הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

פאוליקיאנים בארמניה - טיולים לרחבי העולם

פאוליקיאנים Paulicianism 

הכפירה הפאוליקנית
 הגנוסטיקה היא תנועה מיסטית נוצרית שהתפתחה במאות הראשונות לספירה בעיקר במצרים ומדבריות סוריה, ממצרים התורה עברה לארמניה והמזרח, שם מצאה מקלט מרדיפות השלטון המרכזי והכנסייה הממסדית, לאחר מכן עברה לבלקן בימי הביניים ומשם לשאר אירופה. הגנוסטיות נעלמה מעל בימת ההיסטוריה עם רדיפות ימי הביניים של הקתרים והבוגומילים, ונשארה כיום רק בכיסים מבודדים של דתות היסטוריות קטנות כגון המנדאים, ובתנועות עידן חדש ומיסטיקה נוצרית עכשוויים
 
במשך כל ההיסטוריה הנוצרית היו תנועות מיסטיות שפירשו אחרת את הסיפור הנוצרי ואף היו בידיהם כתבים נוספים לאלו המופיעים בברית החדשה. המסורת החלה מוקדם מאד, אולי אף בחייו של ישו, שנטען עליו שהיה מורה רוחני מואר, ולאו דווקא בנו של האלוהים. בזכות הישגיו הוא הפך להיות בן מאומץ, כך גם באפשרותנו (בארמניה הייתה תנועה במאה ה7 שנקראה ה"מאמצים").
התנועה המיסטית הנוצרית טענה לאפשרות של ידיעה בלתי אמצעית של האל שאותה לימד ישוע ולכן נקראה בשם "גנוסיס" - ידיעה. היא הייתה המשך טבעי של זרמים מיסטיים ביהדות כגון האיסיים, הדת הפרסית, המיסטריות והכתות של העולם הקלאסי העתיק, ותורות המאגיה והנאו פלטוניזם שרווחו במצרים ואלכסנדריה במאות 1-3 לספירה. לאחרונה התגלה ארכיב של קהילה גנוסטית במצרים בשם נאג' חמדי השופך אור חדש על היקפה, עומקה ותפוצתה של תנועה זו. שהיוותה לרגעים איום ממשי על בכורתה של הנצרות ה"רגילה". התנועה הגנוסטית הסתמכה על כתבים שבהם יש את תורתו הנסתרת של ישו, כגון הבשורה על פי תומא שלא היו נגישים לכלל הקהל.
לאחר הפיכת האימפריה הרומית לנוצרית, הם הוצאו אל מחוץ לחוק ונרדפו ככופרים, אלא שעד אז הם תורתם הספיקה לחלחל לתוך מוסד הנזירות הנוצרית ולהופיע בסיני, מדבריות סוריה ומצרים, ומקומות מרוחקים כגון אתיופיה, ארמניה וגיאורגיה.

 


קבוצות שונות המשיכו להתקיים מחוץ למעגל ההשפעה של הקיסרות והנצרות האורתודוקסית וגם באופן חשאי בתוכה, וכך מוצאים אנו פאוליקיאנים בסוריה וארמניה במאה ה7 לספירה, מניכאים בדרום עיראק הקיימים עד היום, ו"מאמצים" באזור החסות של אנטיוכיה במאה ה3 לספירה.
הפאוליקיאנים היו תנועה גנוסטית חצי שפרחה בין 650 ל872 בארמניה ואנטליה. קרויה בטעות על שם הבישוף של אנטיוכיה מהמאה ה-3, פאול של סמוסטה, ממייסדי תנועת המאמצים, אך למעשה היא התחילה הרבה יותר מאוחר ומקור שמה לא ברור, אולי מפני החשיבות הרבה שיש לפאולוס בתור מורה אמת יחיד של הנצרות לעומת פטרוס שהיה נביא שקר. ואכן, בכתביו  של פאולוס (האגרות) יש רמזים לאמונה הגנוסטית.
מדובר בתנועה שסחפה את ארמניה ומזרח טורקיה במאות 7-9 לספירה. מקבלת משנה כוח מתוקף המחלוקת האיקונוקלסטית שגרמה למלחמת אזרחים באימפריה הביזנטית.
 
התנועה הפאוליקיאנית קיימה מדינה חצי עצמאית במערב ארמניה עד המאה ה10 לספירה, במזרח ארמניה היא הופיעה תחת שמות אחרים כגון tondrakian ועם דגש של תיקון חברתי. הם הקימו קהילות שוויוניות ברוח הנצרות הקדומה, בהם נשים וגברים היו בעלי מעמד שווה, החברה התחלקה למושלמים – יודעים ולפשוטים ותורתם יצאה כנגד האצולה הפאודלית והכנסייה.
בניגוד לכתות הגנוסטיות האחרות כגון המסליאנים, שדגלו בתפילה וטהרה, הפאוליקיאנים התערבו בעולם המעשה, הם נתמכו ותמכו פוליטית וצבאית על ידי צבאות הערבים ששלטו על ארמניה מהמאה ה7 עד המאה ה9, הם היו לוחמים טובים ונלחמו בביזנטיים, כמעט כובשים את קונסטנטינופול, אבל בסופו של דבר הובסו.
 
מי שיסד את הכת היה ארמני בשם קונסטנטין, הוא קרא לעצמו בשם סילוונוס, אחד מתלמידיו של פאול, וראה עצמו כנשלח לחדש את הכנסייה. קונסטנטין טען שהעולם הזה נוצר על ידי כוח רע שהוא השטן, והתנ"ך הוא ביטוי לכך. לעומתו ישו הוא כוח הטוב שבא לעולם כדי לגאול אותו ולהחזיר אותו למצב הרוחני הבראשיתי. הפאוליקיאנים האמינו בברית החדשה וגם בכתבים שנאבדו מהקנון הרשמי, כגון הבשורה אל הלאודיקנים וכתבים גנוסטיים נוספים.
הדת שלהם הייתה דואליסטית, יש שתי ממלכות, ממלכת הרוע שהיא האל של העולם הנראה וממלכת הטוב בהנהלת הרוח הטוב שהיא האדון של עולם העתיד. הם דגלו בחיי טוהר, התכחשו לכנסייה, לצלב, לסקרמנטים של הטבילה וסעודת האדון, פולחן מרי, שבכולם ראו עבודת אלילים. לפי תפישתם: ישו הגיע מהשמיים לשחרר בני אדם מהגוף ומהעולם הזה שהם רעים.
מקומות הסגידה שלהם נקראו מקומות תפילה, הם נישאו, אכלו הכול, והיו יחד עם זאת מתקדשים, הם פירשו את הברית החדשה בצורה אלגורית וראו עצמם כנוצרים אמיתיים. 

לאחר 26 שנה נסקל קונסטנטין בהוראת הקיסר שמעון, הקצין שביצע את הוראת הסקילה נהייה בעצמו מאמין ואימץ את השם טיטוס, הוא נהייה ממשיך דרכו של סילוונוס, עד שנשרף למוות ב690. הכת הקימה מעין מדינה עצמאית במעלה הפרת. הקיסרית תאודורה רדפה אותם והרגה 100.000 מהם. במאה ה-19 עדיין היו קיימים פאוליקיאנים בארמניה שטענו להחזקת הספר "מפתח האמת".
הביזנטיים העבירו 200.000 פאוליקיאנים ליוון, בולגריה ומקדוניה. שרידים מהאמונה שלהם נשארו עד היום בכנסייה הארמנית העצמאית, הדגש על האור וטוהר למשל

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו