הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

עצמאות מקדוניה - טיולים לרחבי העולם

מקדוניה עצמאית

מילות ההמנון המקדוני (תרגום חופשי)

היום על פני מקדוניה נולדת השמש החדשה של החירות.
מקדונים נלחמים, נלחמים למען זכויותיהם!
מקדונים נלחמים, נלחמים למען זכויותיהם!

הדגל מתנופף שוב, זה של רפובליקת קרוסובו
גוצה דלצב, פיטו גולי, דמה גרויב, סנדנסקי!
גוצה דלצב, פיטו גולי, דמה גרויב, סנדנסקי!

יערות מקדוניה שרים שירים חדשים, עיתונים חדשים
מקדוניה משוחררת וחיה בחירות!
מקדוניה משוחררת וחיה בחירות!

אל תבכי אימא מקדוניה יקרה, הרימי את ראשך בגאווה
מקדוניה חופשיה, חופשיה לחיות!
מקדוניה חופשיה, חופשיה לחיות!

 


יום הרפובליקה

ב2.8 חוגגים המקדונים את יום הרפובליקה, המציין שני מאורעות קריטיים בתהליך ההגדרה שלהם כעם שאירעו במרחק של ארבעים ואחת שנה אחד מהשני. הראשון הוא התקוממות קרוסובו בשנת 1903 והשני הוא הכרזת והקמת מדינת הלאום המקדונית במסגרת הפדרציה של יוגוסלביה בשנת 1944.
 
לאחר שחרור בולגריה וסרביה ב1878 מתעוררת במקדוניה תנועה לאומית הדורשת בשלב ראשון אוטונומיה לחבל ההיסטורי. חלק ממנהיגי התנועה חוזים בעיני רוחם שילוב עם בולגריה, מיעוט הוא בעל אוריינטציה סרבית, ומיעוט עוד יותר קטן בעל אוריינטציה יוונית. אבל המגמה השלטת היא התעוררות של תודעה מקדונית עצמאית כעם הקיים בפני עצמו הממשיך את מסורת המדינה והעם המקדוני ההיסטורי לאורך הדורות.
 
התנועה לשחרור מקדוניה מתגבשת סביב אינטלקטואלים, הדור הצעיר של הסוחרים העשירים, ונתמכה על ידי אידיאליסטים מארצות שכנות והאוכלוסייה הענייה המקומית, היה זה עידן הלאומיות, התפשטות הכתב והעיתונות שהגיעה גם לבלקן. התנועה התפצלה לכמה ארגונים כשחלק מהם מתחילים במסע טרור הכולל פצצות בכדי לעורר את דעת הקהל המערבית לשאלה המקדונית. בשנת 1903 החל המהלך המכריע של התקוממות כללית שהתרכז סביב העיירה הנוצרית קרוסובו במרכז מקדוניה, החבויה בין הרים נישאים וקלה להגנה.
תאריך 2.8 נבחר ליום ההתקוממות מפני שזה יום אליהו הנביא בלוח החגים הנוצרי, ולכן ההתקוממות בקרוסובו נקראת גם התקוממות אליהו illinden uprising.
המורדים הצליחו להביס את הכוחות הטורקיים המקומיים ולייסד רפובליקה עצמאית שהחזיקה מעמד עשרה ימים בלבד, לפני שנכנעה בפני צבא עותומאני גדול של 30.000 איש. התוצאות היו קשות, העותומאניים החריבו בתגובה את העיירה וכפרים רבים סמוכים, הורגים אלפי אנשים ומגרשים כרבע מיליון מבתיהם. אבל המרד נצרב בתודעה המקדונית כאירוע המכונן בדרך לעצמאות ובתהליך גיבוש האומה

 


הקמת מדינת הלאום של מקדוניה

ב1912 פתחו מדינות הבלקן במלחמה נגד האימפריה העותומאנית, מלחמה לא ידועה זו נקראת בשם מלחמת הבלקן הראשונה, ההצלחה הייתה מסחררת, כל אזורי הבלקן העותומאניים שוחררו ובכלל זה מקדוניה, המנצחים חילקו את השלל ביניהם, יוון קיבלה קרוב ל50% ממקדוניה העותומאנית, את כל אזור צפון יוון כולל סלוניקי ותרקיה, הסרבים קיבלו כ40% מהשטח שהוא כיום מקדוניה העצמאית והבולגרים קיבלו פחות מ10% שזה אזור דרום מערב בולגריה הכולל את בנסקו והרי פירין.
קצת לאחר מלחמה זו פרצה מלחמת העולם הראשונה ולאחריה מלחמה בין טורקיה ויוון בשנת 1924 שהביאה להגירת פליטים יוונים רבים (יש אומרים כמיליון וחצי) מטורקיה ובמיוחד אזורי החוף המערביים (איזמיר) אל צפון יוון וסלוניקי שנקראו באותה תקופה יוון החדשה. במקביל לכך היוונים החלו בטיהור אתני של אזור מקדוניה העותומאנית בשליטתם מסלאבים, הכלל הריסת ישובים וגירוש התושבים לאזורי מקדוניה בשליטת הסרבים והבולגרים, האוכלוסייה שנשארה במקומה עברה תהליכי יוון.
 
מלחמת העולם הראשונה הייתה תקופה קשה מאד לסרביה ובכלל זה מקדוניה שבשליטתה, קו החזית עבר ליד ביטולה שנהרסה כמעט כליל, דבר שהביא להגירת חלק גדול מהאוכלוסייה היהודית לארץ ישראל ומקומות אחרים. לאחר מלחמת העולם הראשונה החל תהליך התאוששת של מקדוניה במסגרת המדינה היוגוסלבית, ובמקביל לכך תהליך התגבשות של עם, השפה מקבלת צביון אחיד (כפי שקרה באיטליה לאחר העצמאות, היו הרבה ניבים והחליטו על שפה סטנדרטית אחת). הבירה נקבעת בסקופיה ונוצר נרטיב לאומי, ספרות, אמנות. הבולגרים מתייחסים אל מקדוניה כאל מחוז כבוש ושואפים לשחרר אותה ולצרף לממלכה, כמו גם חלקים מצפון תרקיה הגובלים בים התיכון. אלא שהמקדונים מתחילים לראות את הדברים אחרת.
 
במלחמת העולם השנייה מקדוניה נכבשה על ידי הבולגרים ששיתפו פעולה עם הנאצים. המשטרה הבולגרית והמפלגה הפשיסטית התנגשו עם האוכלוסייה המקומית וזה הביא לקרע סופי בין הבולגרים לבין המקדונים, במסגרת תנועת ההתנגדות הכללית ביוגוסלביה הוקם צבא של פרטיזנים קומוניסטים מקדוני בעיקר בהרים, שאליו גם הצטרפו ניצולים יהודיים. הצבא צבר כוח ואנשים ולקראת סוף המלחמה.

 


בשנת 1944, בתאריך התקוממות קרוסובו 2.8, הוקמה האסיפה המקדונית האנטי פשיסטית שכמה חודשים אחר כך הפכה לפרלמנט של מדינת לאום עצמאית במסגרת הפדרציה הקומוניסטית של יוגוסלביה. האסיפה הכריזה על השפה המקדונית כשפה רשמית, ועל המדינה כמדינה עצמאית הממשיכה את מסורת קרוסובו. הנטייה של עמים להגדיר עצמם ולחזק את תרבותם הייתה מקובלת ונחשבה למדיניות רשמית של הקומוניסטים, שהקימו שש מדינות לאום עצמאיות בתוך המסגרת של יוגוסלביה.
לימים, עם התפוררות יוגוסלביה, שימשה מדינת לאום זו, שנתנה שוויון דת וזכויות לכל תושביה, כבסיס ליצירת מדינת מקדוניה העצמאית של היום

 

מאמרים מקדוניה  - לחצו לקישור:

היסטוריה מקדוניה 

מצב עכשווי מקדוניה 

תרבות ודתות מקדוניה 

סטונהג בבלקן 

אור מיסטי בבלקן

מרכז מקדוניה

מערב מקדוניה

מזרח מקדוניה

אגם אוכריד

 עצמאות מקדוניה

 

הצעות לטיולים במקדוניה - לחצו לקישור

טיול לקבוצות סגורות

מקדוניה וצפון יוון

טיול מוזיקאלי

ג'יפים מקדוניה

קבוצות קטנות 

טיול יין במקדוניה ובולגריה

טראק בשמורת מברובו

 

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו