הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

רוגום הירי - טיולים לרחבי העולם

גלגל רפאים

גלגל רפאים, או רוגום הירי בשמו העממי, הוא מאתרי הקודש העתיקים והגדולים ביותר, המזכיר מבנים דומים ברחבי העולם כמו סטונהג' באנגליה. מדובר על גלגל אבנים ענק שנמצא בדרום רמת הגולן לא רחוק מגמלא. עד לא מזמן חשבו שהוא מתקופת הברונזה הקדומה, אבל היום הדעה המקובלת מייחסת אותו לתקופה הכלקוליתית (freikman, 2012) כמובן שאיננו יכולים לדעת מה היה הפולחן בעת ההיא, ואם הוא עורר או לא עורר רגשות של קדושה, אבל כיום זה נהיה מרכז עלייה לרגל של תנועות עידן חדש שחוות "אנרגיות", "תקשורים", ורגשות מסוג הקדושה במקום זה, ולכן עונה על הדרישות של העבודה שלנו.
מידות האתר מרשימות: קוטר המעגל החיצון 156 מטר, אורכו קרוב ל500 מטר, גובה הקירות החיצוניים עד שני מטר, אך בעבר הם היו גבוהים כפלים, יש בהם שתי פתחים: אחד כלפי צפון מזרח, למקום זריחת השמש ביום הארוך בשנה, אלא שבפתח יש ערימת אבנים שמונעת ממנה לזרוח ישירות כלפי מרכז המעגל. פתח שני כלפי דרום מזרח, מקום זריחת השמש ביום הקצר בשנה. במזרח המדויק ישנם שתי אבנים גדולות מהשאר שביניהם השמש זורחת בימי השוויון – סתיו ואביב.
בתוך הגלגל יש עוד שלושה מעגלי אבנים, אחד מהם קטן, לרוב הם מאבני גוויל, אבל לעיתים רואים סיתות של אבני גזית, ובתוכם חצי עיגול נוסף ותל אבנים גדול – דולמן בקוטר יותר מעשרים מטר, שהגיע בעבר לגובה שמונה מטר ובתוכו חדר עם מסדרון גישה.
כמות האבן במקום מגיע ל40.000 טון, והקמתו הצריכה יותר מ25.000 ימי עבודה.
גלגל רפאים נחקר באופן יסודי על ידי חוקרים מאוניברסיטאות תל אביב ובאר שבע.

לפי דויד פריקמן, לפני הקמת הגלגל היה שם מבנה מעוגל דומה שפורק לצורך הקמתו, כפי שהיה במקרים של מקדשים מצרים ואחרים עתיקים, שימוש באבני בניין של המקדש הישן מראה על המשכיות של מסורת דתית, שנתקיימה עד לתקופות היסטוריות האתר הוא חלק מגיאוגרפיה מקודשת, המתייחסת לסביבה כאורגניזם שבליבו האתר המקודש (freikman, 2012. P 145). פריקמן טוען שהייתה פרדיגמה של טקסים וקדושה הקשורה למקום שעברה מדור לדור ושעדיין צריך לפענח אותה. בניגוד לסביבה שלו, אזור גלגל רפאים עצמו ריק כמעט ממצאים ארכיאולוגים, מסביב יש הרבה כפרים עם כלי חרס, פסלונים, ואילו במרכז כאילו מישהו ניקה את השטח שהפך מעין "טאבו".
יונתן מזרחי מאוניברסיטת תל אביב ואנתוני אבני מאוניברסיטת קולגייט ניו יורק. בדקו אוריינטציות שמימיות וארציות של הגלגל. וגילו את הממצאים הבאים (levant, 1998):
הר חרמון הוא בדיוק מצפון למרכז המעגל, הר תבור נמצא במקום שקיעת השמש ביום הארוך בשנה, אלו הם שני ההרים המקודשים ביותר לקדמונים בצפון הארץ, ומופיעים בתנ"ך יחדיו, ולאורך הדורות כחרמון הגדול והחרמון הקטן.
ישנם 36 קירות המחברים בין העיגולים השונים של המעגל, 20 מהם מכוונים כלפי 22 מהכוכבים הבהירים ביותר בשמיים, מערכות כוכבים משמעותיות כגון אוריון או סיריוס.
זאת ועוד. לבוני האתר הייתה יחידת מדידה אחידה, וכנראה גם מקודשת, של 4.7 מטר, וכל המידות מתייחסות אליה.
בטומולוס עצמו במרכז הגלגל קבר שהוא שימוש משני של המקום, ובו נמצאו ממצאים רבים, זה מוביל לבלבול בזמנים ובפרשנות. בתוך הטומולוס נמצאה צורת פירמידה המורכבת מאבני בזלת גדולות. לא ברור למה שימשה. מתחתיה חדר מגליתי, בתוכו אבן ארוכה המצביעה לכיוון הפתח שדרכו נכנס אור ביום הארוך בשנה.
המעגלים נמדדו מהמרכז ולא אחד ביחס לשני. אלא שמרכז זה לא היה היכן שחדר הקבורה כיום, אלא ארבע מטר מדרום לו, מה שמראה שהמעגלים נבנו ראשונים, ורק לאחר מכן הדולמן המרכזי וחדר הקבורה בתוכו. 
האירוע המרכזי של האתר היה כניסת אור השמש דרך הפתח הצפון מזרחי ביום הארוך בשנה ושקיעתה על הר תבור, אי לכך החוקרים מציעים שבמקום נערך טקסי נישואים המקודשים בין תמוז ואיננה בימים הארוכים והקצרים בשנה, שנועדו להבטיח את פריון האדמה, אדם וחיה.

החוקרים טוענים שהרוג'ום היה בנוסף לכך גם לוח שנה חקלאי שבישר על בוא הגשם והפסקתו, תחילת החמסינים. אלא שלא צריך מבנה כל כך גדול בשביל זה. ויש לכך אינדיקציות אחרות כמו פריחה של פרחים. לפי דעתי החוקרים לא מצויים מספיק בחשיבות הדתית של אירוע היום הארוך והקצר בשנה בימי קדם, כפי שמופיע גם במקומות אחרים בארץ כגון קו k בנגב, או הר כרכום. בנושא זה חשובים במיוחד מחקריו של עוזי אבנר, ואני תקווה שיצליחו לחבר בין המחקר של הנגב והצפון.
אם נתבונן על הרוג'ום מנקודת המבט של המאפיינים של מקום קדוש, הרי שהוא מקיים רבים מהם: יש לו סדר פנימי, צורה גיאומטרית, הבדלה ברורה בין פנים לחוץ, מרכז עולם שהוא הטומולוס שבו בנוי מאבני ענק, ובו מתרחש חיבור של הזכרי והנקבי, שמיים וארץ, מעבר תווך מאדמה לאבן, ועוד. לא פלא שהמקום נהפך אבן שואבת לחסידי העידן החדש שמקיימים בו טקסי מעבר ומדווחים על חוויות מיסטיות.

יש שלושה דברים עיקריים ברוג'ום שיוצרים בו את תחושת הקדושה,
האחד זה ההתייחסות לסביבה, אוריינטציה לכוכבים והרים בולטים, העיגול שמשקף בעצם את נוף ההרים מסביב, הפתח כלפי היום הארוך בשנה פונה אל תל פארס שהוא בולט בסביבה, ועוד.
הדבר השני הוא הגבול והצורה הברורה שנוצרת על ידי מעגלי האבנים הענק והמעגלים המשניים שבתוכו, הבנויים כולם לפי אותה יחידת מדידה.
הדבר השלישי הוא המרכוז שמתבטא בתל האבנים שבמרכז, בקרן השמש שחודרת ביום מסוים מאד בשנה, בהיות האזור שמסביב ריק, כך שהאתר הוא מעין טאבו.
יש ציר עולם ברור שמתייחס לקרן שמש שהיא עקרון מסדר המבטא לידה מחדש של היקום, הקשורה לזמן היולי.
בנוסף על כך יש באתר משולש נסתר בנוסף לעיגול (צורה גיאומטרית), חדר תת קרקעי המהווה מעבר לתווך אחר, והוא נמצא ליד המים הזורמים של נחל דליות.
אין פלא שהוא מעורר רגשות עזים בקרב מאמיני העידן החדש שבאים למקום בהמוניהם, במיוחד ביום הארוך בשנה, שמהווה מעין ציר עולם, נקודת מרכז בזמן.
אין לי ספק שמערכת התפישות והמושגים של האדם הכלקוליתי הושפעה באופן דרמטי מביקור במקום, בין אם היו בו טקסים של נישואים מקודשים, ובין אם לאו.
העיקרון המארגן הוא קשר בין שמיים וארץ, קו עגול וקו ישר, זכרי ונקבי, כמוביל ללידה חדשה. וגם יצירת ענק חברתית משותפת שהיא מעין מנדלה, הוכחה לאחדות של האנשים שבסביבה.
העיגול וזריחת השמש.

בקבלה מדברים על שני סוגים של הנהגה בעולמנו: הנהגת העיגול, שהיא הנהגת העולמות העליונים ומופיעה גם בטבע, והנהגת הקו הישר, שהיא ההנהגה של עולמנו ומחלקת, לכן, את העולם לטוב ורע.
המיתוס הקבלי אומר שבכדי שהעולם ייווצר, אלוהים היה צריך לצמצם את עצמו, לכסות עצמו, להעלים חלק מהאינסופיות שלו. החלל שהתהווה בצמצום הוא חלל עגול, נטול ממדים. הצורה העגולה היא צורה שאין לה ראשית ואין לה אחרית, אין לה התחלה ואין לה סוף. בחלל העגול אין למעלה ואין למטה, אין ימין ואין שמאל, ולכן, בכדי שאותו חלל עגול ראשוני יוכל להתחיל ולהתחלק וליצור את העולמות שעתידים להתהוות בקרבו, בכדי שיוכל להכיל את הנהגת הישר, צריכים היו להיקבע בו קודם כל הממדים, ואלה נקבעו ונגלו עם חדירתה של קרן אור ראשונה מתוך העצמות האלוהית.
חדירת קרן האור הראשונה לתוך החלל העגול מדמה את חדירת הזרע אל תוך הביצית, את מיזוג הזכרי והנקבי, שמחולל את פלא הבריאה והיצירה.
הרבה מהמבנים המגאליתים המקודשים בעולם, ובמיוחד מעגלי האבנים, בנויים כך שקרן שמש ראשונה, ביום מיוחד של השנה, היום הקצר ביותר או הארוך ביותר, או יום אחר, תחדור לתוכם בנקודה שהיא שער למעגל, או נקודת מפתח אחרת מבחינת המבנה. כל המבנה בנוי כך שהוא מכוון אל נקודות זריחת השמש בימים מיוחדים בשנה, כך לגבי סטונהג באנגליה, וכך גם לגבי רוגום הירי ברמת הגולן. מהות המבנה היא עיגול שלתוכו חודר קו ישר.


עוד על קוו עגול וקוו ישר.

קווים עגולים אנחנו מוצאים בטבע בעיגול השמש, הירח, בקשת, בכיפת השמיים. בכל מה שקשור ללמעלה, מסלולי הכוכבים...וגם בהתכוונות הארצית כלפי השמיים: עיגולי העיניים, עיגולי הפרחים, צורות עגולות של אבנים, וכו'....קווים ישרים אנחנו מוצאים בהשלכה של גופי השמיים: בקרן השמש, בהיטלי הצל... וגם בהתכוונות הארצית כלפי השלכת גופי השמיים: גדילת הדשא וגזעים של עצים, שבירת אבנים, מפל מים, צורת הגפיים שלנו, שנועדו להשיג בשבילנו דברים....
הצורה שהולכת עם הנשי היא עגול, צורה זו באה לידי ביטוי בגוף הנשי, ואף בכתב היד (באופן כללי, כתב יד עגול יותר, המסמל בגרפולוגיה יותר ארציות ורגש). הצורה שהולכת עם הגברי היא קו ישר, צורה שבאה לידי ביטוי בגוף הגבר, וגם במקרה זה אפילו בכתב היד (באופן כללי כתב יותר זוויתי, המסמל בגרפולוגיה גישה יותר מנטלית)
בשרידים המגאליתים של ישראל אנו מוצאים הן את הקו הישר והן את העיגול: הקו הישר הארוך ביותר התגלה בנגב ונקרא קו K, זהו קו ישר באורך של יותר מ4 קילומטר! המכוון כלפי היום הארוך ביותר בשנה, מדובר על קיר נמוך שחוצה הרים וגבעות...העיגול המרשים ביותר שהתגלה בארץ הוא רוגום הירי ברמת הגולן, מעגל אבנים בקוטר 150 מטר! שלצורך בניינו נאספו יותר מ60 אלף טון! אבני בזלת.
הסינים נתנו לשתי הצורות הבסיסיות הללו שמות: יין ויאנג. אלו שני הכוחות שלפיהם העולם עובד: יין הוא נקבי שחור, עגול ומקבל, יאנג זכרי, בהיר, ישר ונותן. הסינים פיתחו מדע שנקרא "פנג שואי" שמתייחס לאנרגיות של האדמה, לאנרגיה הם קראו "צ'י". הם האמינו שבאדמה ישנם זרמים של צ'י הנקראים "דרכי הדרקון", ניתן להעצים אותם ולהשפיע עליהם על ידי בנייה של מבנים מסוימים בנקודות מסוימות של הזרימה. (האנלוגיה היא למרידיאנים בגוף האנושי שניתן להשפיע עליהם על ידי דיקור).

 


גלגל רפאים – רוגום הירי.

ניתן להגיע לרוגום הירי בהליכה קצרה של חצי שעה מהכביש הראשי של הגולן, קצת לפני הפנייה לשמורת הטבע של גמלא, לצורך הגעה צריך להצטייד במפה ולהתייעץ עם מישהו שמכיר את הדרך, מכיוון שהיא לא מסומנת, וגם נמצאת בתוך שטח אש (ולכן אפשר להגיע רק בחגים או בשבתות).
רוגום הירי נמצא בתוך נוף המישורים של מרכז הגולן. ממזרח ומצפון נראים תלי הגעש של הגולן והחרמון, ממערב הרי כנען, התחושה היא כמו להיות על במה ענקית. במרכז הגלגל יש תל אבנים שמתנשא לגובה יותר מ8 מטר, מעליו ניתן לראות את כל הגלגל בברור. זה גם המקום שממנו ניתן להבחין בקרני השמש הראשונות בזריחה של היום הארוך ביותר של השנה. המעגל בנוי משלושה מעגלים קונצנטריים, כאמור הפתח החיצוני הוא כלפי הזריחה ביום הארוך ביותר. בתוך התל המרכזי יש מבנה קבורה מרשים, שכנראה הוא יותר מאוחר מבניית הגלגל עצמו.
להגיע לרוגום הירי, בכל יום ובכל שעה, זו חוויה מיוחדת במינה, עוצמתו של המקום עולה על כל ההסברים. לאחר הביקור ברוגום עצמו כדי להמשיך לשמורת גמלא, הנמצאת "מעבר לכביש" שם יש שדה דולמנים מרשים, מהגדולים ביותר בגולן. התיארוך שלו מאוחר אמנם מהגלגל, אך הוא נותן מושג נוסף לגבי תרבות האבנים הגדולות (מגאליתי) שפעם שלטה בעולם.


מאמרים על מקומות בגולן - לחצו לקישור
בניאס
רוג'ום הירי
סוסיתא
גמלא
דרוזים בחרמון

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו