הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

שושלת בית סבוי - טיולים לרחבי העולם

שושלת בית סאבוי.

הם אלו שהביאו לאיחודה של איטליה. שושלת מלכים שהתבססה באזור סבוי באלפים הצרפתים, שוויצריים, איטלקיים, התחילה כבר בתחילת המאה ה11, ( 1003 לספירה) מקורה לא ידוע, אך נראה לי שהם מייחסים עצמם להופעת אדם חדש באלף השני, ולכן דאגו להביא לטורינו את התכריך שבו נקבר ישוע ועליו נטבעה דמותו כהקרנה של אור, התכריך של טורין. זהו אחד החפצים הקדושים ביותר בנצרות והוא נשמר עד היום בקתדרלת בטיסטה ליד פיאצה ריאלה, הוכחה חיה לקיומו של ישו והעובדה שאור קרן ממנו (ראו מאמר נפרד), ישו כאדם - מורה מואר, התגלמות ארכיטיפ אדם קדמון לכל קדומים (מונח קבלי).

שושלת סבוי התחילה שלטונה בחלקים של האלפים הצרפתים והשווייצריים, והרחיבה אותו אל חוף הים התיכון, אזור ניס, ופיאמונטה באיטליה. בשנת 1280 הם כבשו את טורינו. הכוח של הממלכה היה שליטה על מעברי האלפים בין איטליה לשאר אירופה וכתוצאה מכך על הסחר בין איטליה לארצות אחרות. כחלק ממגמה זו התאמצו מלכי סבוי להשיג שליטה בים ועם השנים השתלטו על סרדיניה, וגנואה (ולפרק זמן קצר אף על סיציליה).
עד המאה ה16 הבירה של ממלכת סבוי הייתה בצברי שבדרום מזרח צרפת, עמנואל פיליברט, איש הברזל של שושלת סבוי הרחיב את שטחי הממלכה והעביר את הבירה לטורינו, מייסד בהזדמנות זו את המסדר של סנט מוריץ ולזרוס. ומביא לטורינו את הבד של טורין. המעבר הרשמי היה ב1563, ב1575 הובא התכריך.

צ'רלס עמנואל השני מפתח בסוף המאה ה17 את הנמל של ניס, ובונה כביש מעבר לחופי האלפים המחבר בין צרפת לאיטליה. ברשות ממלכת סבוי היה חלקים מערביים של שוויץ, מסביב לאגם ג'נבה, אזור אאוסטה, והאלפים שבין איטליה לצרפת, כולל טורינו וניס. בשנת 1720 השושלת מקבלת שליטה על סרדיניה. בשנת 1814 הרפובליקה של גנואה מצורפת לממלכה, ומעתה בית סבוי שולט על כל פיאמונטה, כולל חלקים מלומברדיה והחוף של גנואה, יש מוצא קל ונוח לים.
ויטוריו עמנואל היה המלך של פיאמונטה שהביא לאיחוד איטליה ביחד עם גריבלדי ולאחר מכן מונה כמלך איטליה, ואכן הבירה של איטליה הייתה בשנתיים הראשונות בטורינו, לפני שעברה לפירנצה ומשם לרומא. בעקבותיו מלכו אחרים משושלת זו עד לסוף מלחמת העולם השנייה.

 
סנט מוריץ – הקדוש של בית סבוי
הוא הקדוש של בית סבוי ואחד הקדושים החשובים באירופה. מדובר במפקד הלגיון של תביי ממצרים במאה ה3 לספירה, שהגיע לאלפים עם 6600 חייליו בשנת 285 לספירה, לפי הוראות הקיסר מקסימיליאן בזמנו (שלט ביחד עם דיוקלטיאנוס כחלק מהרביעייה), היה עליהם להקריב קרבנות לאלים ולנקוט בשיטת אדמה חרוכה במעברי האלפים, להרוג תושבי עיירה נוצריים. מוריץ וחבריו סירבו לפקודות וכתוצאה מכך כל הלגיון עבר פעמיים תהליך של הרגית אחד מכל עשר (דיסימציה) ולבסוף הוצא להורג כולו. מוריץ מצויר באמנות ימי הביניים כאדם כושי, ולפי אגדות שונות היה קשור לחנית הגורל המפורסמת (ראו מאמר נפרד). במקום ההוצאה להורג של הלגיון הוקם מנזר על שמו שמהווה את המרכז הרוחני של בית סבוי. שם קבור מייסד השושלת. בנוסף על כך יש הרבה מקומות בצרפת הנקראים סנט מוריץ.
סנט מוריץ הוא הפטרון של השושלת ההבסבורגית ששלטה בממלכה האוסטרו הונגרית והן של בית סבוי, מייסד השושלת קרוי במנזר שבו נהרג הקדוש, לימים הוקם מסדר על שמו, שהונהג על ידי בית סבוי – המסדר של סנט מוריץ ולזרוס. מסדר זה נוסד במאה ה16 על ידי עמנואל פיליפרט, מחבר את שרידי המסדר של לזרוס ההיסטורי מתקופת הצלבנים (מסדר של מצורעים ידוע במלחמות הצלב), עם המסדר של סנט מוריץ שהונהג על ידי בית סבוי והוקם במאה ה15.

 

מסדר סנט מוריץ ולזרוס

המסדר קיים עד היום, חברים בו 2000 איש והוא מונהג על ידי ראשי משפחת סבוי הטוענים לכתר איטליה. הוא הוקם בתחילה כמסדר של סנט מוריץ בלבד במאה ה15, אלא שבמאה ה16 המסדר של סנט לזרוס שמצא בית בנפולי בדרום איטליה, הלך ואיבד מכוחו והשפעתו וצורף על ידי האפיפיור למסדר של מלכי סבוי, ומאז הוא נקרא במשולב המסדר של מוריץ ולזרוס. המפקדה שלו נמצאת בטירת ליארנה שבאגם קומו. בטורינו המרכז שלהם הוא בבזיליקה מאוריציאנה 

המסדר העליון של הבשורה הקדושה

בעולם הנוצרי ישנה היררכיה של מסדרי אבירים, כשבעיקרון הגבוהים והנחשבים ביותר הם מסדרים סגורים למספר מצומצם של אנשים, שהם מעין אחוות שבהם משתתף השליט, דוגמא לכך זה המסדר של גיזת הזהב, המונה 30 אנשים ובו חבר המלך של השושלת ההבסבורגית. במסדר כזה ישנה מערכת שיפוטית פנימית שגם המלך כפוף, ולמעשה נוצר כאן כעין מנגנון של החלטות שלטוניות הקיים מאחורי הקלעים (למסדר גיזת הזהב שני ענפים: האחד בראשות מלך ספרד, והשני בראשות ראש השושלת ההבסבורגית עד היום). באיטליה היה זה המסדר העליון של הבשורה הקדושה שבו חברים עשרים אנשים בלבד בהם מלך איטליה משושלת סבוי. בנוסף אליו אנשים שעשו שירות יוצא דופן לאיטליה, אזרחי או צבאי, ובעבר רק בני אצולה. מוסוליני ניסה להשתלט על המסדר, וכיום הוא בראשות ויטוריו עמנואל נסיך נפולי מבית סבוי.

מתחת למסדרים המצומצמים והמשפיעים ישנם מסדרים רחבים יותר שבהם חברים מאות ואלפי אנשים, באיטליה הרי שזה המסדר של סנט מוריץ ולזרוס, תנאי להתקבלות למסדר העליון של הבשורה הקדושה הוא חברות ועמידה בתנאים של מסדר סנט מוריץ ולזרוס, יש כאן כעין מדרג, כששני המסדרים מונהגים על ידי המלך – אותו אדם.

 
מאמרים בנושא היסטוריה
 
מאמרים בנושאי אמנות ואדריכלות באתר
 
טיולים לקבוצות  - לחצו לקישור
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו