הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

צפון בולגריה - טיולים לרחבי העולם

צפון בולגריה

מצפון להרי הבלקן יש חבל ארץ גדול המשתרע בין הגבעות המשתפלות מההרים ומישורי הדנובה, בימי הרומאים הוא נקרא מואסיה moasia והיה עשיר, פורה ומיושב. בתקופת האימפריה הבולגרית השנייה זה היה ליבה של בולגריה. האזור מתחלק למזרח, שם היו בירות בולגריה ההיסטוריות, צפון מזרח אזור חקלאי פורה בשם דוברוזה. האזור שבשיפולי הרי הבלקן, והחלקים ליד הדנובה.

מחוז דוברוזה dobrudja

דוברוזה הגדולה היא כל האזור שבין הדנובה לים השחור, שיש בו מספר גבעות ובעיקרו הוא מישורים פוריים, החלק הצפוני שלו כיום בשלטון רומניה ומהווה את השער שלה לים השחור, והחלק הדרומי בשלטון בולגריה.

דוברוזה הדרומית היא מחוז בצפון מזרח בולגריה הגובל עם רומניה והדנובה קרוב לספר הדנובה לים ולחופי הים השחור, המחוז ידוע בפוריות האדמה שלו והיווה במשך המאה ה20 סלע מחלוקת בין רומניה לבולגריה לגבי השליטה בו. המילה דוברוזה כנראה נובעת מהמילה טוב – דוברה, בבולגרית.  

הערים המרכזיות בדוברוזה הדרומית הם דובריץ וסיליסטרה, בעבר הייתה בו אוכלוסייה טורקית גדולה, לגבי העותומאניים הדנובה הייתה השער לאירופה והם בנו מצודות מרשימות לאורכה. בשנים 1913-1940 הוא היה בשלטון רומני. אך עם הכיבוש הבולגרי המחודש התרחשו חילופי אוכלוסיות וכיום דוברוזה היא בעיקר בולגרית.

דובריץ dobrich

עיר גדולה במונחים בולגריים – קרוב ל100.000 איש, שהיא מרכז חקלאי פורה, נמצאת כ30 ק"מ מהים השחור ומבוססת על חקלאות ומוצריה. יש בה מספר כנסיות, גלריה עירונית יפה, מוזיאון להיסטוריה, ומוזיאון אתנוגרפי, בתים מתקופת תחייה, ואפילו בית כנסת עתיק, ממנה הגיעו אנשי רוח כגון הסופר yordan yovkov שיש בית לכבודו.

 

 

סיליסטרה silistra

עיר היסטורית חשובה לחופי הדנובה המונה כ40.000 איש. בעבר הייתה במקום עיר רומאית בשם דורוסטרום, ממנה נשארו שרידים ובעיקר קבר רומאי מרשים מהמאה ה4 לספירה. בו פרסקאות פגאניות שנשמרו בצורה טובה. שרידי מצודות מימי הביניים והתקופה העותומאנית. וקבר יהודי חשוב.

דוסטרום הוקמה כמצודה רומאית ונהייתה עיר בימי מרקוס אוראליוס, הקדושים הראשונים של בולגריה הם חיילים רומאיים שהוצאו להורג בדורוסטרום – סיליסטרה, ביניהם סנט דאסיסו dasius (השרידים שלו נמצאים באנקונה באיטליה) וסנט יוליוס הווטרן Julius the veteran. היא נכבשה על ידי הגותים ונהייתה מרכז כפירה אריאנה חשוב.

במהלך ימי הביניים מילאה סיליסטרה – דסטרם, תפקיד חשוב במאבקים על השליטה בבלקן בין האימפריה הבולגרית הראשונה והשנייה, לבין הביזנטים, ההונגרים ואפילו הרוסים והמונגולים.

ב1400 נכבשה על ידי העותומאניים ושינתה את שמה, היא נהייתה אחת משרשרת מצודות חשובות לאורך הדנובה שהגנו וסיפקו את נתיב הכניסה והפלישה לאירופה.
בשנים 1819-1826 היה הרב אליעזר פפו מנהיג הקהילה היהודית הוותיקה, ונקבר במקום. מקום קברו נהפך לאתר עלייה לרגל.

אליעזר פאפו כתב את הספר פלא יועץ, הוא הגיע לבולגריה בגיל צעיר -27 ומת צעיר. הוא היה סגפן גדול שהתעמק בתפילה ובאורח החיים הנכון, וכתב על כך מספר ספרים. יש סיפורי ניסים רבים עליו, כמו למשל שעשה את קפיצת הדרך לעיר מסראייבו בה גדל, ושמותו ב1827 הביא להפסקת מגיפה בעיר. לפני מותו אמר שכל המשתטח על קברו לאחר טבילה, תפילה ואמירת פרקי תהילים יזכה לברכה וישועה, וכך היה. עשרות אלפים באים מכל רחבי העולם למלא את עצתו.

במהלך המלחמות בין הרוסים לעותומאניים שוחררה סיליסטרה ונכבשה מחדש מספר פעמים, עד לכיבוש הסופי שלה ב1877. כיום היא מרכז חקלאי ושלטוני. בתקופת הקומוניזם הייתה לה עדנה והאוכלוסייה הגיעה ל70.000 איש, אך מאז היא ירדה בכמעט חצי בגלל ילודה נמוכה והגירה שלילית

יש בה שרידי מצודה עותומאנית, מוזיאון להיסטוריה מעניין, ששלוחה שלו הוא הקבר הרומאי, וגנים יפים על חופי הדנובה.

 

 

אתרים לחופי הדנובה

רוסה ruse

זאת העיר החמישי בגולה בבולגריה (150.000 איש), לאחר פלובדיב, סופיה, בורגס וורנה. והיא מהווה נמל חשוב על הדנובה ושער לרומנה, נמצאת רק 75 ק"מ מבוקרשט. העיר ידועה באדריכלות הנאו קלאסית שלה ונקראת לכן, ווינה הקטנה.

משמעות השם רוסה בבולגרית זה "שיער בלונדיני" והאגדות מספרות שבלונדינית ייסדה את העיר. היא הייתה מיושבת כבר בתקופה הנאוליתית, כמו מקומות אחרים לאורך הדנובה. מקום מקודש לאלה, הפכה לעיר בתקופה הרומאית. נהרסה על ידי האוורים והוקמה מחדש בימי הביניים.

בזמן העותומאניים עלתה לגדולה. בשלהי האימפריה זה היה מקום מפגש בין אוסטרו הונגריה, רוסיה והעותומאניים, הלאומיות הבולגרית והרומנית. סופרים ואנשי רוח צמחו ברוסה וקונסוליות הוקמו בה. העיר נבנתה מחדש לאחר השחרור ב1878 בסגנון אירופאי. נוסדו בה מוסדות חינוך ותעשייה. הייתה בה קהילה יהודית חשובה. היא הייתה העיר השנייה או השלישית בגודלה בבולגריה. ב1954 נבנה גשר בין בולגריה לרומניה.

ברוסה יש את המגדל הגבוה בבלקן ומסעדה בראשו (200 מטר), וכמו כן מוזיאון אזורי חשוב להיסטוריה, שרידי מצודה רומאית, פנתיאון של גיבורי התחייה הבולגרית. מוזיאון טבע, גלריות, אוניברסיטה, מתקני ספורט, אופרה, תיאטרון, כנסיות חשובות, בית כנסת ועוד.

לא רחוק מהעיר:
נמצא מנזר בסרבובו
basarbovo
החצוב בסלע. שבעיקרו הוא המתקופה העותומאנית.

פארק רוסנסקי לום Rusenski lom

אזור של קניונים וסלעי נהר מרהיבים שבו נמצא מנזר סלע חצוב נוסב בשם איוואנובו Ivanovo (אתר מורשת עולמי).

אתר זה שונה מכל דבר אחר שנמצא בבולגריה גם בפרסקאות שבו וגם בצורת ואיכות המערות, מזכיר אולי את קפדוקיה, מקום חשוב למסורת ההיסיכייה באימפריה הבולגרית השנייה. וקשור לעיר הסמוכה צברן. ומבטא את האמנות הפלאולוגית בשיאה.  

בכנסייה שבמקום יש ציורים שהם רנסנס לפני הרנסנס, דמויות ערומות של אטלס, פנים עם הבעות ופרפסקטיבה, וכן מחזור ציורים מיוחד הקשור לקדוש סנט גרסימוס מעמק הירדן, שחי ליד יריחו והתחיל את נזירות אגן הירדן במאה ה5 לספירה (מתחם סנט גרסימוס), רואים את גרסימוס והאריה שלו


מצודה מרשימה מימי הביניים בשם צברן chevren

בעיקולי נהר הלום, שהייתה שנייה בחשיבותה באימפריה הבולגרית השנייה לאחר ווילנקו טרונובו וכיום היא אתר ארכיאולוגי.

 

 

אזור מואסיה בין הבלקן לדנובה

פלבן Pleven

עיר גדולה במונחים בולגריים 100.000 איש. נודעה בשל ה"מצור של פבלן" סטלינגרד של המלחמה העותומאנית רוסית שהביאה לשחרור בולגריה ב1878.

פלבן היא בלב מואסיה ההיסטורית, מחוז רומאי הגובל בדנובה שהיה אזור חקלאי והתיישבותי פורה עד המאה ה4 לספירה, זמן תחילת פלישות הברברים, מאז הוא ירד מגדולתו ולא חזר אליה מעולם.
יש באזור סימני התיישבות אדם מלפני שבעת אלפים שנה! ביניהם אוצר ניקולאובו, לאחר מכן הגיעו התרקים ולאחר מכן הרומאים שבנו כאן מצודה, בזיליקה נוצרית הוקמה כאן כבר במאה ה4 לספירה.

פלבן הייתה מעוז של האימפריה הבולגרית הראשונה והשנייה. ולאחר מכן באו העותומאניים. יש בה מוזיאון אתנורגפי חשוב, שרידי המצודה העותומאנית, ופארק טבע יפה kaylaka


אתרי האימפריה הבולגרית הראשונה
 
פליסקה pliska
 
הייתה בירת האימפריה הבולגרית הראשונה עד לזמן סימיון הראשון, עיר גדולה שמה שנשאר ממנה זה שרידים ארכיאולוגים, כאן הקים בוריס הראשון בית ספר בראשות סנט נחום שבו חינכו את בני הנוער ופיתחו את האלף בית הקירילי, בנוסף לאוכריד במקדוניה.
העיר הייתה בגודל 23 ק"מ מרובע, יותר גדולה מביזנטיון, ובמרכזה עיר פנימית שהיא מרכז השלטון. כמו העיר האסורה בפקינג. בתוכה הייתה בזיליקה ענקית ומפוארת באורך מאה מטר ששרידים שלה משוקמים כיום
בלב העיר הפנימית יש מוזיאון חשוב ובו מודל של הבזיליקה וסיפור תולדות העיר, לידה חפירות של אתרים שונים שמתוארים במוזיאון. שער הכניסה לעיר הפנימית וחלק מהחומות שוחזרו.
לא רחוק משם יש קומפלקס עם חצר שבה מוצגים אותיות האלף בית הקירילי, הקדושים שהמציאו אותם, והמשמעות של כל אות. Yard of the Cyrillic alphabet
האותיות מוצגות בכמה אולמות ובכמה צורות, וכן יש גלריה של ציורים היסטוריים של תולדות הממלכה וקבלת הנצרות. בנוסף על כך ישנו במקום מוזיאון שעווה של המלכים העיקריים שמלכו בפליסקה במשך מאתיים שנה שבהם הייתה בירת בולגריה.
 
פרסלב preslav
 
הצאר סימיון הראשון הקים כאן בירה חדשה לאימפריה המתפשטת שלו, במקום פליסקה הסמוכה, בירה שאמורה הייתה להתחרות בקונסטנטינופול, במרכז כנסייה מוזהבת גדולה בעלת מבנה קונצנטרי מיוחד. מהעיר העתיקה נשארו חומות מרשימות, שרידי הארמונות והכנסיות, דרכים ומבנים. זהו אתר ארכיאולוגי מרשים שיש בו גם מוזיאון יפה.
פרסלב הייתה מרכז תרבות והשכלה, בה פעל סנט נחום, ופותח הכתב והספרות הקירילית. היא הוחרבה ל960 על ידי הנסיך הרוסי מקייב, ואחר כך על ידי הביזנטיים. יושבה שוב בימי האימפריה הבולגרית השנייה. אך לבסוף ירדה מגדולתה בעקבות פלישות הטטרים ונעזבה.

אוסמר osmar
בכפר אוסמר ישנם כנסיות מיסטיות חצובות בסלע מתקופת האימפריה הבולגרית השנייה, בהם היו מתרגלים את מדיטציות ההיסכייה. המערות נמצאות 3 ק"מ מהכפר במרומי צוקים, והיו כנראה עולים אליהם בחבלים. הכנסייה המפורסמת ביותר נקראת קוסטנדינוב, אולי על שם קונטנטינוס, ובה מזבח וכמה פרסקאות, היא מורכבת משני חלקים, מעליה סלע ובו פתח בצורת עין, שנקרא העין. זה מקום מקודש כבר מימי קדם.

לפי פרופסור דמיאן פופכריסטוב בספרו "הבוגומילים" בכפר זה אסף הקוסם בויאן, בנו של סימיון הראשון, את 21 השליחים הראשונים של התנועה הבוגומילית וייסד דרך של חירות, שיוויון ואחווה דרך אהבה. כל זה קרה בתחילת המאה ה10 לספירה, בכפר ששמו (אוסמר) קשור למספר המקודש שמונה. 
 
שומן shuman
 
עיר הקרובה לשרידי הבירות העתיקות של הממלכה הבולגרית הראשונה – פרסלב ופליסקה, ולכן מהווה בסיס יציאה טוב לביקור בהם. נמצאת במערב המדינה בצד הצפון מערבי של הרי הבלקן, המילה "שומה" משמעה חורש.
בלב העיר מצודה שיסודותיה מתקופת הברזל. נבנתה מחדש על ידי הרומאים והאימפריות הבולגריות. בזמן סימיון הראשון הופכת למרכז דתי ותרבותי חשוב וכך גם באימפריה הבולגרית השנייה, עת היא מחליפה את פרסלב בחשיבותה.
 
במאה ה15 העותומאניים מחריבים את העיר ומזיזים את מיקומה, מקימים אותה מחדש. במאה ה19 היא נהיית מצודה עותומאנית חשובה ומרכז שלטוני. ממלאת תפקיד חשוב בתנועת התחייה הבולגרית, ולאחר השחרור היא משתלבת בבולגריה החדשה. הייתה בה קהילה יהודית גדולה, משפיעה וחשובה
 
המונומנט המרכזי בשומן הוא המבנה הקומוניסטי הענק לכבוד 1300 שנות היסטוריה בולגרית על הגבעה. בנוסף על כך יש בה מסגד גדול ויפה מהמאה ה18 – בשם "טובול", שרידי המצודה והעיר העתיקה, ועוד.

שוושטרי sveshtari

ראו מאמר אתרים תראקיים

טקה דמיר בבה demir baba tekke

אחד מהאתרים הסופים החשוב ביותר בבולגריה, שקשור לתנועת האלווי הטורקית, נמצא ליד הכפר סווסטרי ולא רחוק מהקבר התרקי המפוסם במקום, נוסד במאה ה16 על מקום אתר תרקי קדוש. יש שם מעיין קדוש, טורבה - מסגד וקירות תוחמים עם אבני ענק שהם כנראה עתיקים יותר ועליהם סימנים גיאומטריים מסתוריים.
הבניין שלו כיפה חרוטית והוא בנוי בסגנון סלג'וקי נמצא בערוץ מיסטי והירידה אליו במדרגות.

 

חוף  הים השחור

וורנה varna

קראו על אתרי הטיול הבאים בבולגריה, ובואו לגלות ארץ יפה זו - לחצו לקישור:
צפון בולגריה

הצעות לטיולים שונים בבולגריה לקבוצות סגורות

ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו