הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

צבע באיסלאם - טיולים לרחבי העולם

משמעות הצבע באסלאם

הצבע הקשור לאסלאם הוא הצבע הירוק, תחת הדגל הירוק כבשו המוסלמים חצי מהעולם העתיק, משמעות בחירת הירוק כסמל האסלאם איננה ברורה, יש האומרים שהירוק היה חשוב בשביל הערבי שחי במדבר שסימל עבורו חיים, יש האומרים שירוק קשור לעובדה שהכוכב וונוס נחשב לכוכב של האסלאם והירוק הוא צבעו של הכוכב וונוס. הירוק הוא צבע הקשור לגדילה, להתחדשות, הוא כוח חזק מאד אך בניגוד לאדום הוא יותר גמיש, יותר סביל, יותר שקט. הירוק קשור לטבע לדברים חיים, לעץ החיים, לגן העדן.
 

לאור תפקיד חשוב במחשבה המוסלמית. מפורסם ביותר הוא פסוק האור:

קוראן- פסוק האור, סורה 24: "אלוהים אור השמיים והארץ, משל אורו כשקערורית קיר אשר תוכה מנורה, המנורה בזכוכית, הזכוכית ככוכב מזהיר, ידליקו אותו מעץ מבורך, מזית, לא ממזרח ולא ממערב, הנה יאיר שמנו גם לו לא תיגע בו אש, אור על גבי אור, ונחה אלוהים לאורו את אשר יחפוץ."
האור הוא ההתגלמות של האלוהים, האבטיפוס הראשוני, החלוקה שלו לצבעים, לכן, נתפסת לחלוקה לארכיטיפים הראשיים.
המחשבה המיסטית המוסלמית ראתה את העולם כנוצר מהאלוהות דרך כמה שלבים, לעיתים חמישה, אלוהים לא מתגלה ישירות אלא דרך עולם של ארכיטיפים – אידיאות. ההתגלות הראשונה של אלוהים היא האור, שהמייצג שלה הוא מוחמד, ולאחריו באים האידיאות – הארכיטיפים שהמייצגים שלהם הם הנביאים, כל נביא יש בו תכונה אחת חשובה מהשלם, ורק בדמותו של מוחמד מתגלמים כל התכונות. באנלוגיה לכך כל נביא מייצג אספקט אחד של האור, צבע אחד, ורק מוחמד מייצג את האור השלם.

 

צבע במסדרים הסופים

מסדרים סופים שונים נוהגים להבחין ב5 נביאים עיקריים שהם 5 ארכיטיפים שמיוצגים על ידי 5 צבעים. זאת היא המערכת הצבעים הבסיסית הראשונית של הסופים. למספר 5 יש חשיבות רבה בסמליות המוסלמית, מוסלמי טוב מתפלל 5 פעמים ביום, ממלא 5 מצוות עיקריות, ועוד… המספר 5, לכן, כמייצג מערכת של 5 צבעים, מתקשר אם כן עם הסמליות האחרת באסלאם. ומהם חמשת הצבעים הללו?
לפי דברי השייך מנאסרה מהמסדר הקאדירי: ירוק קשור למוחמד ולאליהו, צהוב לישוע, כחול למשה, אדום לאברהם ולבן לאדם.
מסדרים אחרים מחלקים את הצבעים אחרת ולנביאים אחרים, גם למסדר הריפאי בארץ יש סמליות ל5 צבעים, אלא שבמקרה שלהם 5 הצבעים מייצגים 5 קדושים סופיים, והחלוקה לצבעים היא מעט אחרת.
ירוק - קשור תמיד באסלאם לגדילה ולהתחדשות, בקוניה שבתורכיה ישנה כיפה ירוקה מעל הקבר של רומי, האיש שהתחיל את המסדר של הדרווישים המחוללים. הקבר עצמו צבוע בצבעים עליזים של כתום אפרסק, וגווניו, מסמל את שמחת התאחדותו של רומי עם אלוהיו לאחר מותו. ובכלל, גן העדן והרקיעים השמימיים מצוירים באסלאם בצבעים עליזים.
כחול - קשור באסלאם למיסטיקה, למעבר לעולם השמימי, הצבע הראשי בכיפת הסלע הוא כחול כיוון שמשם מוחמד עלה לשמיים במסעו השמימי. כחול קשור גם להגנה מפני עין הרע.
לבן - כמו בנצרות, קשור לנשמה, לטוהר.
צהוב - הוא לא צבע שמופיע רבות
אדום - צבע פופולארי מאד, גם בין הערבים.

 

צבע בקוראן

בקוראן יש עוד מספר אזכורים מעניינים הנוגעים לצבע. מוחמד אומר שהצבעים של הפרחים הם סימן שנותן אלוהים למאמינים – וגם הפרחים בצבעיהם וכל הסוגים והמינים השונים שפיזר לכם בארץ, אותות הם לאנשים מוזהרים - בשורת הגבורה. פסוק נוסף: ומאותותיו בריאת השמיים והארץ והבדלי לשונותיכם וצבעכם, אלה אותות לאנשי דעת – בשורת הרומאי. גם העורקים אשר בסלע – אדום שחור ולבן, סימן הם למאמינים, לפי הקוראן, מכאן השימוש בצבעים אדום שחור ולבן בפתח של המדרסות בעולם המוסלמי.

באסלאם הסופי ישנה שיטה נוספת של 4 צבעים שהם המקבילים של 4 היסודות שהם המקבילים של 4 המצבים: חם קר, רטוב ויבש.
האנרגיה (האלוהות) מגשימה את עצמה באיכויות האקטיביות של חם, קר, רטוב ויבש. והאיכויות הפסיביות של אש, מים, אויר ואדמה, אליהם מייחסים 4 צבעים: אדום קשור לאש, לחם וליבש, צהוב קשור לאוויר לחם ולרטוב, כחול קשור לאדמה לקר וליבש, וירוק קשור למים לקר ולרטוב.
אחד המקומות שבהם יש מופע מרהיב של שיטת הצבעים הזאת הוא בריקודים המקודשים של המסדר הבקטישי. מסדר סופי מיסטי ממרכז תורכיה. במסדר זה יש גם חשיבות רבה לאור, ואחד המוטיבים המרכזיים, לכן, בטקסים שלהם זה הדלקת נרות.

מערכת נוספת של צבעים הקשורה הן למיסטיקה המוסלמית והן לענף השיעי של האסלאם, היא מערכת של 7 צבעים. לשיעים יש 7 מצוות עיקריות והמספר 7 יש לו חשיבות רבה בתורותיהם. בדרך הסופית, לפי חלק מהחלוקות, ישנם 7 שלבים. סכמה של 7 צבעים מופיעה בשיטות של מסדרים סופים אחדים. השייך מבקש מהתלמיד להתרכז בצבע, ומה שהוא רואה מגלה את הרמה שאליה הגיע. בסכמת 7 צבעים מסוימת, לבן, שחור וחום מהווים קבוצה של 3 שמושלמת על ידי קבוצה של ארבע והיא: אדום, צהוב, ירוק וכחול. הקבוצה של הארבעה מתייחסת לאיכויות של הטבע, הקבוצה של השלוש מתייחסת לאיכויות של הרוח כשהיא יורדת דרך אור, מתפשטת אופקי על פני האדמה, ועולה דרך חושך. לבן שחור וחום, הם בצבעים של התלבושות של הדרווישים המחוללים הסופיים.
סכמת צבע זו היא נישואים אלכימיים של טבע ורוח. הסכמה מתייחסת למקרוקוסמוס, כשכל צבע מסמל גם את אחת הפלנטות. ולמיקרו קוסמוס, דרך האיכויות של הטבע והמעבר שלהם דרך תנועה לעולם הרוח.

מערכות הצבעים של האסלאם המיסטי מופיעות גם בתנועות ודתות שיצאו מהאסלאם כמו הדרוזים והבהאים:
אצל הדרוזים ישנו דגל בן 5 צבעים שלפי אחדים מהפרסומים שיצאו מהעדה בזמן האחרון מקבילים ל5 נביאים גדולים, 5 מבשרים של הדת הדרוזית, ו5 תכונות ראשיות. הצבע הלבן , למשל, קשור לאפלטון, לבהא א דין – אחד ממבשרי הדת הדרוזית, ולתכונה של החוכמה.
לא כל הדרוזים מסכימים לפירוש הזה. לפי דברי השייך באדר קאסם בחורפייש: הצבע האדום מסמל אהבה, הדרוזי הדתי אמור לאהוב כל אדם באשר הוא, הצבע הלבן מסמל טוהר. הירוק גדילה והתחדשות, הכחול את השמיים, את הנצחיות והצהוב את המלאות של החיטה שנותנת לנו מזון.
גם אצל הבהאים ישנו שימוש בצבעים שנובע בחלקו מהאסלאם, כמו למשל לצבוע חלונות ודלתות בצבע הכחול המשמש, כאמור, להגנה.

לבסוף , אי אפשר לסיים חלק זה על הצבעים באסלאם מבלי להזכיר את הצבע השחור, הצבע של האבן השחורה של הכעבה. המילה שחור בערבית קרובה מבחינה אטימולוגית למילה חוכמה. ויש טוענים ששחור מסמל חוכמה, את הברית הקדומה בן האלוהים ובן נפשות המאמינים, ברית שהושחרה מחמת חטאי בני האדם.
מכל מקום, שחור יכול לשמש גם כצבע המשמש להגנה וגם כצבע המייצג את משפחת הנביא.

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו