הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סנט פטקה - טיולים לרחבי העולם

סנט פטקה – הקדושה של הבלקן

 

היא נולדה לחופי ים השיש במאה ה10 לספירה, שמעה פסוק ממרכוס 8, 34 בתור ילדה ורצתה להיות נזירה  וחיה במדבר יהודה, מנסה לחקות את אליהו ויוחנן המטביל. פטקה הייתה מאוהבת בישו ובדמותו, היא ניסתה ללכת בדרכו, עינתה את עצמה בצומות אין ספור, הסתפקות במועט וכיבוש היצר, במדבר היא התקיימה מעשבים מקומיים ובמשורה, כמעט ולא שותה ואוכלת, היא חיה בגפה, כשכל מה שחשוב לה זה אהבת האל ונוכחות האל, אליו השתוקקה בחיים הללו ולאחר מותה. השטן ניסה להפריע לה בכל מיני דרכים ובמיוחד על ידי הופעה של מפלצות ודמונים, אך פטקה לא נרתעה, והניסה את ההופעות על ידי כך שהייתה מרימה את הצלב שלה למול החזיונות.

 

בגיל 25 שם היה לה חזון אמת ללכת חזרה אל ארץ מולדתה. בצער רב היא עזבה את המדבר, הגיעה להאגיה סופיה, התפללה במקום, ומשם הלכה לכנסייה המוקדשת לאם האלוהים והקדישה עצמה לה, ולבסוף הלכה לכפרה ונפטרה בו בגיל 27. אף אחד לא ידע עליה ועל פועלה, אלא שבחייה הגשימה את אידיאל הקדושה והגוף שלה התמלא באור, ולכן לא נרקב אלא נשאר שלם בקבר

 

חלפו שנים ובאותו מקום מת שודד דרכים נאלח והגופה שלו הרקיבה והסריח, אחד הנזירים שהתבודד על עמוד לא רחוק משם, לא עמד בריח וירד מהעמוד, קובר את הגופה, במהלך חפירות הקבר התגלתה הגופה של פטקה זוהרת ושלמה, ומאז השרידים הקדושים החלו במסע נדודים. בתחילה היא אומצה על ידי קיסרי ביזנטיון, הכפר שלה היה לא רחוק משם, אלא שהעיר הקדושה נכבשה על ידי הלטינים שבזזו אותה, לאורתודוקסים גם מושיע בדמות איוון אסן, הצאר הבולגרי של הממלכה החדשה, הוא ביקש וקיבל את השרידים שלה והביא אותלם לאחר כבוד לבירה וולינקו טרנובו, היא הפכה להיות הקדושה של הלאומיות הסלאבית והבולגרית החדשה. זאת שמתמודדת עם קשיים בדרך של גבר, למרות שהיא אישה.

עם כיבוש ווליקו טרנובו על ידי הטורקים, עברו שרידיה לווידין למשך שלוש שנים ולאחר מכן אומצו על ידי מהלכים הסרבים האחרונים, לזר ולזרוביץ, והגיעו לארצות סרביה ולבסוף לבלגרד, שם היא הגנה על העיר עוד מאה שנה לאחר נפילת סרביה כולה לידי הטורקים, עד לכיבושה על ידי סוליימן המפואר, או אז הגיעו שרידיה לאיסטנבול שם אומצו על ידי הפטריארכיה היוונית אורתודוקסית המקומית, בפנר. בשנת 1641 השרידים מועברים למולדביה בתמורה לעזרה כספית ליוונים, וממוקמים בכנסיית שלושה הקדושים ביאסאיי, מאז ועד היום היא מגינה על מולדוביה ומקום קבורתה משמש אתר עלייה לרגל חשוב. בהרבה מקומות ברחבי הבלקן היא נערצת כקדושה. בשבוע השני של אוקטובר עולים לרגל מאות אלפי רומנים לחגיגות הקדושה בלאסאיי. אפשרי להגיד שהיא הפטרונה המגינה על חלקים מרומניה, הגנה על סרביה בשלהי ימי הביניים ועל האימפריה הבולגרית השנייה בשיאה.

 

כנראה שהשם שלה זוהה עם אלוהויות סלאביות קדומות, ואולי הוא פרסוניפיקציה של יום שישי, יום הצליבה, האטריבוט שלה הוא צלב שמוחזק בידה. לפטקה הרבה כנסיות ברחבי הבלקן, כנסיה מהמאה ה13 בלב בלגרד, מנזר וכנסייה יפה חצי שעה מסופיה, ווילנקו טרנובו, במצודה של בלגרד, בכפר מלובישטה ובבעיר ביטולה במקדוניה, בצפון יוון מעבר טמפי, בכפר של דופיצה באבא ונגה בבולגריה, לעיתים השם שלה הוא parakeva שהמשמעות של זה היא יום שישי. הכת שלה התפתחה במאות ה13-14. ישנם כנראה כמה סנט פטקות שהתערבבו עם השנים, היא נקראת סנט פטקה החדשה, או סנט פטקה של הבלקן.

 

 

 

כנסיות על שמה של סווטי פטקה:

בסופיה ליד פסל האלה סופיה

מחוץ לסופיה כלפי מזרח יש מנזר גדול

במקומות שונים בבולגריה

הקבר שלה (אחד מהם) בבלגרד

יש לה גם קבר ברומניה

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

סנט קלמנט ונחום

קיריל ומתודיוס

נצרות אורתודוקסית

נצרות סלאבית

נצרות קתולית

נצרות פרוטסטנטית

נצרות מונופיזיטית

נזירות מצרית

נצרות כופרת

נצרות אתיופית

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו