הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

צפון ארמניה - טיולים לרחבי העולם

אתרים בצפון ארמניה

ליד ימת סוואן וצפונה משם, ומסביב להר ארגטס וצפונה משם

הירוגליפים, מפות שמיים בהרי גגהם gegham
הרי גגהם מתנשאים לגובה של יותר מ3000 מטר. והם נמשכים לשלשלות הרים אחרות צפונה – ארגטס, ודרומה, לכיוון סיסיאן. אל האזור הגבוה של ארמניה שזור באתרים פרהיסטוריים מרתקים, שחלק חשוב מהם אלו הם ציורי הסלע. אזור הרים יפה ומסתורי זה נמצא בין אגם סוואן לטבליסי והוא ספוג ברוחניות ומסתורין: השיא של ההרים הוא כמה פסגות וולקניות שהגבוה שבהם מגיעה ל3500 מטר, ממערב לה יש הר שנראה כמו דרקון, ונקרא הר הדרקון, בינו לבינה יש שדה של אוביסידיאן באיכות גבוהה ביותר, ששימש כמקום איסוף האבן הזו בימי קדם. בעמק המוביל אל הפסגות נמצא אחד מריכוזי ציורי הסלע העתיקים הגדול בארמניה. חלקם בני יותר מעשרת אלפים שנה והם מהווים מעין שפה עתיקה. בציורים רואים איילים עם קרניים (כמו בנגב), בני אדם, צורות גיאומטריות ועוד.
מקום נוסף עם ריכוז גבוה של ציורי סלע, לא רחוק מהדרך בין אגם סוואן לירוואן נקרא בשם Sheikhi Chingil
 
מקום אחר בהרים הוא sevsar שהיה מצפה אסטרונומי ובו מפות אסטרונומיות פרימיטיביות חקוקות בסלע מלפני שבעת אלפים שנה. חקר אותו אדם בשם Harutyun Martirosyan. במקום רואים חריטות של עיגולים המהווים מעין תבנית של השמיים. באחד החריטות ארבעה עיגולים קונצנטריים. באחרים נקודות המסמלות את שבע הפלנטות שנראות זזות בשמיים, שמש נקודה אחת, ירח שתי נקודות וחמש הפלנטות לפי הסדר כל אחת מוסיפה נקודה וביחד שבע. ישנם בציורים תצפיות של ימים מיוחדים בשנה, שלבים ביום ועוד, זה מעין מצפה כוכבים משוכלל מלפני אלפי שנה.

הכפר קלוון kalavan
מצפון לימת סוואן, בתוך יער עתיק ויפה, הקים הארכיאולוג רוברט גוקסיאן Robert Ghukasyan שחזור של כפר ניאוליתי, עם כל מלאכות היד של ימי קדם, צורת המגורים, דרך החיים. המקום הוקם סמוך למערה בה נמצאו שרידים של מגורים בתקופת האבן ויש בו בית הארחה קטן. מעודדים את האורחים ללבוש פרוות חיות ולבנות לעצמם בקתות כמו פעם, רק לא להתנפל על בחורות עם נבוט, או לירות חצים באיילים חולפים

אתרי ימי הביניים בצפון ארמניה

אני ani
הוקמה כבירת ארמניה במאה ה10 לספירה בזמן השיא של השושלת הבגרטית, והפכה עד מהרה לאחת הערים הגדולות בעולם, עם אוכלוסייה של מאה וחמישים אלף איש, מתחרה בפאר ובחשיבות בביזנטיון ובגדד. לעיר היו חומות כפולות וקתדראלה נהדרת, היא נהרסה על ידי כיבושי הביזנטיים והסלג'וקים, אך שוקמה מחדש בזמן העצמאות הגאורגית.
עד המאה ה20 רבים מבנייני העיר העתיקים עמדו על תילם, אבל ב1921 הממשלה הבולשביקית של רוסיה החזירה את מחוז קרס ואני בתוכו (כולל הר אררט) לשלטון התורכים, כך שהעיר נשארה מחוץ לארמניה ממש על גבולה, כשניתן לראות את הריסותיה מהצד השני של הנהר. מתכנן העיר ירוואן טמניאן חקר את עתיקות ושרידי העיר אני, בזמן שרבים מהמונומנטים עדיין עמדו, וזה נתן לו השראה בתכנון בנייני ירוואן ובבחירת האלמנטים האדריכליים שהשתמש בהם ביצירותיו.
 
מנזר סוונאוונק sevanavnak
נמצא במיקום יפה לחופי אגם סוואן, האגם הגדול והחשוב בארמניה, אחת משלוש ימות פנימיות של ארמניה הגדולה, והיחיד שנשאר בארמניה העצמאית, זהו אגם גבוה מאד, בגובה 1900 מטר, מוקף הרים ירוקים, שהסובייטים כמעט והצליחו ליבש אותו, אך ניצל ברגע האחרון. כתוצאה מכך המנזר שהיה על אי מחובר כיום ליבשה, מתחתיו נמצא ארמון השליט של ארמניה. מצד שני שלו נמצא סמינר לכמרים.
המנזר נבנה במאה ה9, אך שופץ לאחר מכן. הוא שימש כמקום לימוד ומושבת גירוש לנזירים שסרחו באצמידיאזין והיו צריכים חינוך מחדש.
 
מנזר הגפט haghpat
אחד הדוגמאות היפות ביותר לאדריכלות ארמנית הנמצא לא רחוק מהגבול עם גיאורגיה במדרונות ערוץ עמוק רחב ונפלא של נהר הדבד. המנזר נבנה על ידי אשוט השלישי בהמשך לבניית מנזר סנהין sanahin, הנמצא על הר ממערב לו, נראה מהמקום עצמו. יש במקום הרבה אולמות, חדרים, מבנים, עם קשתות מרושתות. אולם ספרייה, כנסייה, ואולם קבלות פנים שלפניו יש אולם גדול יותר בסגנון הארמני של גוויט (ראו בהמשך). הגוויט בנוי כך שיש בו הד חזק והוא שימש לשירה ומוזיקה דתית. ה"אשוך" (אוהב, טרובדור נודד) החשוב ביותר של ארמניה מהמאה ה17, נגן הסג' והמשורר אשוך סאיאט נובה ashough sayat nova, פעל במקום והאולם מוקדש לו.
הקומפלקס התחיל להיבנות במאה ה10 עד המאה ה13 והיה מרכז לימוד והשכלה.

הר ארה ara
לוע הר געש כבוי שנמצא צפונה לירוואן, לפי הארמנים הוא נראה כמו אדם שוכב ולו אף ארמני. האיש הוא ארה היפה – מלך ארמניה בתקופה העתיקה שאותו אהבה המלכה שימשין השומרית. בתוך הלוע מקום קדוש לנוצרים (ראו בפרק על הנצרות), וסביבו מסלולי הליכה יפים
ארה היפה לא חשק בשימשין, ולאחר שצבאו נוצח הוא בחר למות ולא להינשא אליה. שבורת לב היא שוטטה ברמות ארמניה עד שהגיעה לימת וואן, שם ראתה גבעה יפה והחליטה להקים במקום את ביתה, זאת הייתה תחילתה של העיר וואן van, בירת ארמניה הראשונה האגדית הראשונה
 
מנזר Tsakhevank
נמצא ליד ירוואן בתוך לוע הר הגעש הכבוי של הר ארה ara, זאת מערת כנסייה שמוקדשת לסנט וורוורה Varvara (ברברה הקדושה) פעם בשנה במאי יש פסטיבל לכבודה. יש שם מקור של מים מרפאים היוצאים מהסלע. בדיקה הראתה שהמים מכילים תכולה גבוהה של אבץ וזה עוזר בבעיות עיניים ומפרקים.
לפי האגדה בחורה יפה בשם ברברה ברחה ללוע הר הגעש מפני נסיך רשע, אלא שהרועים הסגירו את מקומה ולכן היא קפצה אל מותה מצוק הסלע, וכך הסלע בוכה עד היום.
המסורת הנוצרית לא מכירה בקיום ההיסטורי שלה, אבל כן מכירה בה כקדושה, על פי הסיפור היא נולדה בבעל בק בלבנון במאה השלישית לספירה, אביה היה רשע גדול וכלא אותה במגדל, היא הפכה להיות נוצרית, ואביה כעס עליה עוד יותר והרס את פינת התפילה שהקימה לה לחדרה, במגדל נפער חור והיא ברחה לערוץ נחל בהרים, אלא שרועי הצאן הסגירו אותה. אביה תפש אותה ועינה אותה בעינויים נוראים, ובכל פעם החלימה, בסופו של דבר הוא הסגיר אותה לרומאים וערף את ראשה
ברברה הפכה לאחת מ14 הקדושים המגינים, היא מגינת הכורים, נפחים, פועלי בניין, סתתים, נגרים, חיל התותחנים, ברקים ועוד.
יש המאמינים כי גופתה החנוטה נמצאת בכנסיית מריה מגדלנה הרוסית בירושליםהר ארגטס - האורות של גרגורי
המסלול להר ארגטוס מתחיל בכפר ביורקן byurakan בו יש בית פולקלור מעניין ויפה, בו הנשים של הכפר שרות ומדגימות מלאכות בית מסורתיות.
בכפר זה קיים גם מצפה הכוכבים החשוב בארמניה
לאחר מכן הכביש מטפס למצודת ומנזר אמברד  מימי הביניים. המצודה נבנתה במאה ה10, משמעות השם "מצודה בעננים" הכנסייה שלידה נבנתה במאה ה11 שנקראת vahramashen
המצודה נמצאת על יסודות עתיקים, מימי ממלכת אוררטו וקודם לכן, היא נהרסה על ידי המונגולים במאה ה13, אך שוחזרה מחדש במאה ה20 בעקבות חפירות ארכיאולוגיות.
ולבסוף הוא מגיע לאגם אלפיני בגובה 3200 מטר שנמצא ליד ארבע הפסגות של הר ארגאטס. שם נמצא מרכז מחקר לקרינה קוסמית Aragats Cosmic Ray Research Station ולא בכדי, לפי המסורת הארמנית בין ארבע הפסגות של ההר מופיע אור מופלא הקשור לגרגורי המאיר, שנראה רק למי שמוכן לכך.

מקדש יזידי
בית תפילה ולידו בית קברות יזידי טיפוסי, נמצא בגבעה מעל הכפר אלגייז alagyaz. ניתן לראות שתי כיפות מעל בית התפילה, ולידו מבנים עם גג פירמידה, מצבות עם שמש, תמונות, מזבחות לפני המאוזוליאומים, פסלי פרים מאבן, ועוד.

 
מאמרים על ארמניה - לחצו לקישור
פרהיסטוריה ארמנית
דת זרתוסטרא 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו