הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סרביה הרומאית - טיולים לרחבי העולם

סרביה הרומאית

במאה ה1 לפנה"ס כובשת רומא את סרביה ומספחת אותה לאימפריה. הרומאים מביאים לעידן של שלום ושגשוג בבלקן. דרכים נבנות, ערים מוקמות, לסרביה חשיבות גדולה במיוחד מכיוון שהיא נמצאת על קו הגבול של האימפריה, אל מול השבטים הגרמנים והברברים שמעבר לדנובה. הקיסרים בילו כאן חלק גדול מזמנם וניתן למצוא מחנות צבא ומצודות, ערים ודרכים לאורך הנהר הגדול. המחוז (פרובינציה) מדרום לדנובה נקרא מואסיה עילית (בשונה ממואסיה תחתית שזה בולגריה מהדנובה ועד הרי הבלקן). צפון סרביה משתייך לפרובינציה פאנוניה.

במאה הראשונה לספירה בונה הקיסר טריאנוס גשר על הדנובה באזור קלדובו וכובש את אזורי רומניה שנקראים דקיה, יוצר פרובינציה רומאית חדשה. חשיבותה של סרביה כאזור מעבר עולה. הקיסרים בונים בה ארמונות וערים גדולות. אלא שלחץ הברברים (השבטים הגותים) גובר. בשנת 272 מחליט הקיסר אורליאון לנטוש את דקיה הרומית ולהעביר את האוכלוסייה הרומית למואסיה שנקראת מזמן זה והלאה דאקיה אורליאנה. הוא מייצב קו הגנה על הדנובה. באותו הזמן נולד בניש הקיסר קונסטנטינוס.

בסוף המאה ה3 לספירה עולה לשלטון הקיסר דיוקלטיאנוס שמייצב את האימפריה לאחר עשרות שנות משבר ומחיל רפורמות בתחומי המנהל, הכספים והדת. הוא הופך חלק ממואסיה עילית לפרובינציה דרדניה – זה החלק המאוכלס בשבטים בשם אילירים שנקראים דרדנים, ואתם לימים מזדהים הקוסוברים.
 

 
הרפורמות של דיוקלטיאנוס
הקיסר דיוקלטיאנוס מחלק את האימפריה הרומית לארבעה חלקים כדי שיהיה קל יותר לשלוט בה, כל חלק נשלט על ידי אחד מרביעיית קיסרים, אחת הבירות של אחד מארבע האזורים הללו היא עיר הנקראת סיריניום sirinium שנמצאת בצפון מערב סרביה של היום, היורש שלו קיסר המזרח גלריוס מעביר את מקום מושבו לסלוניקי, אך בונה לו ולאימו (שאותה העריץ) מתחם קבר מלכותי בהרי הבלקן מזרח סרביה. לא רחוק מעיר שנקראת זייקר zajecar.
לאחר גלריוס עולה לשלטון קונסטנטינוס שהופך את האימפריה לנוצרית, הוא מעביר את הבירה לקונסטנטינופול, ובונה את סופיה, סקופיה, ניש, וערים ברחבי הבלקן. קונסטנינוס עצמו נולד בניש, הבירה של דרום סרביה, האוכלוסייה המקורית הופכת לנוצרית. אלא שהאסון נמצא בפתח.

במאות הרביעית והחמישית פולשים השבטים הגרמנים וההונים והארץ הנושבת נהרסת, האוכלוסייה מדלדלת, וסרביה שוממה. קצת לפני כן בזמן שלטונו של הקיסר וולנס 376 מורשים הגותים לעבור את הדנובה ולהתיישב במואסיה, יש תקווה שהם יהפכו חלק מהאימפריה, חוזה שלום נחתם בעיר וויווינציום. הם קוראים לעצמם גותים- מואסים, והמנהיג שלהם אולפילאס מתרגם את התנ"ך לגותית, אך מקבל את הגרסה האריאנית של הנצרות.
הסרבים מתגאים בכך ש17 קיסרים רומאים נולדו בתחומם.
דרך המלכים הרומית
אחת הדרכים לטייל בסרביה היא בעקבות נושא כגון יין, או מנזרים, התארים שלפניכם קשורים כולם לתקופה הרומאית בצורה זו או אחרת, ונמצאם על מה שנקרא הדרך התיירותית הרומאית. סרביה למרבה ההפתעה, היא מקום טוב להכיר בו את המורשת הרומאית והשרידים שהשאירו אחריהם, ולו בגלל העובדה ש17 קיסרים רומאים הגיעו מסרביה, ושהדנובה הייתה אזור הגבול של האימפריה, בו שהו הלגיונות והקיסרים העבירו את זמנם. מרקוס אוראליוס, למשל, הקיסר פילוסוף, בילה כמעט עשרים שנה מחייו בסירימיום שבסרביה, וכך גם אחרים.
 

רומוליאנה פליקס, רומוליאנה המאושרת -felix romuliana

ארמון מלכותי של גלריוס שהיה קיסר המזרח אחרי דיוקליטיאנוס, סגנו ויורשו, הוא התפרסם בכך שניצח את הפרסים והקים לשם כך קשת ניצחון בסלוניקי, מת ב311, כמה שנים לפני כיבוש וניצור האימפריה הרומית על ידי הקיסר קונסטנטינוס. הארמון הוא במידה רבה חיקוי של ארמון הקיסר דיוקליטיאנוס בספליט.
אמו של הקיסר גלריוס, רומוליאנה, הייתה הכוהנת של הסיבילה ויצאה ליערות המרובים באזורים אלו (זהו אחד האזורים המיוערים בסרביה). הארמון הוקם לכבודה כמייצגת את האלוהות הנשית ויש בו מקדש לאלה סיבל (הפריגית). זהו מקדש עם פודיום בצפון, בתוכו נמצא פסל של גלריוס אוחז בידו את העולם כדוגמת "פנטקרטור" (מוטיב אמנותי בתקרת כנסיות של ישו שליט העולם).
מחוץ לארמון, על גבעה בשם מאגורה השולטת על הנוף, קילומטר מהמקום, יש שני מאוזוליאומים שבהם נקברו רומוליאנה וגלריוס. במקום זה הפכו רומוליאנה וגלריוס לאלים. לא רחוק מהמאוזוליאום נמצא מבנה הנקרא טטרהפילון – ארבע עמודים, המסמל את ארבע העמודים של האימפריה, ארבעה השליטים והקשר ביניהם, הקשר שבין שמיים וארץ, המעבר שבין הארצי לרוחני. גם בכניסה לרומוליאנה יש טטרהפילון.
המקום כולו מסמל את השלמות של שלטון הארבע על הארץ כמייצגים שלטון אלוהי. גלריוס ראה עצמו לאחר הניצחון על הפרסים כהופעה שנייה של אלכסנדר וטען שאמו התעברה מאל המלחמה מרס. המבנה נועד להנציח זאת.
לפי לקאנטיוס lactantius לאחר שנת שלטונו העשרים, 306 לספירה החליט גלריוס לפרוש מהעולם ולהקדיש עצמו לאלים ואמו במקום שבו נולד. הוא אהב במיוחד את דיוניסוס והמקום כולו הוקדש לאל זה, מסעו לכיבוש פרס משול למסע דיוניסוס להודו. לפי האגדה לאחר ניצחון דיוניסוס במזרח הוא הוציא את אמו סמלה מהשאול והפך לאל. וזה מה שניסה גלריוס לעשות.  
ליד הארמון מדרום לו, מקדש ליופיטר והרקולס, דיוקלטיאנוס זיהה עצמו כיופיטר וגלריוס כהרקולס, בן לאב אלוהי ואם ארצית. מסיבה זו מופיעים גם דמויותיהם של דיוניסוס ואסקלפיוס. 
הבניינים מכוונים לרוחות השמיים כשהכניסה למקדש ממזרח. הכתובת רומוליאנה פליקס נמצא בבניין מסתורי. מקודש, בו רצפת שיש במרכז ופסיפסים של דיוניסוס מסביב. ייתכן וזה היה בניין לטקסי חניכה שאימא רומוליאנה ארגנה.
 

וויווינציום – viminacium

עיר רומאית שהייתה בירת מואסיה העליונה, הגיעה לשיאה במאה ה3 ואכלסה 40.000 איש. היא נמצאת בפתח עמק נהר המלאבה, שבו היו מכרות בעבר. הלגיון השביעי קלאודיה הוצב בוויווינציום במאה 1, טריאנוס השתמש בעיר כבסיס למלחמות הדאקיות. והיא הוכרזה כעיר רשמית בתחילת המאה השנייה בזמן אדריאנוס. הקיסר ספטימוס סוורוס הוכתר כאן בתחילת המאה ה3, ולאחר מכן ניתנה לעיר הרשות לטבוע מטבעות. הקיסר הוסטליאן hostilian נקבר כאן ב251, לאחר שמת ממגפה .
בעיר היה אמפיתיאטרון שיכל להכיל 12.000 צפים, כאן נפגש תאודוסיס עם גרטיאן לסיכום המלחמות עם הגותים. וכאן נחתם ב382 לספירה הסכם עם ההונים שלא החזיק מעמד. בשנת 441 הרס אטילה ההוני את העיר, שנבנתה שוב על ידי יוסטיניאנוס הראשון, ונהרסה על ידי האווארים ב582. נמצאו במקום שרידי מקדשים, ארמונות של קיסר, אוצרות זהב יחודיים, אך הדודבן שבקצפת זה ציורי קיר נהדרים מהמאה ה4 לספירה בקברים, ושחזור של ווילה רומאית המשמש כמלון.

 

פרוזרווק prozarevac

עיר של 50.000 איש לא רחוק ממקום מפגש נהר המוראבה עם הדנובה, בעבר התקיימה במקום עיר רומאית עתיקה, בה נחתם הסכם השלום בין ההונים לרומאים, הייתה לה חשיבות גדולה במאבק הסרבים לעצמאות
 

גשר טריאנוס - ליד קלדובו

זהו אחד הפרויקטים ההנדסיים המופלאים ביותר של ימי קדם. הקיסר טריאנוס חשקה נפשו לכבוד את רומניה והוא ציווה על הלגיונות שמוצבים במקום לבנות גשר על הדנובה, נשמע פשוט? אלא שהדנובה היא האחת הנהרות הגדולים בעולם, ובגבול הרומני רוחבה יותר מקילומטר! בכדי לבנות את הגשר צריך להסיט את הנהר, או לפחות את חלקו, והוא צריך להיות עמיד בזרם האדיר. אפולודורוס מדמשק – היה מתכנן וארכיטקט הגשר, הוא תכנן גם את עמוד טריאנוס, ופורום טריאנוס ברומא, העיר אנקונה במזרח איטליה, אבל עבודתו החשובה ביותר הייתה הפנתיאון ברומא, הכיפה הגדולה ביותר בעולם עד לרנסנס, יציקת בטון שעומדת עד היום. הרומאים היו מומחים בבטון הידראולי (עמיד למים) וזה כנראה מה שאפשר להם לבנות את הגשר שהתבסס על קשתות גדולות ועמודים הטבולים במים. הגשר היה רחב מאד ועליו יכלו לעבור הלגיונות לצד השני של הנהר ולכבוש את רומניה. לפי מקורות מהתקופה אפולודורוס הוצא להורג על ידי הקיסר הבא אחרי טריאנוס - אדריאנוס באשמות כוזבות, אך כנראה שזה לא נכון
בקלדובו, שהיום היא עיירה מנומנמת על הדנובה, שבה נמל לדוברות הנהר,ניתן לראות את תחילת הגשר ובסיס עמוד ראשון שנשאר מחוץ למים. בנוסף כל כך יש שם מצודה רומאית שנקראת דיאנה. וכן מוזיאון ארכיאולוגי חשוב בו נראים שחזורים של הגשר, תמונות שלו מעמוד טריאנוס וממצאים חשובים מקניון שערי הברזל.
לידה נמצא סכר הסוגר על הקניון והוא אחד מהסכרים ההידרואלקטריים הגדולים בעולם, פרויקט משותף של רומניה וסרביה, "שתי ארצות שכנות שלעולם לא ידעו מלחמה", כפי שכתוב בהקדשה שנכתבה בתקופה הקומוניסטית.
המוזיאון מכיל את הממצאים שחולצו מהשטחים שהוצפו

אנו מזמינים אתכם לגלות את עושרה ויופיה של סרביה
קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור
היסטוריה סרביה
חופש ועריצות סרבים
הסלאבים
סרביה המוקדמת
סרביה הרומאית  
סרביה בימי הביניים
אתרים במזרח סרביה
אתרים במערב סרביה
אתרים במרכז סרביה
בלגרד
מנזרי סרביה
סאבא הקדוש - האבא של הסרבים
 

 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו