הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

פלובדיב והמישור התרקי - טיולים לרחבי העולם

המישור התרקי

בין הרי הבלקן מצפון ורודופי מדרום, נמצא אחד המישורים הפוריים והעשירים ביותר בבלקן, אסם התבואה של האימפריה הרומית, מקום מושב התרקים הקדומים, והתפתחות תרבויות פרהיסטוריות של תרבות האלה, מדובר על מישור ארוך רחב ופורה בגודל מדינת ישראל, שבקצה האחד שלו הוא מגיע לחוף הים השחור ובקצהו השני לאזור סופיה, מרחק ארבע מאות קילומטר משם. בחלקו הצפוני נמצא האתר של קרנובו, שעל שמו קרויה תרבות פרהיסטורית שלמה , בצדו הדרומי ובמרכז נמצאת העיר פלובדיב שתחילתה בתקופה זו.
 

היסטוריה עתיקה פלובדיב

פלובדיב היא העיר השנייה בגודלה בבולגריה, בה חיים יותר מ400.000 איש, היא יושבת במיקום מצוין בלב המישור התרקי הפורה, ומהווה מרכז של תעשיה, תרבות ואמנות. פלובדיב היא עיר המורכבת משבע גבעות ליד נהר, שילוב מנצח מבחינת הגיאוגרפיה המקודשת של ימי קדם, ואכן המקום היה מיושב במשך שבעת אלפים שנה. בשנת אלף לפנה"ס התיישב כאן השבט התרקי של בסי bessi ולפניו היו תרבויות אם קדומות
לפי פרופסור פטר דטב p. detev (Jordan detev, plovdiv the donyan of Europe) בתל שנקרא yasatepe שהיום הוא בתוך העיר פלובדיב (120 הקטר), התגלה ישוב מתקדם בן יותר מ6000 שנה שהוא העיר השנייה באירופה.
אורפיאוס האגדי הגיע לכאן בחיפוש אחר אאורדיקה. ואכן, על אחת הגבעות של העיר נמצאו שרידי ישוב ניאוליתי (גבעת nebet tepe) ועליו מצודה תרקית. ליד גבעה זו יש עוד שתי גבעות סמוכות המהוות ביחד את המרכז של העיר – מעין משולש.
 
לפי ההיסטוריה הרשמית פלובדיב הוקמה על ידי פיליפוס, אביו של אלכסנדר מוקדון, שכבש את תרקיה הקדומה והביא לאוזר תרבות הלנית במקום זו הקדומה. חלק מהתבססות התרבות החדשה היה בניית פוליס – ערים יווניות במקומות אסטרטגיים הן מבחינה צבאית והן מבחינה תרבותית דתית, וכזו הייתה פלובדיב. פיליפוס קרא לה פיליפוליס  philipolis, אבל לפני כן היא נקראה אוומולפיה evmolpia על ידי התרקים. האל של העיר היה הרקולס והחיה הקדושה שור.
 
בזמן הרומאים הופכת פלובדיב לבירת הפרובינציה תרקיה ומוכרזת כמטרופוליס, עם סנאט ופרלמנט משלה. בפלובדיב עוברת הדרך הצבאית ראשית של הבלקן via militaris  והיא הייתה הגדולה והיפה בערי האזור. היה בה תיאטרון, אמפיתיאטרון, היפודרום ל30.000 איש, בתי מרחץ, בניינים ציבוריים, מערכת מים וביוב, מקדשים, ולימים גם כנסיות. עם הזמן הוחלף שמה לtrimontium (עיר שלוש הגבעות).
התיאטרון המרשים של פלובדיב, המשמש עד היום להופעות, נבנה כנראה בזמן טריאנוס ויכלו לשבת בו שבעת אלפים איש. ההיפודרום הוא במתכונת זה של דלפי, יש רק שנים עשר כמוהו יש בעולם. הפורום נמצא ליד כיכר הצנטרלן tsentralen, הוא נבנה בזמן הקיסר אספסיאנוס ויש בו ספריה, מטבעה ואודיאון. חלקים אחרים של העיר נבנו על ידי מרקוס אוראליוס. פלובדיב מזכירה מאד במבנה שלה את רומא, ואכן היא נחשבה לרומא של הבלקן.
במאה ה2 לספירה נבנתה חומת העיר, אך במאה השלישית היא נשרפה על ידי הגותים, אבל התאוששה, רק בכדי להיחרב שוב על ידי ההונים במאה החמישית.
  
אתרים עתיקים:
המוזיאון הארכיאולוגי:
שם נמצא האוצר התרקי החשוב בעולם, מסכות זהב מלפני 2500 שנה. במוזיאון אוסף איקונות מרשים.
בית אירנה:
נמצא במעבר תת קרקעי, וכיום יש במקום מוזיאון קטן לתולדות פלובדיב, יש בו מוזאיקה יפה של אישה בשם אירנה שחיה בפלובדיב בסוף המאה השלישית לספירה


 


הגעת הסלאבים

הסלאבים הגיעו לכאן במאה השביעית, הם קראו למקום paldin ומכאן השם פלובדיב.
פלובדיב הופכת להיות לעיר חשובה בתקופת האימפריה הבולגרית הראשונה והשנייה, הביזנטיים יישבו בסביבותיה ארמנים הקשורים לזרם הכופר של הפאוליקנים, במטרה לשמור על הגבולות, וכך הפכה הם מביאים איתם את הגנוסטיקה הנוצרית, אמונות מיסטיות נוצריות שנרדפו על ידי השלטונות. פלובדיב הופכת להיות אחד המרכזים החשובים של הבוגומילים, מכאן יוצאים שליחים לכל הבלקן. העיר היא במוקד מאבק שליטה בין האימפריה הבולגרית לביזנטיים, עוברת מיד ליד. האימפריה הבולגרית השנייה משתלטת עליה סופית באמצע המאה ה13. 
 
העותומאניים כובשים את העיר בסוף המאה ה14, ובונים אותה מחדש. הם מקימים מסגדים כשאחד הראשונים בבלקן הוא dzhumaya mosque הקיים עד היום וקרוי על שם הגבעה הסמוכה, פלובדיב הופכת להיות מרכז יהודי ומוסלמי, עם ייצוג של המסדרים הסופים. על הגבעה המרכזית נמצא מנזר של דרווישים מחוללים מהמסדר המוולני. הם קוראים לעיר בשם filibe. פלובדיב העותומאנית יושבת מעל העיר פיליפוליס הרומאית הלנית, שעליה נכתב קודם לכן. בתקופת העותומאניים היא הייתה העיר החשובה ביותר ובירת המחוז רומליה,
 
פלובדיב מילאה תפקיד חשוב בתחיית הכנסייה הבולגרית העצמאית. במהלך המאה ה18 היו ניסיונות להכפיף את הכנסייה הבולגרית ליוונית, והשפה הבולגרית נאסרה לשימוש בתפילה. במאה ה19, עם עצמאות יוון והרפורמות של התנזימט, התחיל תהליך של פרידת הנוצרים הבולגרים מהכפיפות לפטריארכיה היוונית שהושלם ב1870 עם הקמתה מחדש של הכנסייה בולגרית העצמאית. בכנסיית הבתולה מרים נחגגה הליטורגיקה של כריסטמס לראשונה בשפה הבולגרית ב1858.
 
החלק העתיק של העיר הוא מהתקופה העותומאנית ובו בתי מוזיאון רבים, בינים בולט המוזיאון של התחייה הנמצא בבית צבע אפרסק ליד אחד השערים העתיקים, בית מהמרשימים בעיר השייך לdimitar georgiadi ובו תצוגה של החיים בעיר בתקופת התחייה, כולל פרק יהודי. המוזיאון האתנוגרפי של פלובדיב נמצא בבית עתיק ברחוב הראשי של העיר העתיקה ונחשב לאחד היפים והחשובים בבולגריה, הוא מציג את הפולקלור והתרבות של תרקיה, רודופי והבלקן באמצע המאה ה19. אמנות ומלאכת הבית. ציורים וצורפות, עבודות עץ ומתכת, תמונות ואריגים.
עד סוף המאה ה19 הייתה פלובדיב העיר הגדולה בבולגריה עם אוכלוסייה של 33.000 איש. כאן נפתח בית ספר הראשון ונחגגו החגיגות הראשות של קיריל ומתודיוס, הוצגו תערוכות האיקונים והתמונות הראשונות ונדפסו הספרים הראשונים. כאן נפתח התיאטרון הבולגרי הראשון ומזקקת הבירה הראשונה (שניהם ב1881)
 
בסוף המאה ה19 משוחררת פלובדיב על ידי הרוסים, וב1881 מוקם פסל של הצאר ניקולאי על ראש גבעת bunardzhik, שכיום נמצאת בלב פארק. בראש גבעה זו נפגשים כל בוקר אנשי האחווה הלבנה לביצוע הריקוד הפניאוריתמי הקשור לזריחת השמש, המורה דונוב ציין גבעה זו כמקום מקודש. 
כיום היא העיר השנייה בגודלה בבולגריה, בה חיים קרוב ל400.000 איש. פלובדיב יושבת במיקום מצוין בלב המישור התרקי הפורה, והיא מרכז של תעשיה, הייטק ותרבות.
  

אתרים בפלובדיב.

ישנם אתרים רבים, אבל הכי פשוט לשוטט במדרחוב ובסמטאות העיר העתיקה, ישנם הרבה בתי מוזיאון עתיקים, גלריות ומסעדות
 
אתרים רומאים:
כמו כל עיר רומאית גדולה בפלובדיב יש תיאטרון, היפודרום וכנראה שהיה גם אמפיתיאטרון ובית מרחץ שלא נמצאו עדיין. ההיפודרום נמצא כיום מתחת למדרחוב הקניות הראשי של העיר, אלא שהקצה הצפוני שלו חשוף ויש שם מוזיאון קטן ותצוגה אור קולית, סרט שמראה את העיר הרומאית.
 
המוזיאון של התחייה: 
נמצא בבית צבע אפרסק ליד אחד השערים העתיקים, זהו אחד הבתים המרשימים בעיר השייך לdimitar georgiadi ובו תצוגה של החיים בעיר בתקופת התחייה, כולל פרק יהודי.
 
המוזיאון האתנוגרפי של פלובדיב: 
נמצא בבית עתיק ברחוב הראשי של העיר העתיקה ונחשב לאחד היפים והחשובים בבולגריה, מציג את הפולקלור והתרבות של תרקיה, רודופי והבלקן בזמן התחייה. אמנות ומלאכת הבית. ציורים וצורפות, עבודות עץ ומתכת, תמונות ואריגים.
 

אתרים במישור התרקי ליד פלובדיב

העיר המרכזית של המישור התרקי היא פלובדיב, שנודעה בעבר כרומא של הבלקן, לא רחוק ממנה יש ערים נוספות חשובות כגון סטרה זגורה והסקובו.
 
היסאר hisar
שעה נסיעה מפלובדיב, נמצאת עיר עתיקה רומאית שהייתה מחנה צבאי וגם מרכז של מעיינות ספא בשם היסאר. המקום משמש גם כיום כעיר תיירות וספא, וידועה בתכונות הרפואיות של מימיו. בלב העיירה פארק ארכיאולוגי בוטני ובו נביעות חמות, ניתן לראות שער רומאי מרשים, חומות, שחזור של בית מרחץ ובו בריכות מצופות בלוחות שיש. המים נובעים מן האדמה בברזיות.
 
חאסקובו haskovo
עיר גדולה במונחים בולגריים (קרוב ל200.000 איש), הנמצאת בדרום מזרח המישור התרקי, בואכה הרי רודופי המזרחיים, ובמרכזה מצודה מתקופת האימפריה הבולגרית הראשונה, עת התנהלו במקום קרבות שליטה בין הביזנטיים לבולגרים. באזור המצודה קפלה ועליה פסל של מריה מחזיקה את ישו בידיה הגדול ביותר בעולם, יוזמה של ראש העיר המקומי בשנות ה2000. הפסל מופיע בספר השיאים של גינס. בנוסף על כך יש מספר כנסיות מעניינות, מגדל שעון ומדרחוב יפה במרכז העיר. ליד חאסקובו נמצא קבר אלכסנדרובו עליו נכתב במסלול בולגריה העתיקה
 
סטארה זגורה stara zagora
עיר גדולה במונחים בולגריים (140.000 איש) ועתיקה הנמצאת בצפון מזרח המישור התרקי, הרומאים בנו אותה מחדש לפי תכנון היפודומי ובקנה מידה גדול והיא הייתה אחת הערים הראשיות של תרקיה הרומאית, מתקופה זו נשארו שרידים מרשימים כגון הפורום העתיק, מרחצאות, חומות העיר העתיקה, מוזאיקות, רחובות, קברים ושערים, אודיטוריום ותיאטרון, בגבעות שמצפון לעיר ובסביבתה נמצאו גם הרבה אתרים תרקים.
בעיר יש מוזיאון היסטורי קטן ויפה, מוזיאון לתקופה הניאוליתית, מספר כנסיות ומונומנטים יפים, ופארק מרכזי משולב במדרחוב.

 

 
 
מאמרים כלליים בולגריה
הצעות לטיולים שונים בבולגריה לקבוצות סגורות
 
קראו על אתרי הטיול הבאים בבולגריה, ובואו לגלות ארץ יפה זו - לחצו לקישור:
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו