הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תימור לנג - טיולים לרחבי העולם

תימור לנג

הוא הצליח לאחד את השבטים המונגולים באזור מרכז אסיה תחת הנהגתו בתחילת המאה ה-15 וליצור אימפריה אדירה שהשתלטה על חלק גדול מהעולם, מתורכיה ועד סין, מהודו ועד סיביר. הוא שאף להפוך את סמרקנד ובוכרה למרכז העולם. צאצאיו מלכו באוזבקיסטן אחריו. זמן פעולתו 1370-1405 ושלטונו הוא אולי הסנונית הראשונה של שלטון מדינה. לתימור הייתה מערכת מיסים משוכללת, הוא הראשון שהנהיג תקציב שנתי של המדינה כולה, תקציב זה אפשר לו להחזיק צבא קבוע ולעשות מפעלי בנייה. בעיניי רבים הוא נחשב לשליט אכזר, אך בעיניי האוזבקים הוא נחשב לשליט האידיאלי, דמות מופת, ופסליו מחליפים עתה בכיכרות את פסלי הקומוניזם – סטלין ולנין.
הסמל שלו הוא הכוכב המתומן שבתוכו עיגול ובו שלושה עיגולים קטנים. אומרים שזה סמל פגאני קדום שהאמיר אימץ, ומשמעותו שלמות. העיגול נחשב למגן בפני הרוע. אלא שמתברר שמאחורי השליט הגדול היו מורים ומחנכים סופים
 
המורה הרוחני הראשון של אמיר תימור היה שמס א דין קולייל מהמסדר השרוורדי, שמת לפני שתימור עלה לגדולה. תימור בנה מאוזוליאום לכבודו בקאש ומאוזוליאום נוסף לשייח נור א דין בסיר על החומה של המצודה בסמרקנד, בכדי שיגן על סמרקנד. בסוף המאה ה-14 בנו מאוזוליאומים גם למורה של בסיר – שייח זאין א דין קאי אריפני בטשקנט. כל השייחים היו מטריקת השרוורדיה, תימור בנה גם מאוזוליאום חנקה לאחמד יאסווי ביאסה. תימור טען שהכוח שלו נובע מהקדושים הללו, הוא בנה את החנקה של ביבי חנום בסמרקנד, חנקה של טומן אגה ומוחמד שולטן בסמרקנד.
 
המשימה של אמיר תימור הייתה מאבק כנגד הפולשים לאוזבקיסטן והקמת מדינה עצמאית. הוא נחשב ל"חץ הגורל" ושלטונו נתפש כבעל כוחות מאגיים. תימור התחיל את דרכו כאחד מהתקיפים המקומיים, מנהיג כריזמטי שמאחוריו חבורה של לוחמים. בזמן שכל המנהיגים האחרים ברחו מהארץ בעקבות פלישה מונגולית, הוא בחר להישאר ולשרת בשרות החאן הפולש.
הוא כותב לשייח' שלו, שייח' קולל מהמסדר השרוורדי, בהקשר להתלבטות אם לשרת את החאן הפולש או לא: "אם הארץ היא המיתר והשמיים הם הקשת, והחץ הינו המאורעות והיד המושכת אותם היא ידו של החאן המונגולי, היכן עלי למקם את עצמי?"
והשייח' עונה: "שים עצמך היכן שהחץ וההפך להיות אתה עצמך, בבוא הזמן, ליד המכוונת אותו".
 
בסוף ימיו נהג האמיר לכנס מועצות עם חכמים ואנשי דת, מועצות שבהם ניסו למצוא את הדגם הנכון לחברה של זמנו ולאדם. "עד כה מטרתנו הייתה לגלות את העולם, תודות לאלוהים כל מה שרצינו התגשם. עכשיו מאמצינו צריכים להיות מכוונים למען החיים המאושרים והשלווים וההרמוניים של האנשים. ולמען שהעולם יהיה מאוכלס ומסודר. ולכן, על האנשים להגיד כל מה שלא נראה בעיניהם, ואנו נעשה כמיטב יכולתנו להילחם ברוע". המוטו של אמיר תימור היה: "כוח שלא נשען על דת וחוק, לא ישמור על מעמדו והשפעתו לאורך זמן."
 
לסיכום: אמיר תימור משתלט על שטחים גדולים ויוצר אימפריה אדירה, הוא מנצח את העותומאניים, כובש את פרס, הורס את גיאורגיה, מאיים על רוסיה, מגיע לגבולות הודו וסין. מחכה בכיבושיו ולרוע המזל גם במעשיו את סב סבו האגדי ג'ינג'יס חאן. הכיבוש שלו הוא אכזרי, מה גם שהוא מביא סדר לאימפריה. מרכז שלטונו הוא בסמרקנד אותה אליה הוא מתייחס כמרכז העולם. אומנים ובנאים מכל רחבי האימפריה מובאים לעיר המתפתחת ומשתתפים בפרויקטים של בנייה אדירים. חלק מהבנייה המרשימה נעשתה על ידי יחידות צבא שהתחרו ביניהם מי יעשה את העבודה באופן הטוב והמהיר ביותר.
 


 

הממלכות התימורידיות

לאחר מותו של אמיר תימור המשיכה שושלתו להתקיים בממלכות שונות למשך מאה השנים הבאות, ולמעשה האימפריה המוגולית בהודו נוסדה על ידי צאצא של תימור לנג – בבור והיא המשך ישיר של השושלת התימורידית.
הידוע מבין ממשיכי דרכו של תימור לנג היה אולוג בק - נכדו, ששלט באוזבקיסטן ובנה ופיאר את הערים בוכרה וסמרקנד. תקופתו נחשבת לתקופת הזוהר של אוזבקיסטן, תקופה שבה פרחו המדעים והאומנויות. אולוג בק עצמו היה מדען ואסטרונום בעל הישגים נכבדים, שגם האמין באסטרולוגיה. הוא בנה את מצפה הכוכבים הגדול ביותר בתקופתו והקדים את אירופה בחישוביו ביותר משלוש מאות שנה. אחת ה"חנקות" בכיכר רג'סטן קשורה אליו. וכן מדרסה בבוכרה ובכפר קג'דוון.
 
אדם נוסף מהשושלת התימורידית שנודע בתמיכתו באומנויות היה חוסיין בייקרה מהרט. ראש הממשלה שלו היה לא אחר מהסופר החשוב ביותר בשפה האוזבקית – נבוי (שקספיר של האוזבקים). בייקרה עצמו כתב שירים תחת שם העט חוסייני. בייקרה התפאר בכך שבארצו יש יותר מאלף משוררים. הוא שלט כמעט ארבעים שנה, בעיקר בחורסן. אלישר נבוי - ראש הממשלה והמשורר הדגול דאג להתפתחות המדינה ורווחת האנשים, ובין לבין כתב שירים. כמובן שהוא תמך במשוררים ובאמנות. יצירתו "קהזואין אול מאוניי" נחשבת לאחת מיצירות המופת העולמיות. כותב בייקרה על נבוי: "הוא (נבוי) השליט של ארץ המילים. לא, לא השליט אלא המלך. הוא לא מלך אלא גיבור, הוא לא גיבור אלא המלך המנצח השמח ביותר." מפליאה העובדה שגם הבנים של בייקרה נהיו משוררים.
 
נבוי היה תלמידו של דג'י, הוא כתב את: "שפת הציפורים, אהוב הלבבות, פניה לאלוהים." כהיה אחד הראשונים שכתבו ספרות בשפה הטורקית ולכן נחשב לשקספיר של האוזבקים. בספרו שפת הציפורים יש פרק על בהאדין נקשבנד.
המורה שלו דג'י 1414-1492 היה משורר יוצא דופן, נקשבנדי שלמד אצל השייח הגדול מסמרקנד בשם אל הרר, וגם במדרסה של אולג בק. לאחר מכן עבר להראט והפך להיות ראש המסדר הנקשבנדי שם. הוא כתב שירים כמו: שלשלת הזהב, סלמן ואבסל, מתנת האצילים, ספר החוכמה של אלכסנדר וגן האביב, וכן ביוגרפיות של סופים מפורסמים.
 
בתחילת המאה ה-15 המסדרים הסופים ובראשם נקשבנדיה נהיים חשובים ומשפיעים מאד. בסמרקנד זה קורה הודות לפעולותיו של אלא א דין אטר ומוולנה יעקוב קרהי, וגם הודות לקשר עם גילדות המקצועיות של הסוחרים והאומנים שהיו חשובות למסחר ולבנייה והיצור. השייחים התחילו לתפוש עמדות של משגיחים על התימורידים. השייך הודגה אל הרר (ראש המסדר הנקשבנדי בזמנו) הכריז: "הזמן הרע הגיע ולכן הדבר הטוב הוא להיות משגיח ומלווה של מלכים בשם המקופחים".
אל הרר עזר לתימוריד אבו סעיד לתפוש את השלטון במרכז אסיה, הסולטאן הזמין את אל הרר לסמרקנד והפך אותו ליועצו הקרוב. אל הרר נהיה עשיר מאד ובעל נחלות רבות ב-1454 הוא מצליח לגרום לבבור - שליט חורסן, להסיר את המצור מעל סמרקנד. ב-1463 הוא מצליח לעצור מרידה של נכד אולג בק נגד אבו סעיד. לאחר מותו של אבו סעיד חולקה נחלתו בין בניו, מה שהגביר את ההשפעה של הנקשבנדיה.
כיום יש קומפלקס יפה הכולל מסגד, חנקה וחצר עם בריכה ועץ עתיק בסמרקנד לכבודו.
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו