הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

קלמנט ונחום מאוכריד - טיולים לרחבי העולם

מייסדי הנצרות הסלאבית והכתב הקירילי

במאה ה9 החלה להיבנות המדינה הבולגרית שכללה את מקדוניה, בולגריה, וחלקים נוספים של הבלקן. העם הבולגרי נוצר ממיזוג של רוב סלאבי עם מיעוט כובש תורכי/מונגולי עם זה היה בשל לקבל עליו דת חדשה ותרבות חדשה. פוטיוס (פטריארך קונסטנטינופול) חשב שניצור הסלאבים הוא הזדמנות לתקן את עיוותי העבר וליצור אצלם נצרות שתהיה קרובה ביותר באופייה לנצרות האמיתית שאליה הטיף ישו, נצרות שהיא דרך רוחנית להארה הקשורה לדת אישית פנימית וחיי טוהר. הוא שלח שליחים אל הסלאבים בכדי לנצר אותם.

הראשונים שנשלחו היו קיריל ומתודיוס והם הגיעו בתחילה אל מוראביה שהיא כיום חלק מהונגריה, בה ישב עם סלאבי. יחד איתם הגיעו הרבה שליחים/תלמידים אחרים. לאחר מותם של קיריל ומתודיוס וכשלון השליחות למוראביה הגיעו שניים מתלמידיהם הקרובים לבולגריה. היו אלו סנט נחום וסנט קלמנט, בעידודו של פוטיוס.

השליחות אל הבולגרים

השליחות של קלמנט ונחום הצליחה. המלך הבולגרי בוריס הראשון קיבל עליו את הנצרות ולימים הפך  לנזיר בהר אתוס, קלמנט היה מיועד להיות היועץ שלו, אבל וויכוח ביניהם על אימוץ האלף בית היווני, גרם להרחקתו לאוכריד שם ייסד אוניברסיטה אגדית בה למדו 3500 איש. הוא לימד על חיי הדת, הקדושים, הארת הנפש, תרגם ללא הרף מזמורים, תנ"ך, ספרות, קלמנט יצר באוכריד מרכז לתרבות והנצרות הסלאבית. נחום נשאר בפליסקה ועסק בעבודה חינוכית ותרבותית, בפרסלב נבנה מנזר בו למד ושהה גם הבן של בוריס שלימים ירש אותו – סימון הראשון, ועם הפיכת הבולגרים לנוצרים נבנתה שם בירה חדשה במקום פליסקה – הבירה הקודמת. בפרסלב למד סימון הראשון את מסתרי הדת והדרך הרוחנית בהנחייתו של סנט נחום.
 
קלמנט מונה לבישוף הסלאבי הראשון בבלקן ב-893 לפני הנסיך סימון הראשון, וביקש שנחום יחזור לאוכריד כדי לעזור לו בעבודת בניהול האוניבסיטה שהוא ייסד. נחום נהיה ראש האוניברסיטה של אוכריד בעוד קלמנט מתרכז בתפקידו כראש הדתי של הבולגרים. כתוצאה ממאמציהם 3500 תלמידים גמרו את האוניברסיטה הסלאבית הראשונה. הקוריקולום כלל: שירה, נאום סלבי, תרגום של ספרים מיוונית לסלאבית, חוק, היסטוריה דתית ואזרחית, לימוד הטבע, פילוסופיה, רפואה, ועוד. הוא בנה ביחד עם קלמנט את המנזר של רבי המלאכים מיכאל וגבריאל הידוע היום בסנט נחום של אוכריד, המנזר נמצא על המעיינות של מקור הנהר דרים, מתחת להר גליקיצה. הבנייה נשלמה ב-905 וקלמנט קידש את המקום, שנים ספורות לאחר מכן התדרדרה בריאותו  של סנט נחום והוא רש למנזר ובילה את שארית ימיו בבידוד ותפילה, פעולה זו תרמה להפצת הנזירות במקדוניה. הוא מת ונקבר במנזר בשנת 910.

קראו מאמר על אגם אוכריד ואתריו - לחצו כאן

 

 

לאחר שנות פעילות ציבורית רבות הן במוראביה והן בפרסלב והן באוכריד עייפה נפשו של נחום באנשים והשתוקקה לחזור לדרך הנזירות, להתאחד שוב עם אלוהים, הוא פרש למנזר המרוחק ובילה בו את שנותיו האחרונות תוך כדי שהוא עושה מעשה ניסים, ומתחיל את מסורת הנזירות של בולגריה ומקדוניה. אין צורך לציין שהמנזר נהפך מהר מאד למקום עלייה לרגל ומקום לימוד ובמיוחד מקום ריפוי מכיוון שסנט נחום היה רופא.
 
אין צורך לציין שהמנזר נהפך מהר מאד למקום עלייה לרגל ומקום לימוד ובמיוחד מקום ריפוי מכיוון שסנט נחום היה רופא ומלומד.
קלמנט מת עשר שנים אחריו וקבור במנזר של סנט פנטלימון המרפא שהוא עצמו בנה באוכריד. מהכתבים של קלמנט והאוניברסיטה של אוכריד נשארו הבשורה של מרי, מזמורי סיני, ספרי תפילה קודקס וותיקן ועוד.
 
הבישופות של אוכריד שנוסדה על ידי קלמנט ונחום הפכה לפטריארכיה וארכיבישופות, מוסדותיה התקיימו במשך שמונה מאות שנים, עד שפורקה על ידי הסולטאן מוסטפה השלישי ב-1767, במקביל לפירוק הארכיבישופות של הסרבים בפגה והכפפת כל הנוצרים לפטריארכיה באיסטנבול. הכנסייה הוקמה מחדש ב1958 והוכרה כעצמאית על ידי הכנסייה הסרבית והפטריארך של איסטנבול.

קראו מאמר על הציורים במנזר סנט נחום - לחצו כאן
 

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

סנט קלמנט ונחום

סנט פטקה

נצרות אורתודוקסית

נצרות סלאבית

נצרות קתולית

נצרות פרוטסטנטית

נצרות מונופיזיטית

נזירות מצרית

נצרות כופרת

נצרות אתיופית

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו