הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

נקשבנדים ואוזבקיסטן - טיולים לרחבי העולם

מסדר הנקשבנדיה והתימורידים.

ב-1501 מוחמד שייבני חאן המוביל את השבטים האוזבקים תורכים החדשים, כובש את סמרקנד ומרכז אסיה והורג את בנו של אל הרר. הוא מחרים את נחלות המשפחה ופוגע בסופים הנקשבנדים, אבל אלו שבאים אחריו, משנים את גישת השלטונות: נכדו של אל הרר מתמנה שגריר אצל בבור בהודו. השייח' החדש של המסדר: סעיד אחמד הודג'ה, שידוע בתור מקדומ עזאם הוא בעל השפעה רבה 1515 – 1540. הבן של שייבני חאן – מחמוד שולטאן ששולט בבוכרה נהיה חסיד המסדר ובנו עבדוללה חאן לומד אצל מקדום עזאם. כשעבדוללה חאן עולה לשלטון מועברת הבירה מסמרקנד לבוכרה, במידה רבה בגלל החשיבות של הנקשבנדים והיות מרכזם ההיסטורי שם. בזמן זה תפקיד השייח' של האסלאם מצוי בידיו של סעיד מיר אי ארב מתימן שעל שמו מדרסה בכניסה לפוי קולן,המסגד המרכזי של בוכרה. הוא היה תלמיד אישי של אל הרר.
עבדוללה חאן בונה את המדרסה הקרויה על שמו וכן את המדרסה של מיר ערב לכבוד סעיד מתימן. אחריו מולך עבדול עזיז שבונה את המסגד של פוי קולן והמאוזוליאום של נקשבנד בכפר קייסר עריפון, וגם חנקה ומסגד של מגוקי אטארי בבוכרה.
במילים אחרות במאה ה-16 יש לנו רנסנס דתי נקשבנדי בבוכרה שמקודם על ידי שני שליטים שעוברים חניכה נקשבנדית – ובראשם עבדוללה חאן ועבדל עזיז, הם בונים מדרסות, חנקות, את המרכז בקייסר עריפון, ומעבירים את הבירה מסמרקנד לבוכרה!
 
בסוף המאה ה16 מופיעים על בימת ההיסטוריה השליט עבדוללה חאן השני והשייחים הדוייברים. היורש של מקדום עזאם הוא השייח מוחמד אסלאם 1493 – 1563 שחי בכפר דויבר ליד בוכרה. בין תלמידיו היה אסקנדר השייבניד, הודות לתמיכתו של מחמוד אסלאם עלה בנו של אסקנדר – עבדוללה השני לשלטון בבוכרה ב1560. כבר קודם לכן עברו השליטים לבוכרה, עתה עוברת לשם רשמית הבירה של הממלכה. זוהי תחילתו של תור זהב נוסף. בתקופה זו נבנים מדרסה קוקלדש ב-1568 הגדולה במרכז אסיה - היא נקראת על שם הגנרל שבנה אותה - קוקולדש, כמו כן נבנים: מדרסת עבדוללה חאן השני ב-1578, מדרסת גיקוסן ב-1580, מדרסה מדריחן ב-1581, מדרסת תימי קולון ב-1580, חנקה של פיזבד ב1580, מדרסה של דוסטום ב-1585, מדרסה של פלקהילה קושבגהי ב-1586. ועוד.
השייח' הנקשבנדי הבא חודג'ה מוחמד נהיה שייח האסלאם בממלכה, וכך גם בנו אבו בכר סעד. השייח'ים הדוייברים, שתחילתם במוחמד אסלאם ממשיכים דרך בנו אבו בכר סעד, זה בונה בסוף המאה ה16 אחוזה מפוארת בכפר דוייבר, שבה מדרסה, מסגד, מאוזוליאומים, קברים, ועוד. שנקראת "צור בחר".השפעה בבוכרה

בשנת 1611 עולה שושלת חדשה לשלטון בבוכרה, שמאשרת את זכויותיהם של השייח'ים הדוייברים. שושלת זו בונה את אזור בריכת ליבי האוז ב-1620. חנקה דיוואן בגי  - על ידי דיוואן בגי ב-1620. מדרסה נדיר דיוואן בגי בצד המזרחי של הבריכה ב- 1630. (המדרסה היא בצורה של חאן, בתחילה היא נבנתה כחאן ואחר כך הפכה למדרסה. שני ציפורי סימורג מקשטות את הכניסה).
אחד השליטים - נדיר דיוואן בגי בונה מדרסה לזכרו של אל הרר בסמרקנד ובוכרה, ובזמן הזה השליט המקומי אמיר יאלאנגוש בנה את המדרסה של שירדור במקום החנקה של אולגבק בסמרקנד. 
 
בזמן החאנים הבאים : עבדול עזיז, סובחנקולי חאן ואוביידולה חאן 1645- 1711 תפקיד שייח אל אסלאם היה בידי השייחים הדוייברים. בתחילת המאה ה-18 ניסה עבדוללה חאן להיות עצמאי יותר. הוא הגביל את זכויות השייחים והפטור שלהם ממסים, התוצאה הייתה שהוא הורד מכיסאו והוצא להורג.
באמצע המאה ה-18 פולש נאדיר שהא מאיראן והורס את החאנות של בוכרה וחיווה, הוא פוגע בכוחם של הדוייברים.
במקביל לאסלאם האורתודוקסי של השייחים הדויברים התפתח סופיות עממית, במיוחד מסדרים של דרווישים קלנדרים שבזו לכל קשר בין דת למדינה.
 
מאמרים בנושאי אסלאם באוזבקיסטן - לחצו לקישור:
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו