. אך כשפיטר מת כקדוש, מרקוס הגיע לאלכסנדריה, מביא עמו את רשימותיו ואת אלו של פטרוס, שמתוכם הוא העביר לתוך הספר הקודם שלו את הדברים המתאימים לכל מה שתורם להתקדמות כלפי ידע (גנוסיס). וכך הוא חיבר בשורה רוחנית יותר למען השימוש של אלו שכבר נהיו מושלמים. למרות זאת, הוא לא פתח עדיין את הדברים שאי אפשר לבטא אותם, וכן לא כתב את שיעורי החניכה של האדון, אך לסיפורים שכבר נכתבו הוסיף עוד אחרים ויותר מכך, הביא מספר אמרות שהוא ידע שהתרגום שלהם, על ידי המיסטיקן, יוביל את השומעים לתוך המשכן הפנימי ביותר של האמת החבויה על ידי 7 צעיפים. וכך, לסיכום, הוא סידר מראש את העניינים, לא בחוסר זהירות ולא בטרוניה, לפי דעתי, ובמותו, הוא השאיר את החיבור שלו בכנסייה של אלכסנדריה, היכן שהוא גם כיום מאד נשמר, ונקרא רק לאלו שעברו כבר חניכה לתוך המסתורין הגדולים
  
מאמרים על הנצרות הקופטית באתר "תרבויות עולמי" - לחצו לקישור:
נצרות מונופיזיטית
קלמנט מאלכסנדריה
אוריגנס
אנטוניוס הקדוש
אתנסיוס פטריארך אלכסנדריה
נזירות מצרית קדומה
בות המדבר ג'ון קסיאן


מאמרים על נצרות באתר - לחצו לקישור
סדרת מאמרים כללי
נצרות קופטית
נצרות מרונית
נצרות סורית


מאמרים על נצרות באתר תרבויות עולמי חו"ל - לחצו לקישור
נצרות אורתודוקסית
נצרות סלאבית
נצרות קתולית
נצרות פרוטסטנטית
נצרות מונופיזיטית
נזירות מצרית
נצרות כופרת
נצרות אתיופית


מאמרים נוספים בנושאי נצרות
סדרת מאמרים בנושא מיסטיקה נוצרית - לחצו כאן
סדרת מאמרים בנושא קדושים בנצרות - לחצו כאן 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו