הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סרביה בימי הביניים - טיולים לרחבי העולם

סרביה הסלאבית

העם הסרבי היה חלק מהעמים הסלאבים שהתיישבו בבלקן החל מהמאות 6-7 לספירה. הם אכלסו את סרביה כיום, מונטנגרו ובוסניה, כשממלכות ראשות מתחילות להיווצר באזור זטה (דוקליה) – מונטנגרו ורסקה – דרום מערב סרביה. החל מהמאה ה9 הם הופכים להיות נוצרים, ומתחילה להתגבש תרבות סלאבית נוצרית חדשה. במאה ה12 הם מתגבשים לעם בעל זהות נפרדת בהנהגת שושלת מלכים קדושים ממשפחת נמאניה והקדוש סנט סאבא. התגבשות האומה הסרבית לוותה בהתגבשות כנסייה דתית נפרדת, תרבות ייחודית, אומנות ברמה גבוהה, פריחה תרבותית ודתית. האור של סרביה נדמה שהחל זורח על כל הבלקן. הסרבים החלו במסע כיבושים ויצרו אימפריה גדולה, אימפריה נאורה, ונדמה היה שסרביה הולכת להיות הדבר הגדול הבא בהיסטוריה של הבלקן, ואולי גם אירופה והעולם. כל אומה יש לה את הזמן שלה, זמן הפריחה והלבלוב, ונדמה היה באמצע המאה ה-14, שלאחר שנים רבות של סבל ושל שפלות, הגיע זמנים של הסרבים ללבלב ולפרוח. אלא שפריחה זו נקטעה באיבה, ראשית דבר על ידי ריבים ומחלוקת פנימיות, פירוד והאיוולת בקרב הסרבים עצמם, ובעקבות כך על ידי הפסד אכזרי של הסרבים בקרב קוסובו עם הטורקים, קרב שבו הושמד חלק גדול מהאצולה הסרבית ובעקבותיו נכבשה סרביה על ידי הטורקים וגם שאר הבלקן. קרב קוסובו הוא האירוע הטראומתי המכונן של האומה הסרבית, בעקבותיו היא נאלצה לסבול חמש מאות שנים של השפלה וסבל.
 

סטפן נמאיה – מייסד הממלכה הסרבית

סטפן נמניאה זופן (תואר שליט, הוא לא היה מלך) של רסקה ודוקליה – איחד כמה מחוזות מאוכלסים בסרבים שהיו עד אז עצמאיים ונפרדים ויצר את המדינה הסרבית הראשונה. הוא עולה לשלטון במאה ה12, ומקים ממלכה סלאבית גדולה שמחזיקה מעמד במשך מאתיים שנה, בהנהגת שנים עשר מלכים אגדיים שהאחרון שבהם הוא הגדול מכולם: סטפן דושן.
לסטפן שלושה בנים, שאחד מהם (בשם סטפן נמניאה השני) מקבל מהאפיפיורות הכרה כמלך הסרבי הראשון ב1217. הבן הצעיר רסטקו נעשה נזיר ומקבל את השם סאבא, הוא מתחנך בהר אתוס ומשיג מביזנטיון הכרה בכנסייה הסרבית ככנסייה עצמאית ונהייה הפטריארך הראשון, וכך זוכה סרביה הן לעצמאות מדינית והן לעצמאות דתית.


 

שושלת נמניאה

לאחר המלכים רדיסלב ווולדיסלב מגיע אורוס הראשון, ולאחריו דרוגוטין, כולם מלכים בינוניים לפי משפט ההיסטוריה. אלא שלאחריהם מגיע מילוטין שנחשב למלך מוצלח, הוא היה השליט העשיר באירופה, עושרו הגיע ממכרות כסף וזהב בקוסובו.
הוא מקבל שטחים מהונגריה ובהם בלגרד שמתחילה להיות חלק חשוב מסרביה ההיסטורית וכובש שטחים בצפון מזרח. מילוטין מעודד את האדריכלות והאמנות שמתחילים לפתח סגנון ייחודי משל עצמם. הוא בונה את מנזר גרניקה בקוסובו ומנזרים נוספים ברחבי הבלקן, מוכרז כקדוש. הבן שלו סטפן דקאני, בונה את מנזר דקאני בקוסובו, הדוגמא האדריכלית המרשימה ביותר מימי הביניים, כובש את מקדוניה ושטחים במזרח – אזור ניס.
 

סטפן דושן

המלך הגדול ביותר והאחרון בשושלת הוא סטפן דושן שהופך את פריזרן שבקוסובו לבירתו, הוא מגדיל את הממלכה פי שניים וחולש
על שטחים גדולים בבלקן, כובש שטחים נרחבים מהאימפריה הביזנטית הנחלשת ומקים אימפריה. סטפן דושן נקרא המלך של היוונים והסלאבים, הוא מעודד את האמנות והאדריכלות, בונה את מנזר רבי המלאכים בפריזרן. נדמה שסרביה תהיה הדבר הגדול הבא באירופה, אלא שלאחר העלייה יש ירידה. בנו אורוס השני נקרא החלש, הממלכה מתפוררת בזמן שלטונו לאחוזות פיאודאליות בעקבות סכסוכים בין האצילים. הרבים על השלל של המלחמות.

שושלת חדשה תופשת את מקומה של שושלת נמניאה, וכוח חדש עולה ממזרח ומאיים על האימפריה, הלא הם העותומאניים. הם מנצחים את הסרבים בקרב מכריע שנערך בקוסובו 1389 בו מושמד חלק גדול מהאצולה הסרבית. אולם יש בו גם הצלחות. הלאומיות הסרבית מתגבשת, גיבור סרבי בשם מילוש מצליח לערוף את ראשו של הסולטן מחמוט הראשון. לוקח לעותומאניים עוד חצי מאה ויותר להשלים את כיבוש סרביה.

הקרב של קוסובו 1389 מתרחש בזמן שלטון הצאר לאזר שבונה את מנזר ravanica, אלא שהכוחות הואסלים של לאזר נוחלים תבוסה מחפירה, האצולה הסרבית נמחקת, אין מי שיעמוד יותר בפני העותומאניים. אימפריה נוצרית גדולה נופלת לידי מוסלמים. רק האגדות נשארות. הצאר מת וגם הסולטאן התורכי מת בקרב. הבירה מועברת צפונה למצודת סמדרובו בתקווה שיקרה נס, הוא לא קורה, עד 1459 משלימים התורכים את כיבוש כל הטריטוריות הסרביות ומתחילים מאות שנים של דיכוי.אנו מזמינים אתכם לגלות את עושרה ויופיה של סרביה
קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור
היסטוריה סרביה
חופש ועריצות סרבים
הסלאבים
סרביה המוקדמת
סרביה הרומאית  
סרביה בימי הביניים
אתרים במזרח סרביה
אתרים במערב סרביה
אתרים במרכז סרביה
בלגרד
מנזרי סרביה
סאבא הקדוש - האבא של הסרבים
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו