הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תרקיה היוונית - טיולים לרחבי העולם

תרקיה היוונית

אחד מ13 המחוזות הגדולים של יוון נקרא "מזרח מקדוניה ותרקיה", בצפון מזרח המדינה, זהו אזור יפה וכמעט לא מוכר למטייל הישראלי, שמשתייכים אליו את האיים סמותרקיה ותאסוס. הבירה שלו היא העיר קוואלה, אבל יש עוד מקומות ביקור רבים אחרים ובראשם העתיקות של פיליפי ואמפיפולי. בצפונו הוא גובל בהרי רודופי היפים, בהם מספר עיירות ציוריות, אתרי סקי וטבע.

​זהו אזור כמעט ולא מוכר למטייל הישראלי בצפון מזרח יוון, על גבול בולגריה ותורקיה, המשלב בין חופים יפים, הרים נישאים, אתרים היסטורים ואיים מקודשים, להלן כמה מהאתרים העיקריים באזור זה שניתן להגיע אליו בקלות מסלוניקי

 

האי תאסוס Thasos

 
זהו אי גדול בצפון הים האגאי מול קוואלה, שיש בו מעיינות חמים, יערות וחקלאות, מכרות שיש וזהב, וגם שרידים מגליתים. הפיניקים התיישבו כאן בגלל מכרות הזהב ובנו מקדש למלקרת. האי קרוי על שם תאסוס בנו של פניקס, המנהיג של הפיניקים, הקשר לפיניקים נמצא גם באי סמותרקיה. תאסוס הייתה מושבה חשובה ומשפיעה בתקופה היוונית והרומית.
 
באי נמצא האקרופוליס של תאסוס ולידו מערה לאל פאן, אתר מקודש שבו היו עושים את הריקודים והחגיגות לכבודו. בתאסוס חיו היפוקרטס, תוקידס בא לכאן לחפש זהב, המשורר פולגנוטוס נולד כאן.
הנמל העיקרי של האי נקרא לימנוס תאסוס ובו הייתה העיר הראשית ועתיקה, ששרידים מרשימים ממנו נשמרו, כולל האקרופוליס
בנוסף על כך ישנו כפר יפה בהרים לא רחוק מתאסוס בשם Panagia
במאה ה19 הייתה תאסוס תחת שלטון מוחמד עלי ושושלתו ממצרים, ונהנתה משגשוג.
 
אתרים עיקריים בעיר העתיקה תאסוס:
 
מוזיאון ארכיאולוגי - יש שם סרט, , הצגה של התקופה הנאוליתית. תאוגניה ואתלטיקה.
אך בעיקר פסל גדול ומרשים מסוג ה"קורוס" kouros – סוג הפיסול היווני הקדום שאומרים שהוא קשור לאפולו ומייצג נערים צעירים, אך באותה מידה הוא מזכיר את הסרט אווטאר ויצורים חוצנים. 
 
אגורה עתיקה - נבנתה במאה ה4 לפנה"ס מסביב לה סטואה שעמודיה בחלקם קיימים. שער מונומנטלי עם מדרגות, עמודים דורים. בקצה הרחבה המזבח הגדול, באגורה הרבה מזבחות ומונומנטים. כמו זה של גלאוקוס glaukus אחד המתיישבים הראשונים מפארוס. במקום מונומנט של חרטום ספינה וגלים כמו בסמותרקיה, ושרידי מקדש לזאוס
 
האקרופוליס והתיאטרון - אלו השרידים המרשימים ביותר. בתוכם השער של ארטמיס והמרכבה, מהמאה ה5 לפנה"ס. מקדש פוסידון ופיסול של אישה על דולפין, שער הרמס והחסד (סמלה). יש שם חומות אבן ענקיות מגליתיות, התיאטרון הוא מהמאה ה5 לפנה"ס, אך הוא שופץ על ידי הרומאים. על האקרופוליס מגדלים ביזנטיים.
לידו נמצאת המערה והאתר המקודש לאל פאן

 האי של סמותרקיה samothrakia - לחצו למאמר סמותרקי

אי קטן לא רחוק מהדרדנלים וגבול יוון תורקיה, המתרומם בתלילות מהים עד לגובה של יותר מ1600 מטר. מפורסם מאד בעת העתיקה במקום המסתורין של הפלסגים, מתחם של האלים הקדומים, הקשורים לתושבים הראשונים של יוון לפני בוא ההודו אירופאים, באופן כללי כל האזור הקרוב למיצרי הדרדנלים הוא אזור של פולחן אלוהויות קדומות. מהצד השני של המפרץ היה את טרויה והר אידה, מקום פולחן האלה קיבלה, ומקור מסורת הסיבליה.

 

 

אתרים בתרקיה היוונית

 

פיליפי philipi

 
אתר ארכיאולוגי חשוב לא רחוק מקוואלה, עיר שהוקמה על ידי אלכסנדר מוקדון והתפרסמה במכתבים של פאולוס אליה (לפיליפיים), וכמקום הנוצרי הראשון באירופה.
את העיר בנה פיליפוס וקרא על שמו, הוא ייסד בה מטבעה, והיא הפכה לשער בין אסיה לאירופה. בה התרחש קרב פיליפי בין אוגוסט קיסר ואנטוני לברוטוס וקסיוס. (ברוטוס קבר את קסיוס בתאסוס). את וותיקי הקרב יישב אנטוני בעיר שהפכה לקולוניה רומית.
היא נבנתה מחדש בזמנים שבין קלאודיוס ואנטונינוס פיוס, והפכה לרומא קטנה. פאולוס הגיע לכאן עם סילס, תימוטי וכנראה לוקס. זה היה המקום האירופאי הראשון שבו הופיע הנצרות לפי מעשי השליחים 16 פס' 12-40. בתקופה הביזנטית כנסיות העיר התחרו בסלוניקי וקונסטנטינופול. בתחילת המאה ה7 רעידת אדמה הרסה הכנסיות העתיקות, אך הם נבנו מחדש.
 
הויא אגנטיה עוברת מצפון להר פנגיאס דרך פיליפי אל קוואלה שנקראה אז ניאפוליס. פיליפי ניקזה את הביצה שהייתה באזור זה. הביצורים שלה חוסמים את הדרך בין הביצה להר. העיר הייתה מתחילתה עצמאית בעלת מוסדות פוליטיים משל עצמה. מכרות זהב חדשים התגלו לידה. אולם היא ננטשה בזמן העותומאניים
 
באתר העתיק ניתן לראות: תיאטרון רומי, שמשמש לפסטיבלים, מקום שהיה תא המאסר של פאולוס וסילאס, והרבה בזיליקות נוצריות. מקום מושב הבישוף. שרידים מהוויא אגנטיה. סטואה, בית מרחץ, מוזאיקות עגולות לא שגרתיות. מקום טבילה. פורום רומאי מתקופת מרקוס אוראליוס. בתי שימוש רומאיים. מקדשים, ועוד. השריד המרשים ביותר מבחינת כנסייה זה בזיליקה b.
 

אמפיפולי amfipoli

 
נוסדה על יד התרקים, והתעשרה ממכרות הכסף והזהב בהר הסמוך. היא סופחה על ידי האימפריה האתונאית במאה ה5 לפנה"ס והיוותה סלע מחלוקת בין ספרטה לאתונה. תוקידס נכשל בהגנה עליה ולכן נשלח לעשרים שנות גלות, ואז כתב את ההיסטוריה שלו.
הספרטנים השתלטו על אמפיפולי, בעזרת הגיבור שלהם ברסידס, שנהרג לאחר מכן במלחמות עם האתונאים.
אמפיפולי המשיכה להיות עיר חשובה במשך כל התקופה היוונית רומית, שרידים מרשימים נשארו מתקופות עתיקות כולל ציורי קיר נדירים מהתקופה ההלנית. קברים מקדונים עתיקים ואריה מפורסם באבן. אלכסנדר הפליג מכאן לאסיה. ולכאן הגיעה אשתו רוקסנה ובנו לאחר מותו.
 
בעקבות קרב פידנה 168 נהייתה אמפיפולי בירת פרובינציה רומאית. ואפילו פאולוס ביקר כאן. הויא אנגטיה, הדרך הראשית של האימפריה הרומית עוברת סמוך לעיר, ניתן לראות באתר גשר על נהר הסטרומה ששרידים ממנו (עץ) נשמרו, חומה גדולה מסביב לעיר ולאקרופוליס. שרידי כנסיות פסיפסים, ובית הלני עם עיטורי קיר.
במוזיאון ישנם ממצאים מקברים מקדונים, ביניהם קופסת הקבורה של ברסידס מכסף וכתר מזהב.
 
ליד אמפיפוליס נמצא אחד האתרים החשובים ביותר מהתקופה ההלנית - קבר אמפיפוליס הידוע גם בשם kasta tomb. זהו אחד השרידים המרשימים ביוון, הנמצא מתחת לטומולוס הגדול ביוון העתיקה. החוקרים חושבים שנבנה על ידי אלכסנדר מוקדון כזכר להפסטיון, חברו האינטימי. ייתכן והמבנה תוכנן על ידי דינוקראטס מרודוס dinocrates of rhodes, האדריכל של אלכסנדר.
בקבר נמצאו שני ספינקסים, שני פסלים אל נשים בסגנון קאראי - אישה עם סל על ראשה תומכת עמוד. אלו הם העלמות של הקראי karyai - מקום בפלופונס ששם היה מקדש לארטמיס, בו נשים מתקדשות רקדו ועל ראשם סלים של ענפי זית, מדמות צמחים רוקדים. יש פסלים כאלו באקרופוליס באתונה. בדלפי. השוני בקבורה המקדונית לעומת הקבורה היוונית הוא ההתייחסות לעולם המתים. ודמויות של אלוהיות נשיות
בתוך הקבר נמצא פסיפס של פרספונה נחטפת על ידי האדס, המזכיר את הקבר של פיליפוס בוורגינה
.

 

השער אל הרי הרודופי

אבדרה abdera
 
עיר יוונית – פוליס חשובה לא רחוק משפך נהר המסטה, פיתגורס ודמוקריטוס (תיאורית האטומים) הגיעו משם. הוקמה כנראה במאה ה7 או 6 לפני הספירה והפכה חשובה לאחר שהגיעו לשם פליטים מאסיה הקטנה, מתאסוס. סמלה הגריפון.
 
אלכסנדרופולי alexandroupoli
 
העיר המזרחית ביוון הנמצאת לא רחוק משפך נהר המריצה, התפתחה כעיר רק במאה ה19, עד אז הייתה מקום שממנו הפליגו לאי סמותרקיה, עם התפתחות מסילות הברזל והנמל. הבולגרים חשקו בה בתחילת המאה כשער לים האגאי, ושלטו בה לאחר מלחמות הבלקן, אך הפסידו אותה במלחמת העולם הראשונה. כיום זו עיר בינונית עם נמל תעופה וקו מעברות לסמותרקיה, גבול ליוון, ושמורות טבע סמוכות
 
קומותיני komotini
 
השער להרי רודופי, העיר הייתה תחנת מסחר חשובה על הויא אגנטיה, הוקמה במאה ה2 לספירה. יש בה מיעוט מוסלמי גדול, מראה צבעוני ומגוון, השונה מערים אחרות ביוון. הפכה להיות חשובה לאחר חורבן מוסינופוליס הסמוכה, פליטים התיישבו בה (מאה 12), ומאז גדלה והתפתחה וכיום היא עיר שוקקת ובה אוניברסיטה, בעבר הייתה בה קהילה יהודית שנשמדה בשואה. בקומותיני הרבה מסגדים, זאוויות, כנסיות וחומה עתיקה.
 
קסנתי xhanti
 
מרכז המחוז, עיר תוססת בת יותר מ50.000 איש שידועה בשם עיר אלף הצבעים, על שם מגוון האוכלוסייה שבה. מפורסמת בקרנבלים בפברואר וספטמבר, וכן בשוק יום השישי. הוקמה כנראה בתקופה העתיקה ובה שרידים מימי הביניים ובניינים משומרים מהתקופה העותומאנית
 
דרמה drama
 
בירת מחוז לרגלי הר שהוא המשך של הרי פירין ורודופי המתנשאים לגובה של יותר מ2200 מטר. הרבה מקורות מים בסביבה. עיר עתיקה מהתקופה ההלנית, בה טירה מהתקופה הביזנטית, מזמן השושלת הקומאנית. מוזיאון ארכיאולוגי מעניין עם ממצאים מהתקופה הניאוליתית, והקלאסית, במיוחד כאלו הקשורים לפולחן דיוניסוס, וכן מוזיאון נוצרי מעניין הכולל איקונות
 
סרס serres
 
העיר הגדולה בצפון לאחר סלוניקי, בלב מישור פורה הידוע בגידול הטבק שבו, לא רחוק מההרים. הייתה בה קהילה יהודית חשובה החל מהמאה ה16, המקובל יוסף טאיטאצק מחבר "ספר המשיב" היה רב העיר, ורבים מתושביה הצטרפו לשבתאות. סרס הוקמה כבר באלף השני לפני הספירה. ויושבה על ידי פריגים בזמן מלחמות טרויה, הפכה לגדולה בתקופה הרומית, ומוצב קדמי של האימפריה הביזנטית למול הבולגרים. הצאר הבולגרי קוליאן הרסה אותה במאה ה13. והסרבים כבשו אותה במאה ה14, סטפן דושן העביר לכאן את הבירה לזמן קצר. אבל הכי חשוב: זו עיר הולדתה של הזמרת גליקריה


 

קוואלה kavala

 
עיר הנמל הגדולה והיפה של צפון מזרח יוון, נמצאת מהצד השני של חצי האי חלקדיקי (לעומת סלוניקי), משמשת אתר תיירות ומקום מעבר לאי תאסוס. הייתה מרכז עותומאני חשוב, ובה נולד מוחמד עלי שליט מצרים, הוקמה במאה ה6 לפני הספירה ונקראה ניאפוליס, בימי הביניים נקראה כריסטופוליס – עירו של ישו, והשם קוואלה הוא חדש, יש אומרים שמקורו בשם "קבלה" מפני האוכלוסייה היהודית הגדולה שהייתה במקום
 
בתחילה עבדו בעיר את האלה אם, ובמטבעות נראית גורגנה מצד אחד ואלה מהצד השני. היא הייתה עיר פוליס עצמאית שהתבססה על המכרות העשירים של הר פנגיאס. במלחמות הפלופונסיות נשארה נאמנה לאתונה.
בתקופת הרומאים היא הושפעה מפיליפי הקרובה אליה, והוויא אגנטיה, שחלקים ממנה שרדו עד היום, עברה דרכה.
הביזנטיים שלטו בעיר וביצרו אותה כנגד התקפות הברברים, ובימי האימפריה האחרונים כנגד התקפות האירופאים והטורקים, השליטים האחרונים שבה היו מהשושלת הפלאולוגית, באותה תקופה האזור היה מרכז של אמונה נוצרית ומיסטיקה שהתבססה בהר אתוס הסמוך.
 
העותומאניים הרסו את העיר ולאחר מכן בנו, פיתחו וטיפחו אותה מחדש, בונים במאה ה16 אקוודוקט הקיים עד היום. מוחמד עלי שליט מצרים נולד בקוואלה והייתה בה קהילה יהודית ומוסלמית חשובה. אלא שבמלחמות הבלקן 1912 קוואלה נכבשת, ומתבצעים חילופי אוכלוסין. אלפי פליטים יוונים  מגיעים אליה מתורכיה, וחלק גדול מהתושבים המקוריים עוזבים. העיירה החדשה מתפתחת בעיקר סביב תעשיית הטבק והנמל.
האקוודוקט שנבנה על ידי סולימן המפואר שולט על נופה של העיר, וכן המצודה המרשימה שמתחתיה הנמל. בתוך החומות נמצאת עיר עתיקה עם סמטאות ציוריות המשקיפות על המפרץ המקסים, מרחוק נראים ההרים הירוקים של האי תאסוס.
 
האתרים העיקריים של קוואלה:
.
האימרט מהמאה ה19 - מבנה עותומאני מרשים מסביב לחצר ובו 18 כיפות בדיל וקירות וורודים. שנוסד על ידי מוחמד עלי והיה מקום סמינר ל300 תאולוגים. זה המבנה האסלאמי הגדול באירופה, כיום יש במקום מלון, מסעדה וקפה.
 
הבית של מוחמד עלי - משמש כיום כמוזיאון. הוא היה תקיף עותומאני מתחילת המאה ה19. שהשתלט על מצרים וייסד את מצרים החדשה, אלבני במקורו. הראשון לשושלת המלוכה המסתיימת בפארוק. בשיא כוחו כבש חלקים מהים האגאי, עוזר לתורכים להילחם ביוונים. הבית מתוחזק על ידי ממשלת מצרים.
 
המוזיאון הארכיאולוגי - האלה הבתולה (אתנה) הייתה הפטרונית של ניאפוליס ויש מספר דמויות חמר שלה. חדרים ובהם ממצאים מחפירות פיליפי וקוואלה – ניאפוליס, וכן חדר ובו ממצאים חשובים מחפירות אמפיפוליס

 

מאמרים על תרבות יוון - לחצו לקישור

סדרת מאמרים אלי יוון
סדרת מאמרים דת יוון
סדרת מאמרים מיסטריות ביוון
סדרת מאמרים היסטוריה יוון
סדרת מאמרים מיתולוגיה יוונית
מסע הגיבור
תיאטרון יווני
פילוסופיה יוונית
הדרך היוונית
סדרת מאמרים נצרות יוונית
מיסטיקה ביזנטית
היסטוריה ביזנטית
 
מאמרים על אזורים  ואתרים ביוון - לחצו לקישור
אתרים ביוון
תרקיה היוונית
מקדוניה היוונית
אפירוס
כרתים
סמותרקי
אלואסיס
פרתנון באתונה
תבאי
פלפונס
דלפי
סלוניקי

 טיולים ביוון - לחצו לקישור
טיול מיתולוגיה
קרנבל ומיתוס ביוון
טקסי האנסטנריה

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו