הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סופים בבוסניה - טיולים לרחבי העולם

הזרם הסופי מגיע לבלקן

הסופים הם הזרם המיסטי של האסלאם, שהתחיל כבר במאה ה8, כמאה וחמישים שנה לאחר מות מוחמד, והגיע לעמדת בכורה בעולם המוסלמי במאות 11-12-13 עת התגבש למסדרים שנתמכו בדרך כלל על ידי השלטונות, באימפריה העותומאנית היה לסופים תפקיד מכריע ובמיוחד בבלקן, שם הם היו ועדיין הזרם המרכזי.
הסופים הראשונים הגיעו לבוסניה במאה ה15 עם הכיבוש העותומאני, למרות שהמסורות אומרות שהם הגיעו כבר קודם לכן בצורה של שליחים ועושי ניסים.
מרכז של סופים נקרא באופן מסורתי "טקה" בטורקית, ומשמש כמקום כינוס, מדיטציות, טקסים, תפילות, וגם מרכז חברתי בו מחלקים אוכל לעניים, לנים, דנים בעניינים הנוגעים לקהילה, ב"טקה" יש בדרך כלל קבר של קדוש, אולם פגישות, חדר דרווישים וחייב בכדי שהיא תהיה פעילה להיות בה שייח' מאחת השלשלאות והמסדרים המוכרים וקהילה של חסידים
"טקה" נקראת בשפה הפרסית "חנקה" ובערבית "זאוויה". אלו שמות שונים בשפות שונות לאותו הדבר.
 

 
ברחבי בוסניה יש הרבה טקות ומקומות עלייה לרגל חשובים, להלן כמה מהעיקריים:
 

סראייבו Sarajevo

בסראייבו נבנו מספר טקות חשובות עם היווסדה, אחת הראשונות והחשובה ביותר היא זו של איסה בג מהמאה ה15 Isa-begova tekija. בשנת 2013 נפתחה מחדש בסראייבו הטקה של המסדר המוולני שנהרסה התקופה הקומוניסטית, הטקה נבנתה מחדש בדמות הטקה הישנה.

איווטוביצה ajvatovica
מקום העלייה לרגל החשוב ביותר הקשור להגעת הסופיזם לבוסניה הוא הסלע בAjvatovica. האגדה מספרת שסלע גדול נפל מהר וחסם מעיין של הכפר פרוסק, הדרוויש אייווז דדה שהגיע למקום התרכז במדיטציה במשך ארבעים יום עד שהסלע נבקע והמים יכלו לפרוץ דרכו אל הכפר, מוציא מים מהסלע ומחולל נס שיסמל את הגעת האיסאלם הרך והמתון למדינה. כל שנה מתאספים עשרות אלפי אנשים לחגוג את האירוע

באלאגיי  balagaj
זה המקום הקדוש ביותר למוסלמים בבוסניה, אליו מגיעים כל המסדרים כולל השייח'ים הגדולים מסראייבו, ומדי שבוע בימי חמישי וראשון בערב יש במקום טקסי זיכר. לפי האגדה הקדוש סרי סלטיק הגיע לשם במאה ה13, הוא היה תלמיד של האגי בקטש (לחצו למאמר על הבקטשים), והביא את האסלאם לארץ החדשה. במקום הייתה טקה של הבקטשים אבל במאה ה19 היא עברה לחזקת הנקשבנדים כחלק משינוי אוריינטציה כללי באימפריה העותומאנית ודיכוי החיילים היאניצארים.

 

ויסוקו visoko

הטקה בויסוקו נוסדה כבר במאה ה15 אך חודשה על ידי המופתי של סראיבו לפני מלחמת העולם הראשונה – מופתי שייח' חוסני אפנדי נומנגיק (מת 1931) והוא הסבא רבא של השייח הנוכחי. הוא היה קשור למסדר החאלידי וגם לנקשבני. ביקור במקום ומפגש עם השייח מראה על קשר למסדר הקאדרי ואפילו למוולני. בחדר הדרווישים שבבניין החדש ישנם חרבות של המסדר הקאדרי, כובעים שלהם, וגם כובע מוולני. השייח העביר זיכר שבו שולבו מסורות של המסדר הקאדרי, המסדר הנקשבנדי והמוולני. מעל האולם שנקרא "מיידן" היה פתח בתקרה בצורת כובע מעל הבניין וזה מזכיר את הכובע של הבקטשים. עם גדילים. הצבע של השטיחים בטקה הוא אדום. לפי דברי השייח הוא מצאצאי עבדל קאדר גילאני. ושם הטריקה של הקאדרים מופיע על הבניין.
מערת העלמה Djevojačka pećina
מקום תפילות הגשם המסורתיות ליד klandanj בצפון בוסניה, מתפללים לנשמתה של עלמה הקבורה בכנסיה לקבר, מסורת קדם אסלאמית שהתקיימה בכנסייה הבוסנית. המסגדים בבוסניה בנויים באופן מסורתי מעץ, דבר המראה גם הוא על המשכיות מהבוגומילים שבנו בעיקרון את כנסיותיהם מעץ.
 

 
קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור
אתרים בבוסניה
אתרים הרצגובינה
בוסניה בימי הביניים
הפירמידות של בוסניה
ביקור בפירמידות
סרייבו
בוגומילים בוסניה
סופים בבוסניה
מסתרי בוסניה
נצרות בוסניה
טיול בוסניה
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו