הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תרבות ודתות אלבניה - טיולים לרחבי העולם

שפה אלבנית

השפה האלבנית

השפה הרשמית באלבניה היא אלבנית. ענף של המשפחה ההודו אירופאית. זאת שפה ייחודית לשונית ומתייחסת לשפות הודו אירופאיות אחרות. השפה האלבנית היא ענף עצמאי של שפות המזרח (סטם) ביחד עם ההודו איראנית והבלטו סלבונית והארמנית.
מקורה בשפה האילירית, השפה האלבנית שימרה את ייחודה ונשמרה בטהרתה במשך הדורות. השפה האלבנית נכתב תחילה במאה ה15 והופיעה ב2 דיאלקטים עיקריים: גיגרישט שמדוברת בצפון וטוסקריסט שמדוברת בדרום, או בקיצור: גגר וטוסק. הנהר סקומבין במרכז אלבניה מבדיל בין הצפון לדרום. אלבנית היא שפה מדוברת גם בקוסובו, חלקים ממקדוניה, מונטנגרו, ודרום סרביה. האלבנית ידוע גם בצפון מערב יוון.
אלבנים רבים יודעים שפות זרות ובעיקר, איטלקית, אנגלית, צרפתית, וקצת גרמנית.


 

ארץ ארבע הדתות

אלבניה הייתה פעם ארץ נוצרית שניהלה קרב אפי כנגד העותומאניים המוסלמים במאה ה-15 בראשות גיבור בשם סקנדרברג. אולם מאז זרמו הרבה מים בנהר האוסומי וכיום יש באלבניה רק שלושים אחוז נוצרים מתוכם כשליש הם נוצרים קתולים החיים בצפון, במיוחד בהרים הנידחים, ושני שלישים נוצרים אורתודוכסים החיים בעיקר בדרום אלבניה. שאר האלבנים הם מוסלמים שמתחלקים בין מוסלמים סונים שהם קצת יותר משליש מהאוכלוסייה, ומוסלמים בקשטים (סוג של שיעה מתון ומיסטי) שהם כשליש מהאוכלוסייה.
אלא שאצל האלבנים, בניגוד לעמים האחרים של הבלקן, הדת לא תופשת מקום מרכזי בחיים, קודמים לדת הלאומיות וערכי אנוש המבוססים על קוד של כבוד הנקרא "בסה". ולכן, משפחות מעורבות הם מחזה נפוץ באלבניה. במשך כל ההיסטוריה לא היו באלבניה מלחמות מסיבות דתיות. זוהי אולי הארץ היחידה באירופה שבה חיים בני ארבע דתות שונות (בקטשים, סונים, קתולים ואורתודוקסים) בשלום. בנוסף לכך אינדוקטרינציה קומוניסטית כבדה במשך חמישים שנה הביאה לכך שרוב אוכלוסיית אלבניה הוא חילוני.
 
ישנם שלושה דתות רשמיות באלבניה: אסלאם, נצרות אורתודוקסית ונצרות קתולית, אלא שהמוסלמים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: בקטשים (זרם שיעי מיסטי מתון) וסונים. הקתולים מהווים 10% מהאוכלוסייה, היוונים אורתודוקסים כ20% הסונים כ40% והבקטשים ה30%. יחד עם זאת הרבה אלבנים רואים את עצמם כחילונים.
בזמן האימפריה הרומית האלבנים היו קתולים, בזמן השלטון הביזנטי רבים נהיו אורתודוקסים, בזמן העותומאניים רבים נהיו סונים, ובזמן עלי פאשה שליט אפירוס (סוף מאה 18) רבים נהיו בקטשים.
בזמן הקומוניזם נכפתה ההשקפה האתיאיסטית כדת מדינה, לאחר נפילת הקומוניזם יש תחייה של הדתות השונות, בזמן הקומוניזם הייתה קהילה יהודית קטנה באלבניה שעזבה אותה לאחר נפילת השלטון.
אלבניה מחולקת בין דרום לצפון, זה אומר שני ניבים שונים של שפה, ושתי דתות שונות, בצפון יש קתולים, בעיקר בצפון מערב, בדרום יש יוונים אורתודוכסים. החלוקה הזאת מקורה בחלוקה במאה ה11 בין אזורי השפעה של הוותיקן ושל קונסטנטינופול.
מרכז וצפון מזרח אלבניה הוא בעיקרו מוסלמי, ונוטה לזרם החניפי באסלאם. דרום אלבניה ואזור קרויה הוא בעיקרו בקטישי
 


  לחצו למאמר נצרות באלבניה

מאמרים על הבקטשים באלבניה - לחצו לקישור
בקטשים באלבניה
עבאס עלי
קתכיזם בקשטי
דפים בקטשים
מסעות עם בבה 1
מסעות עם בבה 2

מאמרים אלבניה - לחצו לקישור:
היסטוריה אלבניה.  
מצב עכשווי אלבניה.   
תרבות ודתות אלבניה  
הדרקון של אלבניה  
הצלת יהודי אלבניה בשואה  
מסע בדרום אלבניה בעקבות שבתאי צבי   
אתרים באלבניה 
בראט 
טבע באלבניה 
נצרות באלבניה 
 
הצעות לטיולים באלבניה - לחצו לקישור
אלבניה לקבוצות סגורות
טיול לקוסובו, מקדוניה ואלבניה קבוצות סגורות
טיול עצמאי אלבניה - החל מ10 אנשים
טיול גיפים אלבניה
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו