הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

עומאר חיאם - טיולים לרחבי העולם

עומאר חיאם
 
אנחנו מדברים על שלושה אנשים שלמדו ביחד באותה כיתה בבית ספר והשפיעו על הגורל של המזרח התיכון. השלושה עם עומאר חיאם, שהיה יועץ לשלטונות, מתמטיקאי וכותב שירים בסתר, חסן א סבאח – מייסד כת האססיון, ואיסמעילי ניזארי (ניזאם אל מולק) יועצו של השליט הסלג'וקי שהשתלט על בגדד ולמעשה האיש החזק בממלכה.
תקופה זו הייתה הרת גורל לאסלאם, מכיוון שבה חזרה הסוניות דרך הסלג'וקים ועמה מוסד המדרסה והסופיות, היה זה תוצאה של שיתוף פעולה בין ניזאם לבין אל ראזלי, שייסדו את המוסד של המדרסה במתכונתו הנוכחית, ויחד אתו את החנקה של הסופים, המדרסה נהייתה מקום של לימוד אמונה ודת, ורק אחר כך לימוד המדעים ההגיוניים, וכך נסתם הגולל על תנועת ההיגיון, מועלתזיה האיסלאמית.
אחת הגרסאות אומרת כי עומר חיאם היה ידידו של חסאן אי-סבאח – מייסד כת האססיון השיעי איסמעילי- ניזארי, כת שנקראה על ידי מתנגדיה החששיון – המשתמשים בחשיש, כת שהשתמשה בטכניקות של רצח, טרור והפחדה ובירתה הייתה באלמות שבהרי אלבורז בצפון פרס, לא רחוק מהעיר קזבין – בקרבת הגבול עם טורקמניסטאן המודרנית.
ב-1092 נירצח ניזאם אל מולוק על ידי האססיון - שליחיו של חסאן אי-סבאח מאלמות כנקמה על כך שהווזיר הרחיק אותו מהחצר.
 
עומר חיאם נולד בנישפור שבפרס ב- 1048, וכתב בסמרקנד את אחד הספרים שהפכו ללהיט גדול באירופה במהלך המאה ה-19 לאחר ש-600 מרובעים שיוחסו לו תורגמו לאנגלית ב-1859, על ידי הסופר והמשורר האנגלי אדוארד פיצג'רלד, ה"רובעיית" – ספר המרובעים. חרוזים רבועים של שירה מדויקת. שירה שיש בה אהבה לחיים ולתענוגותיהם ותשוקה גדולה לעולם.
הרובעיית תורגמו לעברית על ידי נפתלי הרץ אימבר , זאב ז'בוטינסקי ובן-ציון בנשלום.
חיאם לא המציא את צורת השיר המרובעת והיא הייתה ידועה בפרס לפניו. רק 120 מתוך ה-600 נכתבו בוודאות על ידי עומר חיאם. אבל זה כמובן לא מוריד מערכו אפילו אות.
שם משפחתו של חיאם מעיד על עיסוקו של אביו- תופר האוהלים שכן חיימה בערבי (ובפרסית) הוא אוהל.
 
חיאם, שתפר אוהלי מדעים,
שקע בתהום הצער ונשרף,
מספרי אמונה גזרו חבלי אוהל חייו,
וספסר התקווה מכר אותו בכלום! 
עומר חיאם בחר עיסוק פחות בטוח והיה למתמטיקאי גדול ששייך לאותה תקופה מפוארת שבה בכל רחבי העולם האסלאמי היו למתמטיקאים, אסטרונומים, גיאוגרפים, אנשי מדעים ומספר הישגים עצומים, תקופה שבה כל אחד מהנוכחים בה (כמו ביירוני, אבן סינא ואחרים) היה מה שניקרא מאוחר יותר איש רנסנאס. הוא לא נבדל מהם ברוחב ידיעותיו, בהתרכזותו בעולם המחקרי של המתמטיקה והאסטרונומיה ובכתיבת ספר המרובעים שלו.
הספר נכתב כיראה בסודיות ולווה ביומן שרשם עומר חיאם בצמוד לדפי ה"רובעיית".
תקופה מסוימת ישב עומר חיאם בחצר החאן הסלג'וקי (טוריל בג ששלט במרכז אסיה ופרס מאז 1038 וכבש את בגדד ב-1055) שכן ניזאם אל מולוק – הווזיר העליון של החאן היה מידידיו האישיים ומפטרוניו.

במבוא לספרו: "שיטות להדגמת בעיות באלגברה" הוא מותח ביקרות על אלו שלא מבדילים בין עיקר ותפל, שאינם מכירים את המדע אלא בצורה שטחית וחומרית וכשיש אחד שמחפש את האמת – הם צוחקים ממנו.
חיאם נירדף לא מעט על ידי אנשי החצר והמדענים בפרוטה מכיוון שהיה חובב יין ותענוגות גוף ובז לאנשי הדת הצבועים.
מה שהציל אותו הייתה הידיעה המפורסמת שהוא מוח מבריק, מתמטיקאי גאון ואסטרונום מוכשר. עוד טרם שהיה בן 25 כבר כתב את: "בעיות באריתמטיקה", ספר על מוסיקה וספר על אלגברה.

ב-1070 מגיע חיאם לסמרקנד – מרקנדה, העיר הקדומה של מרכז אסיה ושם הפך לבן חסותו של השופט הראשי – אבו טהר וכתב על מתמטיקה
 
מאמרים בנושא הסופים - לחצו לקישור
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו