הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תרבויות ודתות בולגריה - טיולים לרחבי העולם

דתות בולגריה

 

 נצרות בולגרית.

הכנסייה הבולגרית קיבלה עצמאות כבר בימיו של סמיון הראשון המלך הבולגרי הגדול ביותר. באמצעות שליחי הנצרות של סנט נחום וסנט קלמנט מאוכריד. לפני כן בימי אביו בוריס הראשון נהפכה בולגריה לנוצרית ואימצה את הכתב הסלבי שניתן לה על ידי קיריל ומתודיוס, 2 אחים מסלוניקי. המלך בוריס הראשון הפך להיות נזיר וחי בהר אתוס, שם הוקם מנזר בולגרי שמשפיע עד היום על חיי הדת והכנסייה בבולגריה. המרכז המסחרי של הבולגרים בימי הממלכה הבולגרית הראשונה שהגיעה לשיאה בימי סמיון הראשון היה בסלוניקי. בתקופתו החלה גם הנזירות הבולגרית בראשות ריילי הנזיר.

בימי סמיון הייתה הכנסייה הבולגרית הראשונה שקיבלה הסכמה מחוץ ל5 הכנסיות המקוריות, וכמו כן הוכר הכתב שלה ככתב קודש בנוסף ל3 השפות האחרות. הכתב הגלגותי התפתח באוכריד ומשם עבר לכל העולם הסלאבי, באוכריד, שהייתה חלק מהאימפריה הבולגרית התפתחה האוניברסיטה הראשונה בעולם ,ששלוחה נוספת שלה הייתה בפרסלב – בירת בולגריה בזמן הזה.

לפני פרסלב שאותה הפך סמיון לבירה הייתה פליסקה הבירה מהמאה ה7, אלא שבה חזקים היו היסודות הפאגאניים ואחיו של סמיון ניסה לבצע בה הפיכה פאגאנית, שסמיון עלה לשלטון הוא בנה בירה חדשה בפרסלב, שהייתה עד כה מנזר שבו הוא גר.

סימון הראשון הצאר הבולגרי החשוב ביותר נועד למעשה להיות נזיר ונשלח ללמוד בקונסטנטינופול נצרות ותיאולוגיה והיה מלומד מאד ביוונית ובתחומי הדת, כשחזר לבולגריה קיבל חינוך איש מסנט נחום וחי במנזר של פרסלב, בגלל שאחיו שהיה מיועד להיות מלך ניסה לחזור לפאגאניות אזי סימון החליף אותו בעזרת אביו בוריס הראשון שחזר מהתבודדותו במנזרים.

בזמן תחילת שלטונו של סימון היה גם בביזנטיון שליט מלומד מאד והוא ליאו החכם, זה היה התגבשות התיאולוגיה הביזנטית לאחר מלחמת האזרחים של האיקונוקלסט, והזמן בו העבירו את הפאולינים ממזרח הממלכה למערבה.

ליאו היה בנו של בזיל הראשון, האיש שהתחיל את השושלת המקדונית. מורה של ליאו היה פוטיוס הפטריארך שנקרא אור המזרח במאה ה9 והיה הפטריארך החשוב ביותר מאז גון קרסוסתום,

גון קרסוסתמוס, היה לאחר השלישייה של נזירות  בזיל הגדול, גרגורי מניסיאה וגרגורי נזיאנזו . אך הוא חלק מההיררכיה הקדושה של התיאולוגיה שלישייה שהיא בזיל הגדול, גרגורי נזיאנזו וגון קרסוסתמוס. קרסוסתום משמעו פה הזהב, הוא היה ידוע בנאומים והכתיבה המשובחת שלו וכתב דרשות ומזמורי נזירות.

במאה ה9 פוטיוס מילא תפקיד מרכזי בניצור הסלאבים, נתן לזה את ברכתו ובהפרדה של הכנסייה המזרחית מן המערב. הוא היה המחנך של ליאו החכם. הוא יצא נגד רומא והפריד את בולגריה מרומא. הוא היה הדמות הדומיננטית ביותר בעצמאות של הכנסייה האורתודוקסית מרומא. פוטיוס בילה שנים מספר בגלות בבגדד ואז אסף את הספרות החשובה של דורו כולל כתבים של יוונים והביא אותם לאיסטנבול. הוא כתב כנגד הפאולינים והמניאים וגם מכתבי ייעוץ והדרכה לבוריס הראשון מלך בולגריה.

בזמן השושלת המקדונית הייתה תחיה של הספרות והדת בקונסטנטינופול, הומצא כתב חדש, במקביל לכך חלה תחייה לאומית דתית בבולגריה על ידי אנשים ששאבו השראתם מקונסטנטינופול. ובראשם המלך בוריס הראשון וסימון, השליחים קיריל ומתודיוס, נחום וקלמנט. והכול בהשראת האב הרוחני פוטיוס.

 

 

בוגומילים היקרים לאלוהים.

תנועת הבוגומילים התפתחה בבולגריה החל מהמאה ה10. המייסד – בוגומיל, משמעות שמו אהוב האל. הטיף לענווה, כפרה ותפילה, בגלל שהעולם הזה הוא רע ונברא על ידי השטן. הוא יצא נגד הכנסייה האורתודוכסית  ונגד הערצת הצלב, מכיוון שזה רק מסמל את ייסוריי ישו, הדבר היחיד שצריך לקחת מן הנצרות זה את דמותו של ישו ואת תפילת אבינו שבשמיים, אותה יש להגיד ארבע פעמים ביום וארבע פעמים בלילה.

הבוגומילים יצרו קהילות של קדושים של נישאו, לא אכלו בשר ולא שתו יין, התוודו על חטאים והעניקו מחילה אלו לאלו, חיו חיי טוהר ושוויון, בלי היררכיה ברורה ועם רוח הקודש. הם הטיפו להמוני העם לא לשמוע לעשירים והאדונים ולהתנגד התנגדות פסיבית, המוני האיכרים הבולגרים והסלאבים האמינו בהם כאנשים קדושים.

במאה ה11 התפתלו הבוגומילים ל2 זרמים, האחד נקרא בשם דראג וביצה, על שם כפר בגבול מקדוניה יוון והם האמינו שהשטן הוא שווה ערך לאלוהים ויש 2 אלוהיות, טוב ורע, שנלחמות ביניהם. ואלו הזרם הקלאסי האמין שהשטן הוא בן אלוהים שנפל. הבוגומילים שמו דגש על תפילות וצומות, התרבו במאה ה11 ולקראת סוף המאה ה12 הפכו לכת בעלת כללים וטקסים משלה. במאה ה12 התחילו לדכא אותם. לעומת זאת במחצית הראשונה של המאה ה13 הם הגיעו להכרה בבולגריה, ובבוסניה הם נהיו לדת מדינה בזמן שלטונו של הבאן קולין 1180-1214. במאה ה14 הם מאבדים את כוחם ולאחר הכיבוש המוסלמי הופכים הרבה מהם למוסלמים.

לפי הבוגומילים הואיל ובני האדם חיים על פני האדמה שנבראה על ידי השטן, הם היו שייכים לשטן עד להופעתו של ישו. הבוגומילים מתקרבים לרעיון האל המסתתר. רוח הקודש יורדת על ראשו של המאמין שמשלב את ידיו. שאר הסקרמנט ים הם לא טהורים כי הם חומריים והעולם הזה לא טהור.

 

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

בוגומילים אור מיסטי

דתות ותרבויות בולגריה

אורפיאוס

אחווה לבנה

 

מאמרים על היסטוריה בולגרית - לחצו לקישור:
היסטוריה בולגריה כללי

התרקים

אורפיאוס

בולגריה הגדולה (הקדומה)

בולגריה הרומאית

אימפריה בולגרית ראשונה

סנט קלמנט וסנט נחום

אימפריה בולגרית שנייה

בולגריה העותומאנית

עצמאות בולגריה

 

קראו על אתרי הטיול הבאים בבולגריה, ובואו לגלות ארץ יפה זו - לחצו לקישור:

הרי רודופי

הרי פירין

הרי רילה

הרי הבלקן

הר ויטושה

הרי הסטרנזה

פלובדיב

סופיה

מנזר רילה

שבע האגמים

 

הצעות לטיולים שונים בבולגריה

טיול משפחות בולגריה 1

טיול משפחות בולגריה 2

טיול עצמאי מודרך בולגריה

טיול גיפים בולגריה

טרק בהרי רילה

טיול לקבוצות סגורות בולגריה

 

 

ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:

מוזיקאלי אחווה לבנה

עמק הוורדים 

פסטיבל מסכות פרניק

פסטיבלי תחילת האביב סוף החורף

 

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו