הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

קתרים - טיולים לרחבי העולם

הכפירה הקתרית
התנועה הקתרית הייתה האיום הגדול ביותר על הכנסייה הקתולית במאה ה13, היא התפשטה בחבל לנדוק הצרפתי, באזורי פיאמונטה ואגם ז'נבה וחלקים מאירופה. הייתה זו תחייה של התורה הגנוסטית שפרחה במאות הראשונות לספירה במצרים ורחבי המזרח התיכון, נרדפה על ידי מוסדות הכנסייה וכמעט והושמדה, אלא שהייתה לה תקומה דרך תנועה בשם הבוגומילים שהתפשטה והצליחה מאד בבלקן, החל מהמאה ה10 לספירה.
לפי היסטוריונים המסתמכים על מסמכי כנסייה, שליחים של הבוגומילים הגיעו לדרום צרפת ולכל רחבי אירופה והחלו להעביר אנשים לאמונה הדומה לזו של הבוגומילים. וכאן תחילתה של התנועה הקתרית. לפי הקתרים באדם יש יסוד רע ויסוד טוב, הרע הוא הגוף והטוב הוא הרוח. מטרתו של האדם בחיים להתחבר לטוב ולטהר את הרוע. ולכן השלב הראשון בדרך הרוחנית הוא קתרזיס. ומכאן השם "קתרים".
החברה הקתרית התחלקה לשני מעמדות: המושלמים – האנשים הטהורים, אלה שעשו את תהליך הטיהור וזכו בשלב הבא – הארה. והאנשים הפשוטים שאורגנו במסגרת חברתית תומכת המדגישה שוויון סוציאלי. הקתרים הטיפו לרפורמות בחברה והתנגדו באופן נחרץ למוסדות הכנסיה, בהם ראו התגלמות הרוע עלי אדמות. הם הסתמכו על חלקים מהברית החדשה, במיוחד ספר יוחנן, והכחישו חלקים מהאמונה הנוצרית המקובלת, כולל חלק מספרי התנ"ך, פולחן הצלב ומריה.
חוקר בשם אנטונין גדל, שהיה החוקר החשוב ביותר של הקתרים במאה ה20. מצא מערות הקשורות בקתרים בהרי הפירנאים (האזור בו גדל)  לפי דבריו המושלמים בילו שלוש שנים במערות אלו עוברים תהליך חניכה וטרנספורמציה המקביל לסיפור חייו של ישו בברית החדשה – טרנספיגורציה, מוות ולידה מחדש. לאחר מכן יצאו להטיף את הבשורה בכפרים, זה המשמעות האמיתית של הגביע הקדוש. הקתרים המשיכו מסורות רוחניות עתיקות של האיסיים, הרמטיזם ומצרים.
הקתרים הצליחו במיוחד בדרום צרפת, היה זה חבל שבאופן מסורתי היה פתוח לסוגי נצרות אחרת מאלו של הקתולים, מכיוון ששלטה בו שושלת של רוזנים  ויזיגוטית שנטתה לנצרות אריאינית. מעניין לציין שאחד מרוזני שושלת זו - רימונד מסן ג'יל היה המפקד החשוב ביותר של מסע הצלב הראשון. אזור דרום צרפת במאה ה12 היה מעוז של סבלנות, תרבות ואנושיות, מפותח כלכלית ובעל תרבות עירונית מתקדמת. היו סוגים שונים של קתרים והם השתלבו באוכלוסיה הכללית. עדות לקבלה שלהם על ידי השליטים נמצאת בצלב הקתרי - שלו ארבע הזרועות מתחלקות לשמונה והופכות לשנים עשר. זה היה גם הסמל של רוזנות טולוז.
בתחילת המאה ה13 החליט האפיופיור לשים קץ לחגיגה. מסע הצלב האלביוני אורגן כנגד הכפירה הקתרית והונהג על ידי אצילים וצבא מצפון צרפת שהשתמשו בהזדמנות כדי לכבוש את הדרום ולבזוז אותו. גדודים של אבירים פשטו על הערים והכפרים רצחו ושדדו מכל הבא ליד. רוזני טולוז ניסו להיאבק בהם, אבל ללא הצלחה. אחד הסיפורים המזעזעים ביותר היה על כיבוש העיר בזיאר beziers על ידי צבאו של האפיפיור. בעיר זו היו קתולים רבים. לאחר כיבושה נשאל נציג האפיפיור "מה לעשות עם הקתולים? כיצד להבדיל בינם לבין הקתרים?"
התשובה הייתה: "הרגו את כולם, אלוהים כבר יבדיל ביניהם".
הקתרים האמינו בשוויון נשים וגלגולים בין אישה לגבר, התכחשות לעולם החומר והתרכזות ברוח שהיא ללא מגדר. הם האמינו במריה מגדלנה. ובכך שנשים יכולות להיות מנהיגות רוחניות. נשים היו בין המושלמות. לפי הבשורה של יוחנן מריה מגדלנה יותר חשובה מפטרוס.
יחד עם זאת היה אצל הקתרים מיסוגיניה (שנאת נשים), אמונה שהם מושכות לעולם הפיזי.
סנט דומיניקוס ניסה לשכנע את הקתרים החל מ1203 והבין שרק סגפנות וצניעות ינצחו במערכה.
בזמן השפעתה של אליאנור מאקווטינה, הקתרים שגשגו בדרום צרפת. הנרי השני מת ב1189, אליאנור מתה ב1204, ואז התחילה הרדיפה
בשנת 1208 בעקבות וויכוח בין האפיפיור וריימוד נסיך טולוז פונה הראשון אל פיליפ אוגוסט בבקשה למסע צלב נגד הקתרים. זה מרשה לברונים של הצפון לצאת למלחמה בדרום כשהשלל מובטח להם. במשך 20 שנה הם הורסים את הדרום והורגים בקתרים.

לפי מירצה אליאדה (תולדות האמונות ג' עמ 160) נישואים, טבילה, לחם קודש והווידוי נחשבו דברים חסרי שחר על ידי הקתרים. אלוהים לא ברא את העולם הגשמי אלא ישות משנית. רוח הקודש יורדת על ראשו של המאמין המשלב ידיים ומטהרת אותו. 

"טקס הקבלה לכת נקרא conventza נערך בתום תקופת חניכות ארוכה, טקס איניטיאציה שני נקרא consolamentum ורק מי שעבר אותו נועלה לדרגת מושלם, זה היה מבחן קשה שלרוב נערך לפני המוות, או לפי רצונו של המאמין, החלק הראשון כלל וידוי כללי באזני האסיפה ובנוכחות הנמהיג שישב והחזיק מול עיני המועמד עותק פתוח של כתבי הקודש. המועמד היה מקבל באופן טקסי את ה"אבינו שבשמיים, כורע מול הנהיג (המבוגר ב"מושלמים") ומבקש ממנו לברכו ולהתפלל לאל למענו החוטא. 
"יברך אותך האל" היה עונה המנהיג "ויהפוך אותך לנוצרי מושלם ויעניק לך סוף שכולו טוב". בשלב מסויים בטקס, המנהיג היה פונה אל המועמד וקורא לו להתנער מהכנסייה של רומא ומן הצלב שהכומר הקתולי עשה על מצחו כאשר הטביל אותו." 
המושלמים ניהלו חיים סגפניים, וקיימו שלוש צומות ארוכות מדיי שנה."  
 
קשר לאהבה החצרונית
חוקרים שונים ניסו להראות על הקשר בין שתי התנועות שפרחו בחצרות של הברונים והאצילים בדרום המאושר. ייתכן והפיכת האהבה לאידיאל אפלטוני קשורה להתנגשות עם הכנסייה והקמת האינקוויזיציה.
Denis de Rouge mont טוען לקשר בין הקתרים לטרובדורים, מקומה החשוב והשוויוני של האישה, המוטיב של פרידה ומוות
 

קתרים

סיכומים הספר Gnosticism, stuart holroyd
יודעים עליהם הרבה כי נשמרו מסמכים באינקוויזיציה. שליחים בוגומילים הגיעו ללומברדיה וטוסקנה. בשנת 1167 התקיים כינוס קתרי בצרפת ויושב הראש היה בישוף בוגומילי מקונסטנטינופול (הוכחה לכך שמדובר בתנועות אחיות). היו שלוחות של הבוגומילים בקונסטנטינופול, ואלו פיתחו את התורה בכיוון אוניברסלי ולא מקומי. היו קתרים בגרמניה, איטליה, ספרד. הם קראו לעצמם "הנוצרים הטובים" או ה"אנשים הטובים", "חברים של אלוהים".

המושלמים עברו טבילה עם ספר, מילה וידיים, ולאחר מכן חיו חי טוהר ללא מין, בשר ויין, נשים היו שוות לגברים. הם היו עלית שמתחתיה המוני המאמינים הרגילים. הם עסקו בהפצת התורה, אך לרבים גם היה מקצוע. נדדו ממקום למקום. הרבה מהתורה עבר במשלים וסיפורים. 
"הייתה ציפור בשם פליקן, הנוצות שלה זהרו כמו השמש, ועיסוקה היה לעקוב אחר השמש. היו לה גוזלים שהיא השאירה בקן, כדי שתוכל לנוע אחר השמש באופן חופשי, במהלך היעדרותה חיה פראית נכנסה לקן וקרע מהגוזלים את נוצות כנפיהם, מקורם וציפורניהם. לאחר שזה קרה כמה פעמים הפליקן החליטה להחביא את זוהרה ולהתחבא בין גוזליה כדי להפתיע ולהרוג את החיה. כשזו בא שוב לקן, כך היא עשתה והקטנים נושעו. באותה צורה הכרייסט החביא את הזוהר שלו כשהתגשם בבתולה מרים, וכך היה מסוגל לתפוש את האלוהים הרע ולאסור אותו בחשכת השאול. וכך האלוהים הרע הפסיק להרוס את יצורי האלוהים הטוב"
בסיפורים יש מוטיבים כמו גלגול הנשמות הרעות בחיות בסוג נמוך, הדואליזם של גוף ונפש, הזיהוי של אלוהים הטוב עם האור, הניגוד בין אלוהים טוב ורע, הרצון לחזור הביתה, נפילת האדם והכליאה שלו בלבוש הגוף, תעלולי השטן.
הסקרמנט החשוב ביותר היה לפני המוות, בהזדמנות זו רבים נעשו מושלמים כביכול וקיבלו עליהם נדרים שממילא הם לא יכלו להפר. היה להם ברית חדשה אך בנוסח קצת אחר מהכנסייה ועם פרשנות אלגורית מקורית משלהם.
ראו ספר של ההיסטוריון emamanuel le roy laduric על הקתרים montaillou

מאמרים על הגנוסטיות - לחצו לקריאה
ספרות גנוסטית
מיתולוגיה גנוסטית
היסטוריה גנוסטית וסקירה כללית
בתי ספר גנוסטיים
המאמצים
המניכאים
הפאוליקנים
המסיליאנים
הקתרים בצרפת
הבוגומילים 
 

 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו