הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סרביה החדשה - טיולים לרחבי העולם

מאבק סרביה לעצמאות

במהלך המאה ה-18 דוחקים האוסטרים את הטורקים דרומה ומשתלטים על חלקים מבוסניה, קרואטיה וסלובניה. ובתחילת המאה ה-19 מורדים הסרבים וזוכים לאוטונומיה
קרג'ורג'י הוא הגיבור של הסרבים בתקופה זו, שייך לאחת למשפחת פטרוביץ, שהיא אחת משני המשפחות המלכותיות של סרביה. הו הוביל את המרידות ב1804 ולאחר מכן ב1817, והיה מנהיג הסרבים בישות העצמאית שהקימו ב1813. לכבודו הוקמה הכנסייה בtopola צאצאיו מלכו אחריו והתחרו על השלטון עם משפחת אוברנוביץ.
המאה ה19 היא עידן התפתחות הלאומיות שהשיא שלו הוא אביב העמים ב1848. איטליה וגרמניה מתגבשות בתור אומות, תהליך דומה קורה באיחור מה בארצות הבלקן, ב1821 יש את המרד היווני בעותומאניים הנתמך על ידי מעצמות אירופה ויוון זוכה לעצמאות מלאה ב1829. האימפריה העותומאנית נחשבת לאדם החולה של אירופה ומתקיימת באופן מלאכותי בזכות תמיכת אנגליה וצרפת בתחילה וגרמניה לבסוף, למול כוחה העולה של רוסיה, שרואה עצמה כאחראית לאחיה הסלאבים ברחבי הבלקן.
ב1877 פורצת מלחמה בין רוסיה לאימפריה העותומאנית שבסופה זוכה סרביה לעצמאות מלאה ומשלטת על המצודות העותומאניות, כולל בלגרד, שנשארו בשלטון זר לאורך הדנובה. המלוכה הוכרזה ב1882 בראשות משפחת אוברנוביץ, בניגוד לשכנותיה הבלקניות, שושלות האצילים של סרביה מימי הביניים שמרו על זהותם והשפעתם, המדינה מונהגת לחילופין על ידי שתי שושלות יריבות, משפחת אוברנוביץ ומשפחת קרגורגי, רבים מהאנשים החשובים שייכים לאגודות סגורות ולעיתים סודיות כגון זו של הדרקון (מורשת נוספת מימי הביניים).
סרביה היא כוח עולה, אלא שלסרבים יש שאיפות גדולות לחדש את האימפריה שלהם, הם מתקיפים את העותומאניים ב1912 ביחד עם מונטנגרו, רומניה, בולגריה ויוון, במה שנקרא מלחמת הבלקן הראשונה ומספחים לממלכתם את מחוז מקדוניה וקוסובו, הבירה ההיסטורית שלהם. ויחד עם התגברות הלאומיות והשאיפה לאחד לממלכה גם את הסרבים שנמצאים בבוסניה מתפשט ומשתרש רעיון אוניברסאלי חדש בתחילת המאה ה20 והוא הגורל והמורשת המשותפת של הסלאבים, אלו שחולקים אותה שפה, ומתפתח החלום של איחוד כל הסלאבים הבלקניים תחת דגל אחד, מדינה מתקדמת אחת, רעיון הפאן סלאביות שמביא בסופו של דבר, לאחר מלחמת העולם הראשונה, לייסוד יוגוסלביה.
 

סרביה במלחמת העולם הראשונה

בזמן מלחמת העולם הראשונה שולט בסרביה פטר הראשון, משושלת פטרוביץ, שהקים את כנסיית topola ובה הוא קבור. הסרבים נמצאים בעימות ישיר עם אוסטריה על נושא בוסניה, בתחילת המאה ה20 מספחים האוסטרים את המחוז העותומאני לשעבר של בוסניה בו חי מיעוט סרבי גדול. המתח מביא להתנקשות ביורש העצר האוסטרי המבקר בסראייבו. דבר המביא לתחילת מלחמת העולם הראשונה. אוסטריה מכריזה מלחמה על סרביה, רוסיה על אוסטריה, גרמניה מצטרפת לאוסטריה ואנגליה וצרפת לרוסיה.
במהלך מלחמה זו הודפים הסרבים שלוש התקפות של האוסטרים על שטחם ומדהימים את העולם במאבק של מעטים מול רבים. אוסטריה היא אימפריה של חמישים מיליון איש, בעוד שסרביה היא מדינה קטנה וחדשה בת שלושה מיליון איש, אך לבסוף, כשהגרמנים מצטרפים למערכה, סרביה נכנעת, אבל הרוח של העם לא. הצבא הסרבי נסוג דרך ההרים המושלגים במסע הירואי למקדוניה ואלבניה ומשם, ביחד עם כוחות הברית, בעיקר צרפתים, הם עולים צפונה והודפים את האוסטרים מארצם. במהלך מלחמה זו סרביה סובלת קורבנות איומים, כמעט שליש מהאוכלוסייה נשמד. לפי אומדנים רשמיים 60% מהגברים בגיל הגיוס 18-60 מתים במלחמה, זהו הרג בממדים של שואה שהעם הסרבי מקריב במאבק שלו לעצמאות. 

החלום ושברו – יוגוסלביה

לאחר מלחמת העולם הראשונה משתחררים העמים הסלאבים הצפוניים: קרואטיה, סלובניה ובוסניה, משלטון האוסטרו הונגרי, התנאים בשלים לאיחוד כל הסלאבים הדרומיים תחת ההנהגה הסרבית מהמרכז בבלגרד. המלך אלכסנדר מכריז על הקמת הממלכה היוגוסלבית ב1918. אלא שהיחסים בין הקרואטים והסרבים מתעררים, ההגמוניה הסרבית לא מתקבלת בברכה. וכך מגיעה יוגוסלביה למלחמת העולם השנייה כמדינה מוחלשת שנכבשת תוך זמן קצר על ידי הגרמנים שמחלקים אותה לכמה מדינות. בבוסניה מוקמת ישות מוסלמית, בקרואטיה שולטת מפלגה פשיסטית ובבלגרד ממשלה בובה. אלא שהסרבים, בתור עם למוד סבל וידוע מלחמה, משיבים מלחמה שערה, הם עוברים ליערות ומקימים שתי מחתרות, אחת של המלוכנים והשנייה של הקומוניסטים בהנהגת טיטו. בסופה של המלחמה ידם של טיטו וחבריו על העליונה, יש להם צבא של חצי מיליון איש והם מצליחים לשחרר את ארצם ללא עזרה מבחוץ ולהשתלט על המדינה. מתחיל תור הזהב של המדינה היוגוסלבית השנייה.
הקומוניזם ביוגוסלביה הוא קומוניזם רך, מותר לאנשים להחזיק רכוש, לנסוע לחו"ל, לתיירים לבקר במדינה, טיטו ממצב עצמו כמנהיג העולם השלישי, גורם עצמאי שלא נתון להשפעת אף אחד מן הגושים. יוגוסלביה היא המדינה עם התוצר הרביעי הגולמי הרביעי באירופה, יותר מאוסטריה, הם מייצרים מכוניות ומטוסים, יש להם את הצבא השלישי בגודלו בעולם – כמיליון איש, שטח גדול ואוכלוסייה של 23 מיליון איש.
טיטו מחלק את המדינה ל6 מדינות עצמאיות עם פרלמנט משל עצמם: סלובניה, קרואטיה, סרביה, מונטנגרו, מקדוניה ובוסניה, ומחוז אוטונומי אחד שהוא קוסבו, הוא נותן אוטונומיה למיעוטים (האלבנים) ושולט בתבונה, לאחר מותו בשנות השמונים מתחילה המדינה להתפרק, את האידיאולוגיה האוניברסלית קומוניסטית מחליפה לאומנית סרבית בהנהגת מילושביץ שעולה לשלטון בסרביה, חלומו להקים סרביה גדולה עם מקדוניה, מונטנגרו, חלקים מקרואטיה ובוסניה, במקום המדינה היוגוסלבית, וכמובן שזה כולל סיפוח של קוסובו בעלת האוכלוסייה האלבנית.
הדבר הזה מוביל לסדרה של מלחמות במשך עשר שנים שבסופם יוצאת סרביה וידה על התחתונה, לא לפני שבמלחמות אלו נעשים פשעים כנגד האנושות, רצח עם, ומעשי זוועה מכל הצדדים, אך במיוחד מצד הלאומנים הסרבים. קשה קצת להבין ולקבל זאת, אבל התעמקות במנטליות של הרדיפה הסרבית, כפי שמתקבלת מקריאה בשירתם של המשוררים הגדולים, יכולה להאיר את הנקודה העיוורת הזו בהיסטוריה של סרביה בסוף המאה ה20. כמובן שמי שעשה את מעשי הזוועה הם מיעוט קיצוני, פושעים בחסות של לאומיות, אנשים מחוץ לנורמה. אבל הרקע שהכשיר מעשים אלו נמצא במקומות עמוקים הרבה יותר.
 

סרביה כיום

סרביה כיום היא דמוקרטיה פרלמנטרית המתנדנדת בין נטייה אל המערב – האיחוד האירופאי או למזרח – רוסיה של פוטין. הסרבים לא השלימו, ולא ישלימו כנראה לעולם עם האיבוד של קוסובו, ויחד עם זאת הם משקמים את ארצם, בעזרת המרץ הבלתי נלאה שלהם, והופכים להיות מדינה מודרנית ומתוקנת, גאה בעצמה, הנושאת פניה אל העתיד. במסגרת זו הם מפתחים את התיירות. בעבר המבקרים ביוגוסלביה נהגו להתרכז באזורי החוף היפים של מונטנגרו וקרואטיה, אך מתברר שגם לסרביה עצמה יש הרבה מה להציע. בסרביה גרים כשבעה מיליון איש, מתוכם שניים וחצי מיליון באזור בלגרד, שהיא העיר הגדולה ביותר לאורך הדנובה.אנו מזמינים אתכם לגלות את עושרה ויופיה של סרביה
קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור
היסטוריה סרביה
חופש ועריצות סרבים
הסלאבים
סרביה המוקדמת
סרביה הרומאית  
סרביה בימי הביניים
סרביה החדשה
אתרים במזרח סרביה
אתרים במערב סרביה
אתרים במרכז סרביה
בלגרד
מנזרי סרביה
סאבא הקדוש - האבא של הסרבים
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו