הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

ערים תת קרקעיות - טיולים לרחבי העולם

תעלומת הערים התת קרקעיות בנגב ושפלת יהודה

אחד התעלומות הגדולות של ישראל זה שורה של יישובים תת קרקעיים שנבנים בדרום הארץ לפני 6000 שנה לערך, וננטשים בפתאומיות.
בבקעת באר שבע נבנו ערי מערות תת קרקעיות במקום שנקרא ביר ספאדי, וגם בערד, חורבת חור ואזורי שוהם ברקת ובקעת באר שבע. אחד הישובים שנחקר באופן מעמיק הוא שיקמים הנמצא 18 ק"מ מערבה מבאר שבע. יישובי המערות התפתחו לפני 6000 שנה במקביל לבניית ערים תת קרקעיות בקפדוקיה (דרניקויו ומערה חדשה שהתגלתה בנבשהיר מתוארכים על ידי חלק מהמחקרים ל5000 לפנה"ס ויותר), איראן, ומקומות אחרים בעולם
בנוסף לכך בזמן זה מופיעה בנגב ובמדבר יהודה רמה גבוהה מאד של עיבוד מתכות שהיא מעבר לכל דבר אחר הקיים באותו הזמן.
הישובים נבנו מתחת לאדמה, ולאחר מכן נוספו חלקים מעל האדמה, לקראת סוף התקופה הכלכוליתית הם ננטשו בפתאומיות, ללא הסבר מתקבל על הדעת. הנטישה הייתה מתוכננת, החפצים נארזו והפתחים נאטמו.

בשיקמים נתגלה יישוב הגדול מסוגו במרחב שהתקיים ברצף ארוך. אנשי הישוב גידלו צאן ובקר לאכילה, השתמשו כנראה בשוורים לזריעה ואולי גם לסחיבת עגלות ואפילו גידלו סוסים אלפיים שנה לפני הזמן שחשבו שבו הסוסים הגיעו לאזור (היקסוס)
ישנם מקומות רבים בעולם שבהם יש ערים תת קרקעיות בפועל או לפי אגדות המקומיים. מתחת לפירמידת סקרה יש מבוך תת קרקעי עצום, והאמונה אומרת שיש עיר תת קרקעית שלמה מתחת לפירמידות. בטיבט ישנה עיר אגדית בשם שאמבלה שנמצאת מתחת לאדמה ובה נשמר הידע העתיק והסודי. בדרום אמריקה ישנם אגדות על ערים תת קרקעיות וכנראה שיש כאלו גם בפועל, כולל בארצות הברית ומרכז אמריקה. בעיר האיטלקית אורבייטו, לא רחוק מרומא, ישנה עיר תת קרקעית מרשימה שתחילתה בתקופת האטרוסקים ואולי קודם לכן. בגלסטנברי שבאנגליה ישנה לפי האגדה עיר תת קרקעית, ועוד.
מדוע אנשים ירדו אל מתחת לאדמה, לחיות בתנאים לא נוחים מבחינת תאורה. ומדוע עזבו לפתע התושבים הקדומים של הנגב ללא כל סיבה נראית לעין ובאופן מתוכנן את היישובים שלהם? אולי הסיבה לכך היא הופעת עצמים בלתי מזוהים בשמים, מבקרים מעולמות אחרים שלא היו ידידותיים במיוחד, וזאת הסיבה שמלכתחילה הם התחבאו מתחת לאדמה.
אולי זה מסביר את סיפור שלושת המלאכים שבאים אל אברהם לאוהל ביתו, ומבקרים אחר כך בסדום ועמורה?

 

העיר התת קרקעית במרשה


אחד מהמקומות המעניינים ביותר בארצנו זה העיר התת קרקעי של מרשה, כחצי שעה נסיעה מתל אביב או ירושלים. מדובה על מבוך של אולמות תת קרקעיים המחוברים ביניהם שחלקם מאגרי מים (כמו בכפרים בנגב), אלא שהחדרים הרבה יותר גדולים. מעליהם נמצאים הבניינים והכניסות דומות. הארכיאולוגים מתארכים את המערות לתקופה ההלנית ואת התל שמעליהם לתקופה הישראלית. אבל האם ייתכן שהמערות, לפחות הגרעין שלהם, הם הרבה יותר עתיקות ורק הורחבו בתקופות מאוחרות יותר. השילוב של מערות עם מבנים וכניסות מזכיר מאד את הכפרים בנגב, אולי היה כאן כפר כלכוליתי קדום, האזור הוא לא מרוחק מבקעת באר שבע והסלע מתאים לחפירה. מעבר לכך מרשה נזכרת כאחת הערים שכבש יהושע, זאת אומרת שהיא הרבה יותר קדומה מהתקופה הישראלית.
אחת האינדיקציות לקיומו של ישוב כלכוליתי במראשה זה שלא רחוק משם, כמה קילומטר, נמצא תל לכיש, בו התגלה בוודאות ישוב כלכוליתי חשוב שכנראה התחיל במערות. בתל יש באר מים המזכירה את הבארות הכלכוליתיות, כגון זו של תל שבע וערד. בנוסף על כך ידוע שבתקופה הכלכוליתית התפתחה תרבות של מגורים מתחת לאדמה בדרום הר חברון, שקיימת במידה מסוימת עד היום. בחפירות בנחל חברון התגלו מכלולים תת קרקעיים גדולים בתל מנחת לדוגמא.

 

לפניכם כמה מאמרים על היסטוריה לא ידועה של הארץ

ארכיאולוגיה רוחנית
ערים תת קרקעיות
פרהיסטוריה בישראל
תקופת האבן בישראל
מעגלי אבנים בישראל


מאמרים על היסטוריה רוחנית באתר "תרבויות עולמי חו"ל" לחצו לקישור
תחילת האדם
המהפכה החקלאית
שחר ההיסטוריה
הודו אירופאים ושמים
היסטוריה רוחנית של אירופה

 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו